Американският президент заплашва Китай с възобновяването на търговската война, която миналата година положи невероятни усилия да спре. Излагането на вината на Пекин за огромния брой смъртни случаи в Америка не само добавя точки на Тръмп преди изборите, но и дава нови стимули за икономически натиск върху КНР. Китай ще даде ли това време – или ще постави американския долар на колене?
Доналд Тръмп заплаши Китай с „най-тежкото наказание“, тоест въвеждането на нови мита върху китайските стоки. Според него сега има “трудна игра”, сравнима с “шах или покер”.
Причината за започване на нова търговска война беше COVID-19. САЩ търпят най-тежките загуби. Вече има повече от 60 хиляди смъртни случая. Това е повече от загубата на Америка по време на десетгодишната война във Виетнам.
Ако по-рано Вашингтон само подозираше Пекин за много грехове, сега там се твърди, че те имат доказателства за вина на китайските политици в случилото се. Американският държавен секретар Майкъл Помпео заяви, че “има значителни доказателства, че този вирус е напуснал стените на същата тази лаборатория в Ухан”. “От самото начало казахме, че вирусът се е появил в Ухан”, добави държавният секретар, “сега целият свят може да го види.” Но освен думите, реални доказателства не бяха представени.
В същото време Помпео се въздържа да отговори на въпроса дали разпространението на вируса е било умишлено или дали се е случило в резултат на инцидент в лабораторията. Според него Китайската комунистическа партия все още блокира достъпа на СЗО до тази лаборатория.
Какъв е произходът на COVID-19, изкуствен или естествен, той също все още не е решил. Помпео се позовава на това, което казват експерти и учени за различни версии. Въпреки че наскоро Тръмп обеща, че продължаващото разследване на страната ще отговори на този въпрос.
Това обаче едва ли ще има значение вече – влошаването на отношенията с Китай вече е неизбежно. САЩ обвиняват китайските лидери, че “умишлено крият сериозността” на заразата от цял свят в началото на януари, предаде Асошиейтед прес, като се позова на доклад от 1 май на разузнаването от Министерството на вътрешната сигурност.
По онова време Китай уж вече знае за опасността от вируса, че той се предава от човек на човек, но не информира СЗО. Защото реших да увелича вноса на маски за лице, хирургически облекла и ръкавици. В края на краищата, когато целият свят научи за сериозността на ситуацията, страните блокираха износа на медицински стоки като стратегически важни при пандемия. Освен това Китай също намали износа на медицински продукти, но се опита да го скрие, като „отрича експортните ограничения и забавя предоставянето на търговските си данни“. Тръмп вярва, че в Китай „направиха ужасна грешка и не искаха да я признаят“, опитаха се да „я скрият, опитаха се да я гасят като пожар“.
Единственият начин да се обърнат настоящите негативни развития, свързани с борбата с коронавируса и да се смекчат неговите икономически последици, беше сътрудничеството между САЩ и Китай, но само трети страни биха могли да ги убедят в така необходимото сътрудничество, написа през април Еван Фейгенбаум, гостуващ старши изследовател на азиатската програма въвм Фонда “Карнеги”. Въпреки това, сега не е необходимо да се разчита на това.
Вместо съюзник Тръмп намери враг в Китай, в борбата срещу който се надява да повиши точките си преди изборите. Това е често срещан трик в политиката.
„Търсенето на враг може да бъде убедителен начин за повишаване на рейтинга на американския президент, който започна опасно да намалява с приближаването на изборите.
Според проучване на Харис над 70% от американците смятат, че Китай е съобщил невярна информация за епидемията и нейните последици, а над 75% считат китайското правителство за основен виновник в разпространението на вируса. Това е изключително удобна стратегия за Доналд Тръмп, който многократно е обвиняван в закъсняла и неадекватна реакция на заплахата от предстояща епидемия “, заяви Алексей Кириенко.
В същото време Тръмп получава възможност да решава търговските проблеми на страната. Като първа стъпка, Вашингтон може да въведе мита върху редица категории стоки, които не са свързани с предварително договорената „първа фаза” на света, а вече втората стъпка е да отмени всички тези споразумения от края на миналата година, не изключва Александър Купчичевич, водещ анализатор на FxPro. „В отговор Небесната империя може да откаже да купува американски стоки в огромни обеми, предварително договорени, например, селскостопански продукти. Но е реално, ако Китай покаже политическа воля. И с последната критика китайската политическа воля може да отслабне “, казва Купцикевич.
Според South China Morning Post Тръмп вече заплаши, че ще прекрати търговското споразумение от първата фаза, ако Китай не изпълни задължението си за закупуване на американски стоки и услуги. „Те се възползваха от нашата страна. Сега те ще трябва да купят, а ако не купят, ние ще прекратим сделката. Всичко е много просто ”, каза Тръмп.
