Съдържанието на частната беседа на Доналд Тръмп и Владимир Путин в Хелзинки и досега предизвиква любопитството на американските политици. Двама водещи представители на сената помолиха Държавния департамент да предостави цялата информация, включително и бележките на преводача на ръководителя на Белия дом за тази среща. Законодателите се безпокоят, че президентът е могъл да скрие обещанията, които уж е дал на своя руски колега, пише Foreign Policy.
Двама водещи демократи в комитета по международни отношения на сената искат да видят всички записи и документи, включително бележките на президентския преводач и секретните телеграми, засягащи срещите на Доналд Тръмп с Владимир Путин в Хелзинки. Те се опасяват, че ръководителя на Белия дом може да крие „определени обещания“, които е дал на руския лидер, пише Foreign Policy.
Сенаторите Боб Менендес и Джин Шахин се обърнаха с тази молба към държавния секретар на САЩ Майк Помпео. Според тях, техните въпроси за частната двучасова беседа между Тръмп и Путин и до сега са без отговор.
„Ние правим това запитване само поради извънредните и, доколкото ни е известно, безпрецедентните обстоятелства на срещата тет-а-тет … с лидера, който се определя като заплаха за САЩ в собствената ни Национална стратегия за сигурност на президента Тръмп“ – обръщат внимание авторите на посланието.
„Като имаме предвид … неспособността на високопоставените чиновници да дадат ясно и пълно описание на някакви обещания, които президентът Тръмп би могъл да даде по време на двучасовата беседа, ние с уважение ви молим да предоставите на членовете на комитета на сената по международни отношения съответните материали“ – добавиха политиците.
В писмото сенаторите твърдят, че Москва е използвала „мълчанието“ на Белия дом за срещата в свой интерес. Тя уж е дала собствена трактовка на това, какви гаранции би могъл да даде американския президент за политиката на неговата страна в Сирия и в Украйна.
Авторите на посланието не се притесняват от резките изрази. Едновременно с това те по-скоро молят, а не настояват администрацията на Тръмп да им предаде документите, подчертава Foreign Policy.
Изданието напомня, че скоро след срещата във Финландия някои политици разглеждаха възможността да заставят преводача на Тръмп да даде показания пред конгреса. Тя е била единственият гражданин на САЩ, освен самия президент, присъствал в стаята по време на разговора.
Но в дипломатическите кръгове тази идея не намери подкрепа. Много хора считаха, че нейното реализиране ще създаде нездрав прецедент и ще подкопае „свещеността“ на частните президентски беседи. Затова стремежът да получат информация от преводача на Тръмп накрая се оказа безрезултатен.
И въпреки всичко, законодателите от двете страни на политическия спектър продължават да споделят разочарованието си, оплаквайки се, че много малко им е известно за преговорите между Тръмп и Путин. „До сега ние не сме получили истински отчет – даже в засекретен вид – за тази среща“ – заяви на неотдавнашното слушане председателят на комитета на сената по международните отношения Боб Коркер.
Изказалият се на същото заседание помощник на държавния секретар на САЩ по въпросите на Европа и Евразия Уес Митчел увери сенаторите, че администрацията на Тръмп „дава решителен отпор“ на Русия. Като доказателство той посочи решението на Белия дом да увеличи разходите за отбрана в Европа и да въведе значителни санкции срещу Москва.
При това Митчел предпази американските законодатели от вътрешнополитически боричкания. „Най-опасното нещо в света, което можем да извършим е да политизираме този проблем, което само по себе си ще стане подарък за Путин“ – заяви представителят на Държавния департамент.