Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

АНАЛИЗИ

Европа навлиза в нова релност

Европа е не просто късметлийка, а голяма късметлийка. Дори и такъв късмет обаче няма да спаси Европа от проблеми с доставките на газ тази година.

Когато еуфорията в Европа от факта, че са успели да преживеят зимата, от която всички толкова се страхуваха, без големи загуби, европейците ще разберат, че сегашните цени на газа най-вероятно ще станат нова реалност за тях и работата с “газовия рай”, създаден от евтиния газ от Русия ще трябва да бъде забравена. И колкото по-скоро европейците направят това, толкова по-добре за тях самите.

Европа имаше не просто късмет, а голям късмет: зимата в края на 2022 г. и началото на 2323 г. се оказа изненадващо топла. В резултат на топлото време и масовите покупки на втечнен природен газ (LNG) миналото лято и есен, европейските подземни газови хранилища (ПГХ) вече разполагат със значително повече газ от обикновено.

Разбира се, европейците успяха да преживеят зимата не само благодарение на късмета, но и защото имаха парите, които им позволиха, за разлика от редица бедни азиатски страни и на първо място Пакистан и Бангладеш, да купуват втечнен природен газ на прекомерни цени на спот пазара.

Достатъчно е да се каже, че в края на август 2022 г. цената на МВт-час се повиши до 340 евро (3570 евро или 3780 долара за хиляда кубически метра). За да не се повтори тази неприятна история през тази година, Европейският съюз разработи механизъм за ограничаване на цената на газа, който започва да действа, когато цената на МВт-час надхвърли 180 евро.

Европейската комисия също обяви готовността си да купува газ за всички членки на ЕС, както беше при закупуването на ваксини по време на пандемията от коронавирус, за да се избегне конкуренцията в самата Европа.

Брюксел не седи със скръстени ръце, но дори Европейската комисия е принудена да признае, че предприетите мерки не са достатъчни поради фундаментални фактори и причини, върху които Старият свят не може да повлияе.

Очаква се тази година в Китай търсенето на втечнен природен газ, което потъна през миналата година, да се възстанови напълно, което, както можете да предположите, ще увеличи конкуренцията за „синьо гориво“. Търсенето на LNG в Китай ще нарасне до 3 милиона тона тази година, прогнозира Energy Intelligence. Но все пак Европа ще си остане основна дестинация за газовозите, защото за разлика от Поднебесната империя няма избор.

„Тази зима, можем да кажем, оцеляхме само с няколко натъртвания и подутини, освен ако, разбира се, няма неприятни изненади в последния момент“, каза Фатих Бирол, ръководител на Международната агенция по енергетика (МАЕ), пред Ройтерс в кулоарите на неотдавнашната Конференция по сигурността в Мюнхен.

– “Но остава въпросът: какво ще се случи следващата зима”, пита се той.

Между другото, това не е първият път, когато Бирол призовава европейците да не се отпускат.

„Въпреки че имаме достатъчно терминали за втечнен природен газ, газът може да не е достатъчен за всички”, подчерта Бирол.

„Това означава, че следващата зима може да бъде трудна за Европа”, добави той.

Европа трябва да затвори огромната дупка във вноса на газ от 30 милиарда м³, създадена от изчисленията на МАЕ поради липсата на руски газ през тази година. Отново, според прогнозите на МАЕ, тази година Европа се надява да купи 23 милиарда m³.

Трябва също така да включим в това уравнение възстановеното търсене от Китай и спада в производството на газ в САЩ, сега основният доставчик за Европа, тъй като американските газови компании не искат да рискуват да увеличат производството на газ поради много ниските цени в Америка.

Разбира се, както никога досега, много газ ще остане в ПГХ след тази зима, но това е малка утеха, защото този път беше купен миналата година за много пари. Това доведе до големи загуби, тъй като добитата миналата година газ не беше хеджирана, защото вероятно никой в Европа не очакваше толкова топла зима.

Освен това, както редица анализатори, и на първо място Джон Кемп от Ройтерс, обърнаха внимание, запасите от газ в ПХГ не покриват нуждите от газ на 100%. Дори ако всички европейски хранилища бъдат запълнени докрай, този газ ще покрие по-малко от една четвърт от търсенето.

Тук трябва да се помни още един нюанс – неравномерното разпределение на ПХГ на континента. Това означава, че някои държави с повече складови мощности ще могат да си осигурят “синьо гориво”, докато други страни, например Германия, няма да могат и трябва като нея да изградят LNG терминали.

Берлин има за цел да стане четвъртият вносител на LNG до 2030 г. след Китай, Япония и Южна Корея с приемен капацитет от 70,7 милиона тона, според Argus, като същевременно не се отказва от плановете си за замяна на изкопаемите горива, включително газ, с възобновяеми източници.

Последните действия на ЕС подсказват, че ЕС вече се е примирил с факта, че ще трябва да плаща непосилни цени за газ и тази година. В същото време властите отново ще се опитат да защитят най-уязвимите слоеве на обществото от високите цени. Всичко това означава, че в Брюксел ще останат по-малко средства за други цели.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ

Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

“Президентът беше ясен, че иска да привлече и двете страни на масата. Той се фокусира върху прекратяването на войната, а не върху продължаването й”,...

СВЯТ

BRICS може да се превърне в алтернатива на Европейския съюз (ЕС) за Германия. Това каза пред „Известия“ депутатът от Бундестага Райнер Ротфус на 17...

ТЕХНОЛОГИИ

Олег Макаренко: Защо роботът на Google пожела човека да умре? Олег Макаренко е предприемач, блогър, основател на уикипроекта Руксперт и на онлайн списанието PolitRussia.com....

СВЯТ

„Краят на една ера“: Заедно с администрацията на Байдън спира и достъпът на ЛГБТК+ общността до властта Краят на администрацията на Байдън ще доведе...