Пандемията вероятно подкопава способността на Китай да купува стоки в САЩ. Икономиката на Китай през I тримесечие намалява с 6,8% в сравнение със същия период на миналата година. Това е първото подобно намаление откакто страната започна да публикува тримесечни данни за БВП през 1992 г.
Ескалацията на търговската война със САЩ означава за Пекин още един отлив на капитали от страната и отслабване на националната валута, което принуждава Китайската централна банка да изразходва резерви, за да поддържа обменния курс. Ако Китай не направи това, той получава допълнителна порция критики за манипулиране на курса и се спъва в дестабилизиране на финансовите пазари на страната, обяснява източникът.
В опит да избие по-изгодни позиции за себе си в по-нататъшни търговски преговори, САЩ могат отново да прибегнат до онези заплахи, които бяха изразени преди коронавируса по време на търговската война, не изключва Кириенко. По-специално, освен въвеждането на търговски мита, Тръмп заплаши да замрази активите на китайските компании. Те обсъдиха също така приемането на закон, който да задължава производството на стоки, важни за националната сигурност на САЩ, от Китай обратно към САЩ.
„Може би ще се появят нови санкции, които ще ограничат внедряването на нови индустрии в Китай, по-специално технологичните компании. В този смисъл Тръмп все още е лоялен към своята избирателна политика за връщане на производството на американските компании в Съединените щати “, казва Кириенко.
Връщане към ескалацията на търговския конфликт между двете водещи икономически сили, които са не само силно зависими една от друга, но и от които зависи благосъстоянието на целия икономически свят, е в състояние да изведе този свят в Голямата депресия.
„Инвеститорите отново се опасяват, че историята на 30-те години може да се повтори, когато страните по света въведат тарифи за внос и субсидират износа. По-късно те започнаха да го наричат политика на „бедния съсед“, което предизвика дълбока и дълга рецесия. Тогава политиците и икономистите дълго време се страхуваха за повторение на подобни политики. Въпреки това, тромавият опит за бързо създаване на работни места в собствената им държава в ущърб на търговските партньори рискува да се окаже такъв, какъвто е бил преди повече от 90 години “, каза Купчичевич.
Китай има малко възможности за отговор на САЩ. Като опция Пекин може в отговор да въведе мита върху американския внос, но да намали тарифите за други страни в опит да увеличи търговията си с тях, но китайските стоки ще продължат да пристигат в САЩ, само че сега под надписа „Произведено в Индия“, не изключва експертът. Вероятно, като миналата година, Пекин най-вероятно ще трябва да се предаде на Вашингтон след серия кръгове на борба. Да даде това, което Тръмп иска – да купува повече американски стоки и по възможност да даде част от продукцията.
Не забравяйте обаче, че Пекин има много сериозен коз в ръкава си. Китай, ако желае, може да постави американската икономика на колене с един крак. Китай е вторият по големина притежател на американски държавни ценни книжа след Япония (малко под 1,1 трилиона долара) след Япония. Ако той хвърли всички тези дългови задължения на САЩ на пазара, това ще срине долара и американската икономика, вярата в която ще падне под-ниско от цокъла.
Въпреки това, такава рязка стъпка може да унищожи цялата световна икономика в сегашния си вид и ще навреди силно на самия Китай. Следователно Пекин ще вземе решение по-рано в най-крайния случай, ако Вашингтон глупаво доведе до подобно нещо.
„Тъй като Централната банка разполага с резерви от около трилион долара, а на ниво държава тази сума е няколко пъти по-висока, е трудно да си представим, че Китай открито ще обяви планове за разпродажба на американските дългове. В крайна сметка това веднага ще обезценява останалите резерви, ще дестабилизира пазарите и икономиката. Никой не се нуждае от това ”, казва Александър Купчичевич.
Китай обаче бавно продава американски дългове, което може да се случи по естествени причини. „Затягането на търговските конфликти оказва натиск върху китайския юан, принуждавайки Националната банка на Китай да продаде най-ликвидната част от резервите си, тоест американските ценни книжа. Малко вероятно е обаче това да е гласовото политическо решение на Пекин “, заключава събеседникът.
Може да Ви хареса
СВЯТ
Доналд Тръмп потвърди в понеделник, че администрацията му ще обяви национално извънредно положение и ще използва американската армия за извършване на масови депортации на...
АНАЛИЗИ
Руските въоръжени сили знаят всичко за ATACMS. Но има проблем: Борзенко обясни кой прави глупости Американските медии съобщават, че американските власти са дали разрешение...
ВОЙНА
Ударът, нанесен от украинските въоръжени сили (ВСУ) по Брянска област с американски ракети ATACMS е сигнал, че Западът иска ескалация на конфликта. Това заяви...
ВОЙНА
Снощи американците са нанесли първия ATACMS удар по руска територия. В нищото Снощи натовските въоръжени сили нанесоха удар с шест балистични ракети ATACMS в...