Във външната политика на САЩ стават радикални промени и готовността на администрацията на Доналд Тръмп да сътрудничи с премиер министъра на Унгария Виктор Орбан стана последното свидетелство за това, съобщава Bloomberg. Както отбелязва изданието, засилването на привързаността на Унгария към НАТО и превръщането на страната в „опора срещу влиянието на Русия и Китай“ са приоритетни задачи на САЩ. Освен това САЩ искат да сключат договор с Орбан, който да има за цел укрепването на военните връзки, а също и съглашение за доставка в Унгария на втечнен природен газ.
Европейският популист Виктор Орбан стана последния лидер, който измина пътя „от негодника до партньора“ по времето на външнополитическата промяна на САЩ при президентството на Доналд Тръмп, пишe Bloomberg.
Премиер министърът на Унгария обеща да обедини десните сили на изборите за Европейски парламент следващата година и да склони най-големия търговски блок в света към това, което той нарича „либерална демокрация“. Според новия посланик на САЩ в Будапеща Дайвид Корнщейн, с Орбан трябва да си сътрудничим, вместо да го избягваме, както беше при администрацията на Обама.
„Само критиката не може да бъде стратегия – отбеляза Корнщейн – Ние трябва да продължаваме сътрудничеството си не само с унгарското правителство, но и с унгарската общественост“.
Този обрат, както твърди изданието, стана още едно свидетелство за радикалните промени във външната политика на САЩ. Карайки се с близките съюзници на САЩ в Европа и по НАТО, Тръмп се сближава с „враговете от Северна Корея и Русия“. Администрацията на Тръмп намали значението на проблема за правата на човека и започна „да ухажва авторитарните фигури“, включително президента на Русия Владимир Путин и – до днешния конфликт, който срина валутните пазари – с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган.
Промените в подхода към Унгария, съюзника по НАТО, също е признание за това, че „остракизма на Орбан донесе слаби резултати“. Връщайки се на власт през 2010 година Орбан консолидира властта в страната, разпространи философията си на „нелиберализма“ върху другите страни, оспори демократичните ценности на ЕС и се стремеше към разположението на Русия и Китай.
Засилването на привързаността на Унгария към НАТО и превръщането на страната в „опора срещу влиянието на Русия и Китай“ са приоритетни задачи за САЩ, твърди Корнщейн. Според него САЩ искат да сключат сделки с Орбан, между които договор, укрепващ военните връзки, а също съглашение за доставки в Унгария на втечнен природен газ с цел намаляване зависимостта от Русия.
Както пише Bloomberg, промените във външната политика на Тръмп «предизвикаха гнева“ на традиционните съюзници на САЩ. След ожесточената среща на НАТО в Брюксел миналия месец, председателят на Европейския съвет Доналд Туск зави, че Тръмп се стреми „да възстанови световния ред, където Америка няма постоянни приятели, а само променливи съюзи“, което може да нанесе ущърб на източноевропейските страни, които разчитат на американската военна мощ, способна да предотврати заплахата от страна на Русия.
Унгарските скептици отбелязват, че сътрудничеството на САЩ с Орбан може да узакони стремежа му към „нелиберална държава“, която няма ефективна система на сдържане и противотежести на неговата власт.
Корнщейн заяви, че САЩ при президента Тръмп както и преди е за демократичните принципи и ще продължи да изказва опасенията си в рамките на стратегическото партньорство със съюзника си по НАТО. Посланикът призова Орбан да се откаже от плановете си да закрие разположения в Будапеща Централно–европейски университет, който беше създаден от Джордж Сорос за обучение на бъдещите демократични лидери на Източна Европа, съобщава Bloomberg.
„Нашите ценности не са се променили – ние все още високо ценим такива принципи като върховенството на закона, свободата на пресата и свободата на словото – отбеляза Корнщейн. – Но на нас ни е необходимо да изработим по-разумен подход в разговора с нашите съюзници, когато имаме разногласия и ние трябва да общуваме с тях уважително и дружелюбно“.