Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

СВЯТ

Лудия Джо съвсем полудя

На границите на слабоумието. Белият дом крие Байдън и готви нов президент на САЩ.

Американският лидер не престава да удивлява обществеността, но не с политическите си решения, а със здравното си състояние. Той все по-често допуска лапсуси пред публика. За пореден път това се случи по време на речта му в Пентагона, посветена на жените-военни.

“Искам да благодаря на сек… бившия генерал. Продължавам да го наричам генерал, но той е мой… Е… Този човек, който стои начело на това ведомство”, заяви президентът на САЩ Джо Байдън.

Държавният глава, тоест върховният главнокомандващ на САЩ забрави не само името на министъра на отбраната Лойд Остин, стоящ зад гърба му, но и името на Пентагона, в чието здание се намира тогава..

Това не е първият път за последните 10 дни . В началото на март на събрание на комитета на Демократическата партия в Камарата на представителите, провеждана в онлайн-режим, Байдън се обърна към модератора: “Благодаря ви. С радост ще отговоря на въпросите, ако това е то, което вие… което искане от мен Нанси. Всичко, което кажете.” Но в този този момент връзката от Белия дом прекъсва и в кадър остава единствено жестомимичният преводач.

Байдън се оплита много и по време на предизборната кампания. Заради което Доналд Тръмп, който тогава все още е действащ президент на САЩ, постоянно казва, че неговият опонент е изкуфял. Той бърка имена – нарича Тръмп Джордж, бърка цифри – вместо 200 хиляди починали от коронавирус той казва 200 милиона или 2/3 от населението на САЩ., казва че е попаднал в Сената преди 180 години. Бърка роднините си: внучката си Финеган, дъщерята на по-малкия си син Хънтър, той нарича с името на другата си внучка – Натали. А изобщо преди това каза, че това е Бо Байдън, както наричат по-големия му син, починал през 2015 година от тумор в мозъка. Освен това политикът бърка жена си със сестра си. Бърка и длъжността, за която кандидатства – казва, че се кандидатира за сенатор, а не за президент.

Месец и половина след идването си на власт Байдън не е провел и една пресконференция, макар и предишните 15 президента да са провеждали мероприятие с журналисти най-много 30 дни след началото на правомощията си. Видимо Белият дом се опасява да не попадне в безизходица заради нелепите гафове на държавния глава. Все пак не винаги е възможно да се прекъсва връзката.

На този фон властовите правомощия се концентрират все повече в ръцете на вицепрезидента на САЩ Камала Харис. Тя, а не Байдън, проведе телефонни разговори с френския президент Еманюел Макрон, канадския премиер Джъстин Трюдо, израелския му колега Бенямин Нетаняху и норвежкия премиер Ерна Солберг. Както отбелязва “Вашингтон Пост” това е необичайно голям брой за новоизпечен вицепрезидент.

Освен това, според източници на изданието, Харис е взела активно участие в решението за започване на въздушен удар по Сирия в края на февруари. Тя е обсъдила въпроса с шефа на Пентагона Лойд Остин и председателя на Обединения комитет на началник щабовете Марк Майли и присъстваше в Ситуационната стая на Белия дом по време на окончателното решение и ясно очертаваше основанията за нападението.

Според политолога-американист Дмитрий Дробницки всички решения в сегашната администрация се вземат на колегиална основа от обкръжението на Байдън, много от които са работили в администрациите на президентите-демократи Бил Клинтън и Барак Обама и се опитват чрез по-дейната Харис да извършат определени движения на международната арена. Ядрото на външнополитическия отдел, според експерта, се състои от група влиятелни, опитни и амбициозни хора, в частност, началникът на кабинета Рон Клайн, съветникът по националната сигурност Джейк Съливан, държавният секретар Антъни Блинкен.

В ежедневната си работа Харис прави всичко, което трябва да прави президентът на страната: запознава се със секретните инструктажи на ЦРУ, редовно се среща с държавния секретар Антъни Блинкен и министъра на отбраната. И като цяло тя се опитва да се задълбочи в механизмите на управление. Въпреки това не може и да става дума за произвол – Харис е вярна на курса на Байдън и неговата администрация, според “Вашингтон Пост”.

Конституцията на САЩ дава на второто лице в страната ограничени правомощия: да посещава други страни, за да изпълнява заповедите на президента, да участва в заседания на кабинета и Съвета за национална сигурност (консултативен орган при президента за решаване на най-важните въпроси на националния сигурност и външна политика), да подпомогне на укрепването на връзките между Белия дом и Конгреса, председателства Сената (не присъства лично в залата, но има решаващ глас, ако мненията на сенаторите са разделени точно наравно).

„Уменията, знанията и връзките, които Харис ще придобие като вицепрезидент, могат да ѝ служат добре, ако 78-годишният Байдън – най-старият полагащ клетва – се пенсионира един мандат по-късно, като посочи бившия сенатор от Калифорния за свой наследник“, пише в статията във на “Вашингтон Пост”.

Съществува обаче възможност Харис да дойде на власт преди 20 януари 2025 г. (денят на встъпването в длъжност на победителя на следващите избори) и дори без гласуване. Според Конституцията, ако президентът по някаква причина (оставка, импийчмънт, смърт) не може да изпълни своите правомощия до края на 4-годишния мандат, тогава вицепрезидентът заема неговото място до насрочените избори.

В американската история това се случва 9 пъти, по-специално Линдън Джонсън полага клетва на борда на самолета на 22 ноември 1963 г., в деня на убийството на 35-ия президент на САЩ Джон Кенеди, а Джералд Форд встъпва в длъжност след като 37-ият президент на САЩ Ричард Никсън подава оставката си, без да изчака решението за импийчмънт на Сената, инициирано от скандала “Уотъргейт”. Освен това Байдън, докато все още си търсеше вицепрезидент, откровено каза, че той трябва да бъде готова незабавно да поеме президентските правомощия.

Така давайки на Камала Харис толкова широка власт, демократите проверяват как обществеността я възприема сега. От това ще зависи дали ще да бъде номинирана за президент на следващите избори. В предизборната кампания през 2020 г. тя не беше особено популярна сред американците и затова се оттегли от борбата.

Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...