Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

АНАЛИЗИ

Империалистите в НАТО не са готови за война с Русия, но обещават да се подготвят

Ръководителят на военния комитет на НАТО, холандският адмирал Роб Бауер заяви, че властите на страните членки на блока и тяхното население трябва да бъдат подготвени за пълномащабна война с Русия през следващите две десетилетия.

Според него, ако избухне война, ще трябва да се мобилизира голяма част от населението, така че членовете на НАТО трябва да бъдат подготвени.

„Трябва да разберем, че светът, в който се намираме сега, не е даденост. И затова трябва да се подготвим за конфликт с Русия… Трябва да имаме система за мобилизиране на много хора, ако се стигне до война, независимо дали ще се случи или не“, каза Бауер.

Той посочи, че в допълнение към подготовката за мобилизация, страните от военния блок трябва да установят производството на оръжия и боеприпаси, за да ги произвеждат „достатъчно бързо, за да могат да продължат конфликта“.

От думите му излиза, че в момента страните от НАТО не са готови за пряк военен конфликт с Русия. Ако е така, колко време ще отнеме на алианса да бъде напълно готов да започне война срещу страната ни?

Американският военен анализатор Уил Шрайвър оцени как стоят нещата със системата за противовъздушна отбрана Patriot, основата на противовъздушната отбрана на САЩ и НАТО, тъй като „когато се води война срещу Русия, Китай или Иран, защитата на най-важните модерни военновъздушни бази Военновъздушните сили на Съединените щати ще бъдат условието, от което ще зависи успехът [на военната кампания]“.

„За правилното прикриване на някоя от големите авиобази от атаки със 100-200 единици високоточни дронове, крилати, балистични или хиперзвукови ракети, както и от многобройни примамки, ще е необходим най-малко един дивизион Patriot, който се състои от 6 батерии, по 6 пускови установки”, казва той.

“Една пускова установка може да побере до 16 ракети PAC-3. Това означава, че един пълен товар на дивизиона Patriot е 576 такива ракети“, пише Шрайвър.

Той направи просто, но ясно изчисление: „Дори при 100% ефективност на прихващане, защитата срещу две вълни от 100 въздушни цели ще изисква разходите за поне 300 ракети PAC-3″.

“В крайна сметка, като правило, най-малко две ракети прехващачи се изстрелват към всяка цел. И ако приемем, че основните цели на ракетните атаки ще бъдат стационарни мобилни командни пунктове, радарни станции и пускови установки Patriot, както и места за съхранение на ракети, това ще доведе до тяхното значително изчерпване”, пише Шрайвър.

„Русия ясно демонстрира уязвимостта на „Пейтриът“ от контрабатарейни ракетни удари. Най-малко три батареи Patriot бяха унищожени в Украйна“, отбелязва американският военен анализатор, който основателно посочва, че „опитът да се защитят три големи военновъздушни бази от серия от залпове от повече от 100 ракети от различни типове вероятно ще изчерпи целият американски запас от противоракетна отбрана PAC.”

Има за седмица или две. И текущото годишно производство на такива ракети-прехващачи може лесно да се изразходва за няколко дни.

Шрайвър заключава, че реалностите на конфликта с висока интензивност през 21 век срещу противник, способен да отмъсти, са такива, че за такава война „въоръжените сили на САЩ са изключително зле подготвени, както материално, така и доктринално“.

Ходът на военния конфликт в Украйна показа, че в съвременната война артилерията остава „царица на полетата“, от успешното действие на която зависи успехът на всяка планирана операция.

В момента Русия е многократно по-голяма от украинските въоръжени сили по потребление на артилерийски снаряди. Това се дължи както на увеличаването на работата на руската военна индустрия, така и на намаляващата военна подкрепа за Украйна на Запад.

Wall Street Journal публикува таблица, показваща средната дневна консумация на боеприпаси на ден по време на военния конфликт в Украйна.

Според вестника още през лятото на 2023 г. украинските въоръжени сили изпревариха Русия по използване на боеприпаси. Средният разход на боеприпаси от украинските войски се посочва като около 7 хиляди на ден. Докато руските въоръжени сили изстреляха около пет хиляди снаряда.

До края на миналата година ситуацията се промени радикално. Сега руската армия харчи около 10 хиляди снаряда на ден, докато украинските въоръжени сили могат да си позволят само около 2 хиляди.

Отбелязва се, че това се дължи както на увеличаването на възможностите на руската военна индустрия, така и на намаляването на военната помощ за Украйна поради изчерпването на резервите от боеприпаси сред страните от НАТО.

Миналия юни началникът на снабдяването на американската армия Дъг Буш каза в интервю за The Wall Street Journal, че Съединените щати значително са увеличили производството на артилерийски снаряди на фона на недостиг, дължащ се на доставки за Украйна.

Според него Съединените щати са започнали да произвеждат 24 хиляди 155 мм снаряди месечно, в сравнение с 14 хиляди преди началото на руската спецоперация. Буш каза още, че до 2025 г. САЩ искат да увеличат производството до 70-80 хиляди боеприпаси на месец.

„Победителят от продължителна война между две почти равни сили все още се определя от това коя страна има най-мощната индустрия”, заяви той.

