Международната общественост не се изморява да се учудва на резките трикове и изказвания на американския президент. Но познавачите на американската култура и на първо място киното, не се учудват – с поведението си Доналд Тръмп отразява атмосферата на жестокост, която от незапомнени времена се култивира в САЩ, пише Le Figaro.
В течение на цялото това горещо лято Доналд Тръмп подари на аудиторията си незабравими моменти – по-зрелищно от всеки сериал, пише Жан-Пиер Робен от Le Figaro. Впрочем, нерядко филмите помагат да бъде разбран „реалния живот“ – „и ако 45-тият президент на САЩ може да ни поразява с жестокостта на думите и действията си, то любителите на американското кино, свикнали с подобно насилие, той едва ли е могъл да учуди“.
На 15 юли по време на интервю за канал CBS ръководителят на Белия дом представи Америка като страна, обкръжена от врагове. „Русия – по нещо ни е враг. Китай е наш враг в икономиката, определено враг… Евросъюзът е главният ни съперник, главният ни враг на международната арена днес“ – заяви американският президент.
Подобни нападки изглеждат „най-малкото неподобаващи“ от страна на първата икономика в света, традиционните корпорации на която вече са завладели цялата планета и главната военна държава, чийто бюджет за отбрана надвишава разходите на седемте следващи в рейтинга страни, взети заедно, счита авторът на статията. Но все пак нищо ново – американският кинематограф от незапомнени времена умело рисува враговете в лицето на чуждите държави. Както пише военният аналитик Пиер Конес в книгата си: „Холивуд е разбира се фабрика за мечти, но и огромна машина за създаване на врагове“.
Всичко започна с ветераните: поколение след поколение американски зрители считаха каубоите за добри, а индианците за лоши. Холивудското кино без да спира, щампова стереотипи за всички други неамериканци: “черни, червенокожи, жълти, мулати, бели нацисти и комунисти“. При това, според Конес, с идването на власт на президента Джордж Буш-младши, а след това на Доналд Тръмп у САЩ се появиха нови врагове, между които – „малкият французин и арабо-иранския мюсюлмански терорист“.
Но, ако враговете са навсякъде, трябва да се защитаваме. А от тук и знаменитата Втора поправка към Конституцията, гарантираща правото на носене на оръжие: „Тъй като добре организираното опълчение е необходимо за сигурността на свободната държава, правото на народа да съхранява и да носи оръжие не трябва да се нарушава“. За това не спира да напомня Националната стрелкова асоциация, особено след някои масови убийства в училищата и на обществени места с използване на огнестрелно оръжие. Както подчертава Жан-Пиер Робен, подобни инциденти в САЩ станаха толкова чести, че „онези, които отиват да се учат, рискуват своя живот повече, отколкото онези, които отиват в армията“.
Холивуд прави всичко за да поддържа повсеместна атмосфера, даже култ към насилието. И Доналд Тръмп с неговата политика е само отражение на възцарилите се в Америка порядки. Действащият президент не е от „глупавичките“, който след завършването на студената война радостно призоваваха „да се води търговия, а не война“. Американският лидер, напротив, е склонен да съпоставя тези понятия и да разсъждава за това, колко е лесно да се побеждава в търговските войни. Както обяснява авторът на статията, подобно насилие, даже когато то се изразява във вид на протекционизъм в търговията е само продължение на старата традиция – само че ако по-рано в икономическото противопоставяне САЩ си правеха път с оръжие, то сега правят това с долара и санкциите.
Освен това Доналд Тръмп поддържа и друга американска „добродетел“ – лакомията. В САЩ вие няма да намерите безплатни тоалетни в ресторантите за бързо обслужване или местата за общо ползване – „американците пресмятат всичко“. Но само на международно равнище трябва да умеем да съществуваме съвместно с другите страни, което по всяка вероятност е в разрез с „твърдата недоверчива и егоистична“ политика на Доналд Тръмп, „гнусното лице на американската култура“.