Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

СВЯТ

Доведоха германците до просешка тояга, масово залагат вещите си, за да си платят сметките

Новите Европейски ценности в действие: Непосилно високи цени за най обикновенни неща. Който иска да знае как се справя страната икономически, само трябва да преброи клиентите на Николаус Боде

Все повече германци изпитват финансови трудности и не могат да плащат навреме сметките си. Често единствената възможност да се получат бързо пари в брой са заложните къщи – техният бизнес процъфтява, пише “Дойче веле”.

Който иска да знае как се справя Германия икономически, само трябва да преброи клиентите на Николаус Боде. Щом в заложната му къща в Зигбург има малко клиенти, страната е в добро положение. Но когато хората се тълпят пред вратата му, тенденцията сочи криза.

През септември 2022-а година Боде едва успява да обслужи всички, респективно Германия се е изправила пред сериозни проблеми. “Заложната къща е индикатор – хората идват, когато има висока безработица. Или просто тежки икономически проблеми”, казва той.

Преди да отвори заложната си къща, Боде се е занимавал с принудителни търгове на недвижими имоти. През 1994-а година той започва собствен бизнес заедно с баща си – отваря заложна къща в центъра на Зигбург, град с 40 000 жители в провинция Северен Рейн-Вестфалия. Боде следи икономическия пулс на страната вече почти три десетилетия и като бизнесмен би могъл да е доволен от случващото се в Германия в момента. Но всъщност е сериозно притеснен.

“При мен идват много по-възрастни хора, а вече и представители на средната класа. Преди не беше така. В момента имам много нови клиенти. Освен редовните идват и хора с доста колебливи доходи. Както и получатели на социални помощи, например, които трябва да дочакат изплащането на следващия транш.”

Почти всички получават обратно вещите си

Николаус Боде е един от съдържателите на около 250-те частни заложни къщи в Германия. Това е една от най-старите професии в страната – първата заложна къща е основана в Хамбург през 1560-а година.

Заложните къщи работят на следния принцип: ценностите се предават на съдържателя, който отпуска за тях определена сума. Оттам нататък клиентите по правило разполагат с три месеца, за да погасят кредита си. И плащат лихви и такси. Обичайният случай при Боде е следният: той отпуска 400 евро в брой за дадено бижу, а след три месеца клиентът изплаща 448 евро. В противен случай бижуто се продава на търг.

“При мен процентът на обратно откупуване е 96 на сто. Почти всички се връщат да си вземат депозираната вещ, защото тя струва повече, отколкото ние даваме за нея”, обяснява бизнесменът.

Пръстен, верижка, часовник, а понякога и кон

Деветдест процента от ценностите, които попадат в сейфа на Николаус Боде, са бижута. Но при него са били залагани и яхта, и въртележка, както и кон, разказва той през смях. Той избягва техническите устройства като мобилни телефони, тъй като загубата на стойност при тях може да е твърде голяма.

Това, което прави заложните къщи толкова привлекателни, особено във време на криза, е, че за много хора това е не само най-лесният, но и единственият начин да получат пари. Не се изисква оценка на кредитоспособността, не се носят фишове за заплати, няма неудобни въпроси. Нужна е единствено личната карта.

Имиджът на заложните къщи се е подобрил

“Пари в брой незабавно – сериозно – дискретно – компетентно”, пише на уеб страницата на Боде. Дискретността е основното обещание на заложните къщи, което дори може да накара съдържателите им да не поздравят клиентите си на улицата. През последните години имиджът на този бизнес се е подобрил значително. А заложните къщи за автомобили вече са станали неизменна част от всеки голям град.

Николаус Боде си припомня първите си дни в бизнеса. “По-рано хората се срамуваха да идват при мен. Имахме лош имидж: мръсен бизнес, заден двор, предпазно стъкло. Това се промени…”

През следващите седмици и месеци се очаква още по-голям приток на хора. Експертите обаче предупреждават, че към заеми от заложна къща трябва да се прибягва само като към краткосрочно решение и последен избор. Така проблемите с дълговете не могат да бъдат решени в дългосрочен план, а само временно. При това със сравнително високи такси.

Може да Ви хареса

ПАРИ

Еврокомисията ликува. Потече дъжд от пари Нови заплати, Урсула фон дер Лайен взима близо 70 бона месечно Европейската комисия обяви поредно увеличение на заплатите...

ПОЛИТИКА

“ПП е партия на Радев. Той форматира няколко партии. За три години показа колко е безпомощен. Обгради се с крадци и бандити, които му...

СВЯТ

Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на...

СЕНЗАЦИЯ

Какво означаваше идиотската усмивка на Байдън при среща с Тръмп? Политици съобщават за “много приятна среща” Настоящият и новоизбраният президент на САЩ съобщиха за...