Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

СВЯТ

Тайланд се отвръща от САЩ





Разположен в центъра на Индокитайския полуостров, Тайланд е регионален съюзник на Съединените щати от Студената война насам. Но напоследък обаче Банкок се стреми да балансира отношенията си с външния свят и да се освободи от прекомерната зависимост от Вашингтон.

През 2015 г. Банкок отказа, например, на американците да разположат военноморска база на остров Пукет. САЩ настояваха, че базата е необходима за спасяването в морето на бежанците-рохингски мюсюлмани (етническа група, живееща в Мианмар, чиито власти отказват гражданство на тези хора, считайки ги за незаконни имигранти от Бангладеш). Вашингтон натиска Банкок, за да го принуди да разположи бежанските лагери на своя територия.

В Банкок разбират, че рохингя са само повод за САЩ да се закрепят в Индокситай. В южните провинции на Тайланд живеят много тайландски мюсюлмани, откъдето през 2015-2016 г. произлизаше заплаха от терористични актове. Пристигането тук на нови бежанци би влошило ситуацията за тайландските власти, давайки на Вашингтон допълнителен лост за натиск.

Тайланд е важен в китайската геостратегия. Като „средното царство“ на Индокитай, Тайланд е интересен за Пекин като една от връзките в инфраструктурния проект „Морски път на коприната“. Това се допълва от проекта за Източен икономически коридор (ИИО) на Тайланд за подобряване на инфраструктурата на източните провинции, за да навлязат на пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион чрез дълбоководните пристанища на Мианмар (Дави), Камбоджа (Сихануквил) и Виетнам (Вунг Тау).

През февруари 2018 г. тайландският парламент одобри отпускането на 43 млн. долара за създаване на Източния икономически коридор и планира да завърши проекта до 2021 г. Участието на Пекин в изграждането на ИИК обхваща изграждането на железопътна линия от китайския град Кунмин през Лаос до Банкок, модернизиране на летището и морските пристанища в Патая и засилване на сътрудничеството в съвместната индустриална зона в провинция Районг, където Китай инвестира 2,5 милиарда долара и ще разположи 300 предприятия.

„Технологиите и средствата, инвестирани от китайските предприятия, служат като мощна подкрепа за развитието на Тайланд“, заяви Чокеди Каевсанг, заместник-главен секретар на Инвестиционния комитет на Тайланд.

Най-амбициозният проект на Китай в полуостров Индокитай е да изкопае 135-километров канал през провлака Кра (Тайланд), свързващ Индийския и Тихия океан и Тайландския залив с Андаманско море. Това ще изисква 28 милиарда долара, но ще позволи изграждането на още един маршрут между Китай, Азиатско-тихоокеанския регион, Индия и богатия на нефт Близък Изток.

Този маршрут през провлака Кра ще се движи в непосредствена близост до икономически изостаналите южни провинции на Тайланд. Изграждането на канала ще позволи на Банкок да привлече инвестиции и да наеме всеки четвърти гражданин на юг, като намали социалното напрежение, което подхранва терористичната дейност.

Анализът на възприятието на САЩ и КНР в тайландските структури на властта, извършен от австралийски експерти през 2017 г., показа, че мнозинството вярва, че влиянието на Китай е станало равностойно на това на Съединените щати. Освен това нивото на доверие към Китай е равно на нивото на доверие в такива традиционни съюзници в Банкок като САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея и Сингапур.

Подобряването на имиджа на Китай в очите на тайландците също е свързано с засилването на икономическото сътрудничество между двете страни на фона на опитите на САЩ да се намесят в тайландските дела след преврата от 2014 г., когато властта бе предадена на Националния съвет за мир и ред под ръководството на генерал Прают Чан-Оча. Вашингтон осъди преврата и прекрати финансовата помощ за Тайланд. В отговор тайландската преса напомни на американците подкрепата им към превратите в Египет, Ирак, Иран, Украйна, Алжир. Нежеланието на Вашингтон да види генерал Чан-Оча начело на тайландското правителство произтича от факта, че генералът е твърд поддръжник на многополюсната политика.

Банкок повече не иска да бъде ръководен от САЩ във всичко и счита, че подкрепата, предоставена от Тайланд на американците в Корейската (1950-1953) и Виетнамската (1965-1975) войни са грешка на миналото. Един от високопоставените тайландски офицери отбеляза по този въпрос: „Американската пропаганда ни убеждаваше, че комунизмът е заплаха, Китай е „жълта заплаха“, че Виетнам също е заплаха и те като демони заплашват цялата Югоизточна Азия“.

Мащабът на американско-тайландското военно сътрудничество днес е впечатляващ, но тенденцията за намаляването му вече е очевидна. Заключението на експертите в тази връзка е недвусмислено: китайското военно и икономическо присъствие в Тайланд ще се увеличи едновременно с това.

Ако през 2014 г. 1084 тайландски войници са обучени в САЩ, то през 2016 г. има едва 103. Броят на тайландските офицери, които се учат на китайски, се увеличава (въпреки че английският език все още да е извън конкуренция в тайландската армия). Банкок планира да купи подводници от Китай на стойност 1 милиард долара и да повиши нивото на взаимодействие между министерствата на отбраната.

От гледна точка на тайландския елит Китай е по-предвидим партньор от Съединените щати. Китайците не използват военна сила, за да свалят нежеланите правителства. За тайландската монархия, съседна на държави, в които съществуват режими от комунистически тип (Китай, Лаос, Виетнам), това е от голямо значение.





Може да Ви хареса

СВЯТ

“Ройтерс”: Преговорите за Украйна в Лондон се провалиха заради документ, подготвен от Киев Срещата на външните министри на петте държави в Лондон се провали,...

КОНСПИРАЦИЯ

Експерименти за затъмняване на Слънцето ще бъдат одобрени до седмици Експерименти за намаляване на слънчевата светлина за борба с глобалното затопляне ще получат зелена...

СКАНДАЛ

Американският държавен секретар Марко Рубио няма да присъства на преговорите за Украйна в Лондон в сряда въпреки по-ранните планове да участва, съобщи Държавният департамент...

НОВИНИ

Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за глобален растеж, като обяви, че глобалната икономическа система претърпява фундаментална трансформация на фона на нарастващата несигурност...