Индия ще изпрати десетки войници в Русия за обучение за зенитно-ракетната система, която се е съгласила да закупи. Това е ход, който вероятно няма да се отрази добре на Съединените американски щати, които позиционират Ню Делхи като ключов партньор в своята Индо-тихоокеанска стратегия.
Индийските военни ще изпратят около 100 души персонал в Русия, тъй като договорът за въоръжение скоро ще бъде изпълнен, каза руският посланик в Индия Николай Кудашев миналата седмица, съобщава руската агенция ТАСС.
Очаква се една ракетна единица да бъде доставена тази година, като системата ще бъде разширена за няколко години.
Индийският премиер Нарендра Моди се съгласи да закупи руския мобилен ракетен комплекс С-400 на среща с руския президент Владимир Путин през 2018 г. Индийските медии съобщиха стойността на сделката, която е изчислена на 5,4 милиарда долара за пет единици, като част от плащането беше направено през 2019г.
Системата С-400 има обхват от няколкостотин километра и е способна да сваля балистични ракети. Индия бърза да изгради военна част частично, защото спорът с Китай се проточи.
Ню Делхи е в конфронтация с Пекин заради спорна граница от миналия май, като през следващия месец индийски войници бяха убити в сблъсък с китайски военни за първи път от 45 години.
Говорителят на индийското външно министерство заяви, че сделката за закупуване на С-400 се “ръководи от нашите интереси за национална сигурност”.
Продажбата вероятно ще бъде болезнена точка в индийско-американските. отношения, като Русия напредва във военното сътрудничество с Индия. Москва е обект на
недоволство от Запада заради отношението си към опозиционен лидер и неговите поддръжници. Ако сделката с Индия върви гладко, Русия може да смекчи изолацията си в международната общност.
Изглежда, че Русия се стреми да постигне баланс с Китай, който се превърна в най-големия търговски партньор на Москва.
Покупката от страна на Индия на С-400 рискува да влоши отношенията с американския президент Джо Байдън, чиято администрация стартира миналата седмица.
Белият дом при бившия президент Доналд Тръмп многократно призовава Индия да преразгледа тази сделка поради санкциите, наложени от Вашингтон срещу Русия.
Съединените щати вече са наложили санкции срещу Турция заради закупуването на С-400. Турция за пръв път разгърна оръжейната система през юли 2019 г. САЩ бяха против сделката поради опасения, че чувствителна военна тайна може да изтече от Турция, която е част от НАТО.
Вашингтон многократно предупреждава, че няма да одобрява сделки с Русия в отбранителния сектор. До края на миналата година САЩ наложиха санкции срещу Турция въз основа на законодателството, разрешаващо санкции срещу Русия.
Индия традиционно разчита на Русия за внос на оръжия. От друга страна, южноазиатската държава е част от така наречения Четворен съюз със Съединените американски щати, Япония и Австралия, който ще се стреми към “свободен и отворен индо-тихоокеански регион” като противовес на експанзионизма на Китай.
През октомври Индия и Съединените щати проведоха среща два плюс две между съответните си ръководители на отбраната и дипломацията. Двете страни се споразумяха да споделят чувствителни сателитни данни.
Споразумението ще предостави на Индия достъп до точни сведения относно местоположението на китайския военен персонал, разположен в неспокойния граничен регион между двете страни, както и техните военни съоръжения.
Използването на оръжия върви ръка за ръка с държавните тайни и Съединените щати разглеждат Русия като враждебна нация. Вашингтон абсолютно няма да приветства Индия, която разполага оръжия, произведени от Русия, заяви индийският военен анализатор Самуел Раджив.
Не може да се изключи перспективата поръчката от Индия на С-400 да повлияе на политиката на президента Джоузеф Байдън към южноазиатската страна.
През 2019 и 2020 г. избухнаха големи демонстрации в страната, след като индийското правителство прие спорен закон за гражданството, който според критиците дискриминира мюсюлманското население на Индия.
Индийското правителство се готви относно това как фокусът на Байдън върху правата на човека ще се отрази на политиката на Съединените американски щати спрямо Индия. Ситуацията изисква минимизиране на търканията, които потенциално могат да възникнат от разполагането на С-400.