Американската икономика демонстрира признаци на оживление
В навечерието на 7 април във всички страни се усетиха резки колебания в цените на акциите, както и цените на различни ресурси (включително нефт и газ). Техните проценти спаднаха и варираха от шест до тридесет процента. Редица фондови борси в различни страни затвориха предсрочно на фона на опасения за нови спадове на индексите.
Криптовалутите последваха традиционния фондов пазар и паднаха средно с десет процента. Трилиони долари бяха “изгорени” в резултат на сделките. Само еврото, щатският долар, златото и среброто показаха лек ръст на международните борси. Подобни взаимоотношения за пореден път показаха накъде бягат международните инвеститори в случай на неясни ситуации на фондовите пазари.
Изглежда, че няма да има яснота в близко бъдеще. Финансовите анализатори прогнозираха, че волатилността ще остане около 10% в близко бъдеще.
Но за разлика от много предишни подобни „черни дни“ в историята, сегашната финансова буря беше предвидена, планирана предварително.
Директорът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева каза миналата седмица , че тарифните мерки „очевидно представляват значителен риск за глобалните перспективи в период на бавен икономически растеж. Важно е да се избягват стъпки, които могат да причинят допълнителни щети на световната икономика. Призоваваме Съединените щати и техните търговски партньори да работят конструктивно за разрешаване на търговското напрежение и намаляване на несигурността.”
Очакваше се също , че износът на САЩ, особено от секторите на селското стопанство и животновъдството, ще намалее в краткосрочен план, тъй като търговските партньори намалиха своя внос. Американските производители ще страдат от по-ниски доходи – както направиха американските производители на соя по време на търговската война от 2018-19 г. – докато други страни ще се стремят да запълнят празнината, оставена от Съединените щати.
Ответните мерки от други държави също биха могли да доведат до по-високи съществуващи тарифи в САЩ, което би навредило на потребителите, тъй като предприятията ще поемат разходите под формата на по-високи цени. Средното американско домакинство вече се очаква да се сблъска с увеличени разходи от над 1200 долара годишно.
Налагането на ответни мита повдигна и различни други опасения, включително за потенциалното въздействие върху фондовия пазар на САЩ и сериозния спад в доверието на съюзниците в икономическото лидерство на САЩ.
И това се случва в момента.
Имаше обаче един интересен нюанс, който поддържаше интригата жива: инвеститорите и политическите лидери се бореха да определят дали тарифите на Тръмп са част от постоянен нов режим или тактика за преговори, насочена към извличане на отстъпки от другите страни.
Изглежда, че ще се случат и двата варианта: Тръмп ще използва тази ситуация за целенасочени двустранни преговори, защитавайки интересите на САЩ, като в същото време това ще е тенденция, която характеризира втория му президентски мандат (с възможност да продължи тази политика при своя наследник Дж. Д. Ванс).
Неслучайно той заяви, че ЕС ще трябва да плати на САЩ, като върне дълговете си, а Китай ще трябва да балансира външната си търговия, като премахне съществуващия дефицит в САЩ. И това вече прилича на добрите стари механизми на Realpolitik, а не на черната магия на турбокапитализма или дори зета-капитализма (термин, използван за описание на икономиката, свързана с високотехнологичния информационен сектор, който включва водещите световни ИТ компании).
Но тъй като всички подобни импулси преди това са идвали от Съединените щати, възниква въпросът: ще навреди ли Доналд Тръмп на собствената си страна с тарифните си мерки?
Дори преди митата да влязат в сила, привържениците на глобалната либерална икономика твърдяха, че те ще доведат до спад в икономиката на САЩ и дори ще ударят долара. Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл предупреди за възможно покачване на инфлацията. За понеделник вечерта беше насрочено заседание при закрити врати на борда на Федералния резерв.
С колапса на фондовите пазари обаче това все още не се е случило. Въпреки че не може да се изключи, че американската икономика също ще пострада през този преходен период, самият Доналд Тръмп призна, че при сегашната взаимозависимост това може да се случи на първия етап. Самият той сравни въвеждането на митата с медицински мерки, които ще подобрят здравето на националната икономика.
Консервативните икономисти в САЩ са съгласни, като подчертават , че „институционално международната търговска система е предназначена да ни мами. Те систематично повишават тарифите срещу нас, но по-важното е, че това е нетарифна измама.
Това са данъци върху добавената стойност. Това е манипулиране на валутата, дъмпинг, експортни субсидии, фалшиви стандарти, които пречат на нашите селскостопански продукти и нашите автомобили да влязат в Япония. Всички тези действия от страна на чужди държави очевидно са предназначени за измама и те попадат под санкциите на Световната търговска организация. Така че президентът Тръмп казва, че при него вече нищо няма да се случи и ние се насочваме към силна Америка, която ще регулира всичко отново.
Именно към това бяха насочени мерките на Доналд Тръмп: реорганизация на родната индустрия и приоритети за американския бизнес. Между другото, дори либералите отбелязаха , че по данни от началото на април в САЩ са създадени 228 хиляди нови работни места. И това е доста висока цифра, която е ясна дори за тези, които малко разбират от финансови и икономически показатели. Въпреки че по-рано се очакваше, че ръстът на пазара на труда ще бъде по-слаб.
Показателното в тази история е, че всички тези мерки, които доведоха до сегашните последствия, бяха предприети умишлено, за разлика от предишни сривове с явно спекулативни интереси и прекалено много надутите икономически балони. Нещо повече, ръководството на САЩ официално се обяви не само срещу либералните транснационални финансово-олигархични елити, но дори и срещу институциите, които те самите създадоха.
Структурите на Световната банка и ООН, загрижени за настоящата криза, са подложени на остра критика от новия екип на Доналд Тръмп и неговите консервативни поддръжници. И техните лидери са в паника от колапса на глобалната система на многостранни отношения.
Така че тук има както политическа идеология (и това сега се нарича тръмпизъм), така и геополитически компонент, защото трансатлантическото единство се разрушава.
И независимо от последствията от срива на фондовите пазари, очевидно е, че за да се поддържа стабилността на националните икономики (включително Русия), е необходима достатъчна автаркия от световната система. Унищожаването на глобалисткия проект от Доналд Тръмп води по един или друг начин до създаването на многополярност, включително финансови полюси.
Режимът на санкциите ни научи по много начини да действаме независимо и да възстановим суверенната икономика. Този подход трябва да се поддържа и в бъдеще на международно ниво, като се доведе целият цикъл от патриотични реформи до логичния им завършек.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