Подкрепям искането на Вълчев за задължителни маски в училищата
До края на годината съм поел ангажимент да има електронна рецепта, системата е готова и за това се уверих през вчерашния ден. Така, че това ще се случи в поетия от мен срок. Това заяви здравният министър Костадин Ангелов пред БНТ.
В момента подготвяме заповед за карантинираните контактни лекари и отмяна на тяхната карантина. Когато човек е бил положителен се карантинира 14 дни, отрицателен тест не се изисква, защото дори да има положителен тест, човекът не е заразен, разясни проф. Ангелов.
Предлагаме и система за СМС известяване на заразените и по нея се работи, защото за София имаме над 1000 болни през вчерашния ден, а връчени са само 35 предписания за карантина, защото от РЗИ не достигат хора, каза още здравният министър.
Решенията взети до момента за училищата е там където има 15% болни или със симптоми, да преминат към онлайн обучение, с образователния министър коментирахме предложението му за задължителни маски в училищата, аз подкрепям това искане на образователния министър, чакаме решение на експертите, каза още Ангелов.
Локдаунът е тежка мярка, ние трябва да анализираме дали това би помогнало, всяка една мярка се обсъжда, каза още проф. Ангелов. „България се справя, ние сме малко над средата по заболяваемост и смъртност в Европа.“
Таксите за обучение на студентите по медицина, не зависят от здравния министър, а от учебните заведения, каза още здравният министър, по повод на това, че студентите не са освободени от семестриални такси.
Спирането на плановите операции се следи от администрацията на лечебните заведение и Изпълнителна агенция за медицински надзор и РЗИ, освободения ресурс от медици се използва за лечение на коронавирус. Това няма да доведе до забавяне на лечение, не са забранени операциите по спешност – онкологичните операции, всичко е възможно да се случва правилно и със съвест.
„Проблемът на системата на здравеопазването е години назад, сега моментът не е за реформи, аз приемам с резерви всички резки промени, системата трябва да работи като едно цяло.“
Имаме достатъчно болнични легла, ние сме една от страните с най-много легла, но имаме недостиг на медици, такъв недостиг има и в Германия. Проблемът с медиците е в целия свят. У нас професията загуби привлекателност, каза Ангелов. Медиците, които са останали тук, за тях увеличаваме трудовите възнаграждения, от януари всеки лекар ще получи 600 лева увеличение.
Днес ще водим преговори с БЛС и с фармацевтичния съюз, аз намирам противопоставяне на колективи. „Кризата доведе до падане на маските и излязоха много проблеми. Броя на инфекционистите е много малък, това се променя в движение, но не може да стане изведнъж.“ Много частни болници в момента помагат в лечението на коронавирус.
В момента системата диша. „От трибуната на народното събрание, аз обясних, че когато болните достигнат 600 на 100 000 души. Тогава ние ще създадем болници само за коронавирус и такива без ковид, за да гарантираме лечение за всички хора. Реорганизациата не става лесно, до края на седмицата чакам областните щабове с предложение и анализи, и едва тогава ще се издадат заповеди“, каза още здравният министър.
Имаме план за действие и го следваме, в него има мерки и стъпки за овладяване на заразата каза още Ангелов.
Няма никакъв недостиг на медикаменти в страната, вече сме обезпечили бременните жени. Хепарини ще дойдат допълнително следващата седмица. Няма проблем, ние сме в комуникация и организираме логистика, ще има коли и нощем, които да осигуряват медикаменти ако това се наложи, заяви още здравният министър.
Темата за денонощните аптеки ще се обсъжда днес на среща с бранша, малкият брой аптеки, които работят нощем са малко и това е от години, но ще говорим и обсъдим вариантите днес. Безразборната употреба на лекарства е рискова за живота и здравето на хората. „Апелирам, хората да слушат лекарите, а не да слушат социалните мрежи“, каза още Ангелов.
Когато говорим за лечение на пациент, то не може да е по телефона. Личният лекар обаче познава пациента, той е запознат със състоянието му. „Лекарят трябва да погледни и пипне – за да установи промени, и да назначи лечение.“ COVID зоните на ДКЦ-тата спомогнаха за намаляване на натиска, категоричен е здравният министър.
➡️ Подкрепете ни като се абонирате за страницата ни … ?