Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

ТЕМА

Най-горещият януари в историята озадачава учените, които не могат да си обяснят какво се случва





Най-горещият януари в историята озадачава учените, които не могат да си обяснят какво се случва

Серията от рекордно високи глобални температури продължава, дори и с метеорологичния модел Ла Ниня, който охлажда тропическия Тихи океан.

Службата за изменение на климата Коперник заяви, че миналият месец е бил най-топлият януари в историята, с температури на повърхността на въздуха с 1,75C над прединдустриалните нива.

Финансираната от ЕС програма за наблюдение на Земята подчертава, че се забелязват по-влажни от средните условия в източна Австралия и по-сухи от средните условия в други части на страната.

„Януари 2025 г. е още един изненадващ месец, продължаващ рекордните температури, наблюдавани през последните две години. “Коперник” ще продължи да следи отблизо температурите на океана и тяхното влияние върху променящия се климат през 2025 г.”, каза Саманта Бърджис, стратегически ръководител за климата в Европейския център за средносрочни метеорологични прогнози.

Температурите на морската повърхност остават необичайно високи в много океански басейни и морета.

Януари отбеляза 18-ия месец от последните 19, в който бяха регистрирани средни глобални температури на повърхността над прединдустриалното ниво от 1,5C. Съгласно Парижкото споразумение за климата световните лидери заявиха, че ще се опитат да предотвратят повишаването на глобалните температури с повече от 1,5C – но прагът се основаваше на дългосрочно многодесетилетно затопляне, а не на краткосрочни месечни температури.

Учените по климата очакваха тази изключителна магия да отшуми, след като затоплящото събитие Ел Ниньо достигна своя връх през януари 2024 г. и условията се изместиха към противоположна, охлаждаща фаза на Ла Ниня.

Но горещината се задържа на рекордни или почти рекордни нива, което подтиква дебат за това какви други фактори биха могли да се отразят на Земята.

„Това го прави малко изненадващо: не виждате този охлаждащ ефект или поне временно спиране на глобалната температура, което очаквахме да видим”, каза Жулиен Никола, учен по климата в “Коперник”, пред Agence France-Presse

Очаква се Ла Ниня да бъде слаба, а “Коперник” предупреждава, че преобладаващите температури в части от екваториалния Тихи океан предполагат забавяне или спиране на движението към феномена на охлаждане. Николас каза, че то може да изчезне до март.

Миналия месец “Коперник” съобщи, че средните глобални температури през 2023 г. и 2024 г. са надхвърлили 1,5C за първи път. Това не представлява постоянно нарушение на дългосрочната цел от 1,5C съгласно Парижкото споразумение за климата, но беше ясен знак, че ограничението се тества.

Учените казват, че всяко затопляне над 1,5C увеличава интензивността и честотата на екстремни метеорологични явления като горещи вълни, обилни валежи и суши.

“Коперник” също така съобщи, че арктическият морски лед през януари е достигнал рекордно ниско ниво за месец. Анализ от САЩ тази седмица показа, че това е второто най-ниско ниво в този набор от данни. Като цяло не се очаква 2025 г. да последва 2023 г. и 2024 г. в историческите книги: учените прогнозират, че тя ще се класира като третата най-гореща година досега.

“Коперник” уверява, че ще следи отблизо температурите на океана за намеци за това как може да се държи климатът. Океаните са важен регулатор на климата и поглътител на въглерод, а по-хладните води могат да абсорбират по-големи количества топлина от атмосферата, което спомага за понижаване на температурите на въздуха. Те също така съхраняват 90% от излишната топлина, уловена от освобождаването на парникови газове от човечеството.

„Тази топлина е длъжна да се появява отново периодично. Мисля, че това също е един от въпросите: това ли се случва през последните няколко години?”, пита Николас.

Температурите на морската повърхност бяха изключително високи през 2023 г. и 2024 г., а “Коперник” каза, че показанията през януари са били вторите най-високи в историята. „Това е нещото, което е малко озадачаващо – защо остават толкова топли“, каза Николас.

Учените са единодушни, че изгарянето на изкопаеми горива е довело до дългосрочно глобално затопляне и че естествената променливост на климата може също да повлияе на температурите от една година на друга. Но естествените цикли на затопляне като Ел Ниньо не могат сами да обяснят какво се е случило в атмосферата и моретата и отговорите се търсят другаде.

Една от теориите е, че глобалното преминаване към по-чисти горива за корабоплаване през 2020 г. е ускорило затоплянето чрез намаляване на серните емисии, които правят облаците по-огледални и отразяващи слънчевата светлина.

През декември друга рецензирана статия разглежда дали намаляването на ниско разположените облаци е позволило повече топлина да достигне повърхността на Земята.

„Наистина все още е въпрос на дебат“, каза Николас.

Мониторът на ЕС използва милиарди измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции, за да подпомогне своите изчисления. Неговите записи датират от 1940 г., но други източници на климатични данни – като ледени ядки, дървесни пръстени и коралови скелети – позволяват на учените да разширят своите заключения, като използват доказателства от много по-далечно минало.

Учените казват, че настоящият период вероятно ще бъде най-топлият на планетата от 125 000 години.





Може да Ви хареса

СВЯТ

Тръмп спря кранчето с парите и попиля Politico заради скандала с милионите от САЩ: “Твърде голям, твърде мръсен!” Тръмп спря кранчето с парите и...

КОНСПИРАЦИЯ

Орбан слага примката на финансираните с чужди пари медии и НПО-та. Унгария предприема решителни стъпки за контрол върху чуждестранното финансиране на неправителствени организации и...

СВЯТ

Започна пресушаването на „вашингтонското блато“. 40 000 чиновници напуснаха за 2 седмици. Очакват се в пъти повече. Доналд Тръмп предприе решителни действия по реформирането...

EXPRESS TV

Епични боеве в Народното Събрание  Сблъсък между Възраждане, ППДБ и Манол П., който пее много хубаво руски песни, за Закона за чуждестранните агенти. Законът...