Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

АНАЛИЗИ

Мей&Джонсън в шизофреничен шок!

Желанието на Лондон да накаже Русия го подтиква към радикални мерки

„Буквално през март Русия емитира еврооблигации на сумата от 4 млрд. долара (Облигациите „Россия-2019“ и „Россия-2017“) при съдействието на кралските клирингови палати“, възмути се председателят на комисията в британския парламент по чуждестранните въпроси Том Тугендхат.

„Сега Русия може да действа на финансовите пазари на ЕС и на САЩ, въпреки западните санкции и след това, вече със собствени сили, да подкрепя намиращите се под санкции и свързани с Кремъл банки и енергийни компании“, смята Тугендхат. Той предлага да се забрани на западните клирингови палати, в това число на Euroclear и на Clearstream, да извършват операции с евробондове на Русия. Тази мярка, според него, ще пречи за препродажбата на книжа на вторичния пазар, а също така ще отдръпне европейските и американските инвеститори.

По-рано и САЩ искаха да забранят на Русия да получава пари назаем чрез фондовите борси. Но тези заплахи така и не се осъществиха. Пазарите все още не вярват в това, че Великобритания се решава на подобно действие (реакцията е спокойна). Нали в такъв случай Великобритания ще пострада значително повече от Русия. Засега в антируската треска тя си нанася толкова голяма вреда, все едно е Украйна. И все пак в светлината на дипломатическите войни не трябва да се изключва нищо.

„Британските власти желаят да накажат Русия и неутралната реакция на руските чиновници ще предизвика още по-протестни настроения. В тези условия Великобритания може да предприеме всякакви мерки, в това число и импулсивни“, не изключва началникът на аналитичния отдел на банка „Зенит“ Владимир Евстифеев.

Ако политическата треска все пак получи надмощие над здравия разум и Великобритания закрие достъпа до клиринговите организации за обслужване на руските евробондове, това наистина ще нанесе силен удар по икономиката на Русия“, смята старшият анализатор от „Алпари“ Роман Ткачук.

„Такова решение може да доведе до това западните инвеститори да предявят облигациите към погасяване. На Русия ще ѝ е трудно да направи това, макар и като цяло този проблем да е решим. Повече проблеми може да изпитат държавните компании – техният сумарен външен дълг е няколко пъти повече, а залогът под еврооблигациите в редица случаи са реални активи“, обяснява Ткачук. Според данните от третото тримесечие на 2017 г., равнището на държавния дълг на Русия е 38 милиарда долара по евробондове (вътрешните заеми са 122 млрд. долара).

Най-простото, с което Русия може да отговори в такъв случай, е докрай да се откаже от обслужването на своите дългове. Но трябва да се разбере, че това ще означава пълен срив на отношенията със западните страни. Друг възможен отговор е голяма преориентация към азиатските площадки като Китай и Япония. До края на тези година Министерството на финансите планира да издаде облигации за още три милиарда долара – 2 милиарда в евро, а един в юани – т.е. на китайската борса.

Като вариант Русия може да използва възможностите на „Внешикономбанк“ за излизане на международните капиталови пазари. В този случай нерезидентите също ще успеят да купуват руски дългови книжа, смята Анна Устинова от „КИТ Финанс брокер“.

Силата на удара на Великобритания ще зависи силно от това дали ЕС ще я подкрепи. Ако Брюксел игнорира инициативата на Лондон, това самостоятелно британско действие няма да бъде толкова критично за Русия.

„Суверенните евробондове не са толкова активно издавани, че забраната за оборота им на лондонските площадки да има съкрушително влияние върху руската икономика. Основният оборот на евробондовете е в Лондон, но и във Франкфурт нашите книжа се търгуват активно“, смята Евстифеев. Ако Германия не бъде солидарна по този въпрос с Великобритания, то Русия просто ще премине на франкфуртската площадка. Франкфурт, Хонконг и Токио ще се радват да изтласкат Лондон, там посрещат клиентите с разтворени обятия, съгласен е Ткачук.

Още един важен въпрос е как Великобритания планира да застави клиринговите системи Euroclear и Clearstream да се откажат от обслужване на руски евробондове? Нали всъщност те не са британски, а основните им офиси се намират в Брюксел и във Франкфурт. Това може да се направи единствено при политическа подкрепа от ЕС.

Самата Великобритания просто ще подкопае собствените си позиции като финансова столица на света. Деловия център на Лондон и така се оказва под удари заради Брекзит и политическата крачка срещу дълговете на Русия може да създаде проблеми на първо място за британските инвеститори.

„Важно е да се разбере, че в достъпността на руските евробондове на международните капиталови пазари са заинтересовани самите нерезиденти. Руските дългови книжа осигуряват висока доходност“, смята Устинова.

За това говори и емитирането през март на нови 11-годишни суверенни еврооблигации от Русия и допълнителното публикуване на бондове с погасяване до 2047 г. Търсенето съставя цели 6,5 милиарда долара, което превишава предложението. При това голяма част от удовлетворените заявки (64%) се оказват в ръцете на инвеститори от Великобритания и САЩ (съответно 39 и 25%). На инвеститорите от Русия се падат едва 22% от заявките. Останалите 14% са отишли при инвеститори от Европа и Азия.

„Влошаването на инфраструктурата по руските евробондове ще бъде още един довод за британските банки да „преминат“ от Лондон в ЕС“, смята Владимир Евстифеев. През 2017 г. основните банки, например, говорят, че възнамеряват да пренесат десетки хиляди работни места от ЕС заради неопределеността на функционирането на финансовия център на Лондон във връзка с излизането от Съюза.

Великобритания сериозно разглежда възможността да направи това, което и САЩ не се решават – да нанесе удар по руските държавни облигации. Закриването на достъпа до обслужването на евробондовете в Лондон наистина ще стане сътресение за руската икономика. Но ще стане далеч по-голямо за британската икономика. Защо?

Британският министър-председател Тереза Мей анализира възможностите да въведе редица ограничения върху обслужването на руските евробондове в клиринговите палати на кралството, съобщава британското издание The Guardian. Британският министър на външните работи Борис Джонсън определи идеята за интересна.

Това е предложено от британския изследователя от Harvard Society of Fellows Емил Симпсън. Според него западните санкции са твърде ограничени и засягат единствено лица от икономическия сектор, докато ударът по евробондовете на Русия ще засегне руската държава като цяло.

Може да Ви хареса