Има подозрения, че някои сили теглят петрола към отметката от 90 долара на барел. В навечерието на изборите през ноември в САЩ (напълно ще бъде преизбрана долната камара на Конгреса, а също една трета от сенаторите), демократите искат да се опитат да получат мнозинство.
Борбата ще бъде докрай, всичко ще бъде решено от един-два мандата. И тук всички методи са честни – в това число и поскъпването на бензина в САЩ.
Ще видим, но при всеки случай до края на тази година петролът няма да поевтинее.
Саудитска Арабия желае петролът да остане да се търгува засега между 70 и 80 долара за барел, тъй като най-големият износител на суров петрол в света се опитва да постигне баланс между максимализация на приходите и запазване на относително стабилни цени до изборите за Конгреса на САЩ през ноември, заявиха източници от ОПЕК и от петролната индустрия, цитирани от Ройтерс.
След обявеното през 2016 година намерение за първоначално публично предлагане (IPO) на акциите на Saudi Aramco, Саудитска Арабия започна да настоява за по-високи цени на петрола отчасти, за да помогне за увеличаване на стойността на държавната петролна компания преди самото IPO, което първоначално беше планирано за 2018 г.
Това обаче се промени през април, когато американският президент Доналд Тръмп подложи Риад на публичен натиск да контролира цените на суровия петрол, желаейки по този начин да се спре с поскъпването на горивата в САЩ преди междинните парламентарни избори през ноември.
Сега, въпреки че IPO-то беше отложено, Саудитска Арабия все още иска да задържи цените на петрола възможно най-високо, без това да навреди на Вашингтон, тъй като саудитците се нуждаят от пари, за да финансират редица проекти за икономическо развитие.
“Саудитците се нуждаят от петрол около 80 долара за барел и не искат цените да падат под 70 долара. Те искат да управляват пазарните цени в този диапазон”, посочи един от неназованите източници на Ройтерс от ОПЕК.