НАТО все по-често говори за риск от пряк сблъсък с Русия, но че се надява да избегне това. Западните медии, позовавайки се на източници в Пентагона, съобщават, че САЩ вече са се отказали от призивите към Киев да не нанася удари по Русия. Какво иска да постигне Западът с ултимативните си изявления срещу Москва?
НАТО е обезпокоен от нарастващата вероятност от пряк конфликт с Русия, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю за норвежката телевизионна компания НРК. Според него ситуацията в Украйна може да излезе извън контрол, но той е убеден, че Москва и Брюксел ще намерят начин да избегнат сблъсък. Столтенберг подчерта, че сега е „съдбоносно време за Европа и Норвегия“. Според него обаче, ако „нещо се обърка“, събитията ще вземат „ужасяващ обрат“.
В същото време британският “Таймс”, позовавайки се на източник в Пентагона, съобщава, че САЩ вече не настояват ВСУ да не нанасят удари по руска територия, тъй като по-малко се страхуват от ескалация от Москва.
Изданието твърди, че по-ранната политика на САЩ се е основавала на факта, че американските оръжия ще бъдат прехвърлени на Киев при условие, че Украйна няма да ги използва за атаки на руска територия, а изборът на доставено оборудване ще бъде ограничен, за да не се провокират открит конфликт между Русия и НАТО. Според автора на статията, по-рано Пентагонът се е опасявал повече от възможността Русия да използва тактическо ядрено оръжие или да нанесе удари на територията на някоя от страните от НАТО. Според източника от Пентагона промяната в позицията на Вашингтон се обяснява с факта, че страхът от ескалация е намалял в сравнение със започването на специалната военна операция в Украйна.
Изданието отбелязва, че напоследък украинските войски, с мълчаливото одобрение на Пентагона, все по-решително и агресивно се опитват да нанасят удари по руска територия с помощта на безпилотни самолети, включително разузнавателни Ту-141, модифицирани за целта.
Промяната на позицията на Вашингтон може също да означава, че Киев може да получи оръжия с по-голям обсег, които отдавна иска да получи от САЩ, включително балистични ракети АТАКМС с обсег към 310 км и дронове МКу-1Ц “Сив Орел”e, които могат да бъдат оборудвани с ракети АГМ-114.
В същото време Василий Небензя, постоянен представител на Русия в ООН, на заседание на Съвета за сигурност на световната организация припомни, че руските летища “Дягилево” и “Енгелс”, използвани от стратегическата авиация, са били атакувани по данни от американски спътници.
Дипломатът подчерта, че модернизираните съветски безпилотни самолети Ту-141 са били насочени към целта с помощта на американската глобална сателитна система. Небензя увери, че Русия внимателно фиксира всички престъпни действия на САЩ и техните съюзници, те ще имат конкретни правни последици за всички замесени.
Почти едновременното появяване на изявлението на генералния секретар на НАТО и публикацията в “Таймс” съвсем не е случайно, то може да се разглежда като две части от един интегрален ултимативен призив на Запада към Москва, обясни военният експерт Алексей Леонков. „Западът казва на Русия: или спирате на сегашните си позиции и ние сядаме на масата за преговори, или няма да възпираме Украйна да обстрелва руска територия и има риск от пряк сблъсък с НАТО“, каза той.
Това се прави, според анализатора, за да могат ВСУ да изчакат зимата и да натрупат силите си за пролетното подновяване на бойните действия.
„Всъщност ни се натрапва Минск-3. Как да реагираме? С продължение на спецоперацията. Ние си спомняме как бяха изпълнени двете Мински споразумения, които ни бяха наложени по време на успехите на войските на републиките в Донбас при Иловайск и Дебалцево, така че сега няма причина да вярваме на Запада“, каза източникът.
Изявлението на Столтенберг и публикацията на “Таймс” показват, че Западът вдига залозите в глобалната война срещу Русия, а думите за способността на НАТО и Москва да избегнат ескалация и преки сблъсъци показват именно, че Западът се готви за подобно развитие от събития, каза заместник-председателят на комисията на Държавната дума по въпросите на ОНД, евразийската интеграция и връзките със сънародниците Александър Бородай.
„Трудно е да се оцени реалистичността на съобщенията, че САЩ са се отказали от призивите към ВСУ да не нанасят удари по Русия, но по принцип това е напълно в съответствие с риториката, която Западът води напоследък. Готово ли е НАТО за пряк конфликт с нас? Вероятно още не. Затова делегират тази роля на Украйна. Но има планове да се нанесе директен удар срещу Русия от територията на страните от алианса – така трябва да се чете изявлението на Столтенберг “, каза той.
Според депутата Западът разчита на предполагаемата разединеност на руския елит – че определени политически и други влиятелни сили ще изпаднат в паника заради заплахата от пряка война с НАТО и с всички средства ще подкопаят стабилността на системата, призовавайки за капитулация и директно саботирайки Русия.
„Мисля, че този план на Брюксел е погрешен, социологията и моите лични наблюдения показват, че огромното мнозинство от руските граждани, независимо от статуса им, подкрепят СВО. Но Брюксел няма накъде да отиде: ако НАТО загуби от Русия в Украйна, редица страни, предимно в Югоизточна Азия, ще преразгледат съгласието си с диктата на САЩ, а това означава преструктуриране на цялата съществуваща международна политическа архитектура“, обобщава депутатът.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