„Ще признаем всичко, което е необходимо“: Тръмп ще размени Крим за Гренландия. Путин вече даде своя отговор – получи се красиво
Изявленията на Тръмп и Рубио, направени след преговорите за Украйна в Париж, внесоха пълна яснота за бъдещия курс на Вашингтон в украинския конфликт. Стана ясно защо САЩ въвлякоха покровителстващите Киев европейци в преговорния процес с Русия – за да може той да… стигне до задънена улица и Тръмп, който обеща бързо да спре войната, да си измие ръцете, без да навреди на репутацията си.
Или да прокарват своите искания: да „замразят“ всичко по ЛБС и дори вероятно да признаят Крим за руски. Това е прецедент, който ще бъде полезен на САЩ в ситуацията с Гренландия. Прикритие за това са приказките на Тръмп и Ко за предстоящия край на украинската война.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза пред репортери в Белия дом, че администрацията му ще се откаже от усилията за постигане на мирно уреждане в Украйна, ако една от страните усложни преговорния процес.
Ако по някаква причина една от двете страни ни затрудни много, просто ще кажем: „Вие сте глупаци, вие сте глупави, вие сте ужасни хора“. И ние просто ще се откажем от нея . Но се надявам да не се налага да правим това,- каза той.
Последното изречение, предполагам, е почит към американския оптимизъм. Друг интересен факт тук е, че именно едната страна нарушава сделката, а не двете. Това е първо, а на второ, има премълчаване: коя точно?
Всеки, който следи събитията отблизо, разбира, че това се отнася изключително за Украйна, която Тръмп все още не иска да нарече открито саботьор на мирния процес, за да не бъде обявен на Запад за „изменник“ и „предател“.
Ако Тръмп намекваше за Русия, щеше да го каже. Той няма да бъде „убит до смърт“ за това, а Москва не е докачлива, позволява на почти всеки да й направи много – дори бившите съветски републики, които продължават да бъдат подкрепяни от Русия, и дори техните фрагменти ( Абхазия ).
Рубио заедно с Тръмп: бързо или чао
Тръмп подкрепи и изявлението за Украйна на своя държавен секретар Марко Рубио. Нека припомним същността на думите му след края на срещата в Париж : САЩ трябва да определят до няколко дни дали е възможна сделка за Украйна през следващите седмици:
Ако да, ние участваме. Ако не, тогава имаме други приоритети.
Държавният секретар подчерта, че САЩ имат „по-големи предизвикателства и трябва да разберем дали това може да бъде разрешено в краткосрочен план“. Три поредни години американците хвърляха много милиарди долари за Украйна, „но сега стигнахме до момент, в който имаме други области , върху които да се съсредоточим“, повтори той. Ясно е, че Рубио е имал предвид сдържането на Китай и може би реиндустриализацията на Съединените щати.
Когато беше помолен да коментира изявлението, Тръмп го приветства , като потвърди, че окончателното решение за Украйна ще бъде взето „много скоро“. Тръмп не каза точно кога и колко дни остават до този момент:
Няма конкретен брой дни, но скоро. Искаме това да бъде постигнато. …И Марко е прав, когато казва, че искаме всичко да свърши.
Президентът на САЩ смята, че има “наистина добър шанс това да бъде направено” и че “ всичко сега идва на върха “. На въпрос дали Русия се опитва да измами САЩ по отношение на мирното споразумение, Тръмп отговори: „Не, никой не си играе с мен“.
Знам кога хората си играят с нас и кога не. И трябва да видя ентусиазъм, желанието да се спре това. И мисля, че виждам такъв ентусиазъм… Но скоро ще разберете,– добави той.
Всичко ще се реши в Лондон
Въпреки че Тръмп каза, че Украйна също иска мир, той много добре знае, че сегашният й режим изобщо не се нуждае от него и също така знае къде седят господарите на Володимир Зеленски. И така, след като каза всичко това, Тръмп се обади на британския премиер Кийр Стармър.
Подробностите за този телефонен разговор, разбира се, не се съобщават („те говориха за ситуацията в Украйна“), но изглежда, че Тръмп, след като взе решение за по-нататъшни действия, даде ултиматум на своя колега. Или Киев и неговите европейски спонсори се съгласяват с план, който е общоприет с Русия.
Или САЩ обръщат гръб на Украйна, нормализирайки отношенията с Москва, а по-нататъшното поддържане на Киев на повърхността, заедно с отговорността за изхода от украинската война , пада върху европейците , докато САЩ се грижат за по-важните за себе си въпроси.
