От първите дни на новата война в Карабах експертната общност обсъжда въпроса кой освен Турция стои зад ескалацията на конфликта. Този въпрос получи много конкретен отговор, пише авторът и обяснява какво общо има Великобритания с конфликта.
В пресата се появи материал, в който с позоваване на „дипломатически източници“ се потвърждава версията, че официален Лондон е блокирал съвместните действия на Съвета за сигурност на ООН.
Ако към това добавим и факта, че британската компания British Petroleum вече е изразила подкрепа към правителството на Азербайджан, както и факта, че Anglo Asian Mining PLC е заявил, че е в контакт с азербайджанските власти по въпроси, свързани с експлоатацията на златни находища в региона Зангелан, картината става по-пълна.
Разбира се, би било наивно да се вярва, че Великобритания е започнала войната за експлоатация на златните находища — залозите в тази игра са много по-високи.
Подкрепата на Турция и създаването на терористичен анклав в близост до севернокавказките граници на Русия може да се превърне в платформа за дестабилизиране на ситуацията в Русия и проникване на терористи на територията на Руската федерация. Неслучайно след началото на Карабахската война терористите се активизираха както в Дагестан, така и в Хабаровск.
Също така не е тайна, че в продължение на много години британското правителство провеждаше „политика на сдържане“ срещу Русия. Ако погледнете историята на повече от десет руско-турски войни, можете да разберете, че Лондон винаги е воювал с „турско месо“ срещу Русия.
Днес координаторът на турската посока на британската политика е новият ръководител на британската MI6 Ричард Мур, който преди това беше британски посланик в Турция, но и се застъпваше за активното сътрудничество с Анкара за оказване на натиск върху Москва.
Неслучайно Зеленски води дълъг разговор със същия Мур преди последното му посещение в Анкара, насочено към сближаване между Украйна и Турция.
Великобритания се нуждае от Турция като инструмент, преди всичко срещу Русия.
Петя Паликрушева