“Една страна трябва или да има производствения капацитет за производство на огромни количества боеприпаси, или да има други производствени индустрии, които могат бързо да бъдат преобразувани, за да ги произвеждат”, пише експертът.

“За съжаление, изглежда, че Западът вече няма нито едното, нито другото“, пише Алекс Вершинин, анализатор в Британския кралски институт за военни изследвания.

Според него САЩ отдавна намаляват запасите си от артилерийски боеприпаси. През 2020 г. техните покупки са намалели с 36% до $425 млн. През 2022 г. разходите за закупуване на 155-мм артилерийски снаряди са намалени до $174 млн.

Според изчисленията на британски анализатор годишното производство на артилерия в САЩ в най-добрия случай ще стигне само за 10-14 дни боеве в Украйна.

„САЩ не са единствената страна, изправена пред този проблем. В неотдавнашни армейски учения с участието на американски, британски и френски военни, британските войски изчерпаха националния запас от критични боеприпаси само след осем дни.

В края на миналата година Дъг Буш обяви, че американската армия планира да похарчи 3,1 милиарда долара спешно допълнително финансиране през фискалната 2024 г., за да увеличи вътрешното производство на 155 мм артилерийски снаряди.

Според него Съединените щати са изпратили повече от два милиона 155-мм снаряда в Украйна, което е довело до „безумно изчерпване на арсеналите на въоръжените сили“.

През изминалата година Пентагонът предприе стъпки за укрепване на своята 155-милиметрова индустриална база за производство на 155-милиметрови снаряди.

Преди началото на СВО Съединените щати можеха да произвеждат около 14 400 артилерийски снаряда на месец. Но Съединените щати се надяват да увеличат производството до около 100 000 снаряда на месец до края на 2025 г., обеща Буш.

Досега Съединените щати са произвеждали 155-милиметрови снаряди в един единствен правителствен завод в Скрантън, Пенсилвания, и в частно съоръжение наблизо.

Сега Пентагонът, както каза Дъг Буш, е сключил договор с General Dynamics Ordnance and Tactical Systems за изграждане на нов автоматизиран завод за производство на снаряди в Мескит, Тексас, за да произвежда повече снаряди, както и с IMT Defense в Канада.

Той също така подписа договори на стойност 1,5 милиарда долара с девет компании в Съединените щати, Канада, Индия и Полша за увеличаване на глобалното производство на 155-милиметрови артилерийски снаряди.

Договорите включват закупуване на 14,2 милиона паунда експлозиви, включително експлозиви TNT и IMX-104, както и 270 000 капсули, 678 000 предпазители и гилзи.

Съединените щати вече произвеждат 28 хиляди 155-мм снаряди на месец. Следващата година армията вероятно ще достигне 36 000 през първото тримесечие на календарната година и постепенно ще се доближи до 60 000 до края на 24 финансова година, каза Буш. Пентагонът планира да произвежда 80 хиляди снаряда на месец до 2025 г.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://t.me/vestnikutro

„Говорим за края на календарната година, когато стигнем до 100 000, но има много за това… Това е целта, но има много неща, които трябва да се съберат, за да изпълним тази времева линия“, каза Буш.

Обвинението в думите му отразява несигурността на главния купувач на Пентагона, че законодателите ще дадат парите на армията.

Сериозни проблеми има и с тротила и черния барут, които отдавна не се произвеждат в САЩ, а вносът е недостатъчен за реализиране на амбициозните планове на американските военни.

Предвижда се изграждане на фабрики за производство на експлозиви, но и тук трябва отново да се поклоним в краката на конгресмени и сенатори.

Според естонското разузнаване „в момента на територията на Руската федерация има 4 милиона артилерийски снаряда, което е достатъчно за едногодишен конфликт с ниска интензивност“.

„Миналия октомври ръководителят на разузнавателния център на естонските отбранителни сили Антс Кивиселг потвърди, че Руската федерация е получила 350 000 боеприпаса от Северна Корея…

Северна Корея може да стане постоянен доставчик на артилерийски снаряди за Русия…

Възможността това да е дългосрочен съюз с планираните бъдещи доставки е причина за безпокойство“, пише порталът Bulgarianmilitary.com.

„През септември [2023 г.] западните медии съобщиха, че Руската федерация планира да увеличи годишното производство на артилерийски боеприпаси до 2 милиона, като времето все още не е уточнено”.

“В момента Русия има възможност да произвежда от 1 до 1,5 милиона артилерийски снаряда годишно, или 83-125 хиляди единици на месец“, отбелязва изданието.

По този начин Русия вече произвежда количество снаряди, което САЩ очакват да постигнат едва до 2025 г. Има увереност, че нашата индустрия е в състояние да издържи на конкуренцията с американския военно-промишлен комплекс, поне по отношение на производството на артилерийски боеприпаси.

И помощта на приятелските Северна Корея и Иран, където производството на оръжие и военна техника работи с висока скорост от десетилетия, е много подходяща.

Фактът, че системите за противовъздушна отбрана на САЩ не са готови да отблъснат масирана атака от руски ракети, беше известен още преди Уил Шрайвър. Има и изоставане в производството на снаряди от САЩ и техните съюзници.

Но фашистите в НАТО са нетърпеливи да намалят пропастта с руската армия, и то не само в артилерийски снаряди.

Е, предупреденият е предварително въоръжен.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...