Западът ненавижда Русия, защото тя не прави това, което й казват. Това заявяват политолозите Ти Джей Коулс и Матю Елфорд в книгата си Union Jackboot: What Your Media and Professors Don’t Tell You About British Foreign Policy, откъс от която привежда изданието CounterPunch.
В тази книга, състояща се от провокативните въпроси на Елфорд и подробните отговори на Коулс, двамата представят аргументите си по темата за отношенията на САЩ и Великобритания с Русия. Политическите анализатори твърдят, че Вашингтон се опитва да запази своята хегемония, но Москва, поради нежеланието си да се поддаде, възпрепятства доминирането на държавата на неолибералния ред.
Коулс отбелязва, че във Великобритания смятат Русия за враг от началото на 20-ти век, а британските историци наричат този период “първата студена война”. По това време страните се борят за стратегически ресурси и търговски пътища, а с идването на болшевиките на власт, Русия започна да представлява и идеологическа заплаха.
В частност, политологът посочва като пример британската Лейбъристка партия, създадена през 1900 г., която Уинстън Чърчил нарича прикритие за болшевиките. Освен това, Великобритания е първата, която използва химическо оръжие на територията на Русия, когато провежда операция в подкрепа на Бялата армия. В същото време Чърчил открито нарича това оръжие “правилното лекарство”. “Но днес, неизвестно защо, всички говорят за това как Москва заплашва Запада с, да речем, своя “Новичок”, недоумява Коулс.
След като Борис Елцин напусна поста президент на Русия, страната започна да се движи към “икономическия национализъм”, пазарите престанаха да бъдат свободни, а на американските корпорации им се наложи да се справят с нововъведените мита, отбелязва експертът. Ето кое стана реална заплаха, но не може да се каже такова нещо на обществеността – че Западът “мрази Русия, защото не прави това, което й е казано”. Истинската цел по отношение на Москва е да се запази икономическата хегемония на Съединените щати и културата на “свободния пазар”, като в в същото време лично за себе си Съединените щати и по-нататък ще си останат протекционисти.
Освен това Коулс критикува военните действия на Запада. Според него американски военни експерти казаха преди много години, че всички опити на НАТО да окажат влияние върху Украйна ще доведат до “анексирането” на Крим. И сега Москва “атакува” Киев не изведнъж, а демонстрира своята реакция на действията на НАТО.
“Представете си, ако Шотландия се отцепи от Великобритания и руснаците започнат да правят на границата ни военни учения, уж за да сдържат британците да не завладеят Шотландия. Същото нещо, което правим в Украйна. Или ако Русия направи маневрите си в Канада или Мексико, те ще бъдат считани за голяма заплаха и нарушение на Устава на ООН, не по-малко”, заяви политологът.
“Каквото и да твърдят главните западни медии, Русия или Китай не представляват военна заплаха, Западът просто не харесва “икономическия национализъм” и развитието на тези страни”, подчертава Коулс.