Андрей Райчев: Група хора си изкарва парите като ни плашат с Русия, докато повечето българи я смятат за приятел
Повечето българи не изпитват страх от Русия, но има група хора, които си изкарват парите, като ни плашат с Русия.
Така социологът Андрей Райчев коментира визитата на руския премиер Дмитрий Медведев и свързаните с нея коментари и анализи.
Той и политологът Румяна Коларова бяха гости в предаването „Здравей, България“ по Нова телевизия.
Русия в момента не е външен, а вътрешен фактор за Западна Европа, така западът се опитва да си преодолее кризата, допълни той. Във визитата на Медведев не се видя никакъв шанс за тръбата, уточни обаче Райчев.
„Мнозинството българи не изпитват никакъв страх от Русия, напротив смятат я за дългосрочен приятел. По-малка група имат инстинктивен страх. А има и една група хора, които си вадят парите като ни плашат с Русия”, бяха точните думи на социолога Андрей Райчев.
„Ние искахме газова тръба да мине през България. Парите там не са малко. Това не стана и не стана под натиска на Запада. Хилари Клинтън пристигна и каза: „Няма да правите никаква тръба”. България чакаше шанса си, а в тази визита не се видя никакъв шанс”, коментира още Райчев.
Най-големите русофоби са хората, които са се образовали в Русия, смята Румяна Коларова. Според нея тръбата се прави заради 2 държави – Украйна и Сърбия. Истината е, че Путин иска да направи тръба, която да отиде до Сърбия, и най-лесно е това да стане през България, каза тя.
Европейската комисия не дава гаранция за подобни проекти като „Турски поток“, каза още Румяна Коларова. Според нея по време на визитата си руският премиер е показал пренебрежително отношение. И даде пример с шегата с китайския юан. Според нея това не е шега, а израз на имперско пренебрежение.
„Енергийната ни зависимост от Русия е толкова голяма, че едва ли може да се увеличи още. Едва ли в случая със смяната на маршрута за доставки на газ ще се увеличи или намали”, каза Коларова в предаването „Здравей, България”.
Поисканите от Медведев гаранции от ЕК, тя определи като „меко пренебрежение към България”.
„Вие не можете да решите по въпроса, ЕК да го реши”. Другата вметка, с която се показа пренебрежение към България беше: „Що не вържете лева към юана?”. Не мисля, че беше шега. Имаше и още няколко такива забележки, при които открито се показва пренебрежение”, коментира още Коларова.