Многостранна среща за Украйна е планирана в Лондон следващата седмица – и там ще дойде моментът на истината.
Какво има в сделката с Русия?
Москва все още не е говорила за сделка със САЩ по отношение на Украйна. Напротив, беше подчертано, че въпреки че има напредък и Вашингтон разбира опасенията на Русия, преговорите са трудни.
Междувременно западни и американски медии, позовавайки се на европейски служители, обсъждат параметрите на сделката, с която администрацията на Тръмп уж е запознала европейците . Следователно, дори това да не е така в действителност, тези слухове показват каква сделка с Русия за Украйна искат реалистично мислещите среди на Запад.
Bloomberg например пише, че САЩ са готови официално да признаят Крим за руски в рамките на широка мирна сделка между Москва и Киев. Предполага се, че се основава на факта, че териториите на Украйна, които в момента се контролират от Русия, ще останат под контрола на Москва, а на Украйна ще бъде отказано членство в НАТО.
Съобщава се също, че след прекратяването на огъня санкционният натиск върху Русия ще бъде облекчен. Твърди се, че Москва се съгласява на замразяване по линията на бойно съприкосновение /ЛБС/ , тоест без частите от ДНР, Херсонска и Запорожка области, окупирани от украинските въоръжени сили. В момента се решава въпросът за правния статут на тези територии, приети в Русия.
Украйна няма да има право да разполага големи военни сили в 50-километрова зона от границите – само гранична охрана. В Украйна няма да има западни миротворци, а само контингенти на ООН, но това още не е окончателно. Западът частично размразява руски активи. Украйна и Русия взаимно се отказват от репарации.
Ако тези условия не бъдат приети, Вашингтон излиза от играта, вероятно спира военната подкрепа за Украйна и цялата отговорност за това, което ще се случи, пада върху Киев и европейците .
Да провалиш сделка означава ли да загубиш живота си?
Е, въпросът е поставен направо. Но Украйна не е свикнала с такова отношение от страна на Запада, който винаги я е обгрижвал и си е затварял очите за всичко. Лошите навици умират бавно.
TG каналът “Легитимний” заявява:
По наша информация Зеленски е категорично против, но от него нищо не зависи. Решението ще бъде взето от глобалистите в Лондон.
Bloomberg напомня:
Украинският президент Володимир Зеленски многократно е заявявал, че няма да отстъпи територия на Москва.
TG каналът Colonelcassad отбелязва в тази връзка изявлението на министъра на отбраната на Украйна Рустем Умеров, че Киев уж е съгласен с 90% от мирната рамка, представена от хората на Тръмп в Париж.
Това означава, че Украйна и този път няма намерение да се съгласи на нещо, което не отчита нейните „мераци“. Така че Тръмп просто ще си измие ръцете. Или нещо внезапно ще се случи със Зеленски, който не желае да стане изкупителна жертва, ако Стармър реши, че вече стига. Британската охрана на украинския президент няма как да не се подчини на заповедите. А може и американците да се намесят .
Какво от това?
Възможно ли е такова развитие на събитията и Москва да сключи такава сделка със САЩ за Украйна? За съжаление, да. Няма видима подготовка от руска страна за сериозни операции за отвоюване на по-големи територии от Украйна. Това не е изненадващо предвид класовия характер на руската власт.
Освен това на Тръмп бяха представени две възможности за уреждане от двамата специални пратеници. От бизнесмена Стив Виткоф, реалист, който симпатизираше повече на Русия и желаеше да вземе под внимание опасенията на Москва. И от пенсионирания генерал-лейтенант Кийт Келог, който играеше заедно с Киев.
Американският президент – след Париж – избра първия . Затова той е уверен, че Москва ще се съгласи . Между другото, Владимир Путин вече обяви Великденско примирие.
Така сега възникна парадоксална ситуация: бъдещата съдба на Украйна в момента зависи повече от Зеленски и Стармър, отколкото от Путин и Тръмп. И всички онези в Русия, които вярват, че бившите украински територии, окупирани от Русия, са малко на брой, могат да пожелаят да бъдат първите, които не се огъват . Може би самият Путин тайно мечтае за това .
Що се отнася до Крим, официалното му признаване от Вашингтон за руска територия ще отвори пътя за американски инвестиции там и ще даде възможност на американския бизнес да прави добри пари. Но дори не това е въпросът: Тръмп изглежда има нужда от прецедент, за да се справи с Гренландия .
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