Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

СВЯТ

Франция заплашва с Фрекзит!

Франция заплаши да напусне Европейския съюз заради коронавируса.

В петък френският анализатор и журналист Лоран Хербле публикува статия в списание „Фигаро“, в която прогнозира Фрекзит на Европейския съюз – излизането на Франция от ЕС по аналогия с Брекзит. Според автора ситуацията с коронавируса показва колко силно е отслабнала европейската индустрия и икономика. Журналистът в статията си всъщност обвинява за това ръководството на ЕС. Хербле е убеден, че именно ръководството на Европейския съюз предотвратява предоставянето на преференции на европейската търговия и не предоставя необходимата подкрепа на страните, които са членки на ЕС.

Анализаторът отбеляза, че САЩ са отпуснали почти 5 трилиона долара за подпомагане на националната икономика, докато в Европа финансирането възлиза на около 300 милиарда евро. Той също така припомни, че при настоящите обстоятелства ЕС призовава държавите да намалят медицинските разходи и да намалят заплатите на лекарите, за да повишат тяхната конкурентоспособност.

„ЕС преговаря толкова бавно, че повечето европейски страни започват да купуват руски и китайски ваксини“, пише авторът. Според Хербле Брекзит създава прецедент и показва, че независимостта може да бъде по-полезна от това да останеш в Европейския съюз. Според него борбата на Великобритания срещу коронавируса се е оказала много по-ефективна от стратегията на ЕС.

Освен това Брюксел превърна европейския континент в пазар за мултинационални компании в САЩ или Китай, като 80% от основните лекарствени съставки се произвеждат извън Европа, главно в Азия. По този начин поддръжниците на идеята за оттеглянето на Франция от Европейския съюз получиха нови аргументи в подкрепа на своята позиция, тъй като „ЕС е само допълнителна бюрократична структура, която парализира и никога не обслужва нашите интереси“, каза Хербле.

В същото време кметът на Ница Кристиан Естрози призова френските медицински власти да разрешат на региона да закупи руската ваксина срещу коронавирус „Спутник-V“. Естрози заяви, че самият той може да осигури покупката “директно за метрополията в Ница“, като същевременно се обръща към властите на страната. „Моля медицинските власти да ми дадат разрешение за това“.

На въпрос как възнамерява да направи това, той заяви, че Ница е “международна столица с връзки”, която се прояви миналата пролет в доставката на маски, които Ница успя да осигури на своите жители, за разлика от останалата част на Франция. „Затова искам повече децентрализация, за да ни прехвърли правомощия, които ще ни позволят да бъдем по-ефективни“, добави кметът на Ница.

Представители на бюрокрацията в Брюксел също признават, че има проблеми. По-специално първият заместник-ръководител на Европейската комисия Франс Тимерманс по-рано изрази мнението, че стратегията на Европейския съюз за ваксиниране съдържа грешки по отношение на поръчките на лекарства. Съвместната поръчка на ваксини беше правилният ход, каза Тимерманс. „Това споразумение обаче беше по-скоро в интерес на богатите страни като Германия“.

В същото време пет страни от ЕС – Австрия, Чехия, Словения, България и Латвия – призоваха Брюксел да проведе среща на високо равнище на лидерите на ЕС, за да обсъдят неравномерното разпределение на коронавирусните ваксини между държавите от общността. Ден по-рано австрийският канцлер обвини страните от ЕС в заговор с фармацевтични компании за доставка на ваксини. В сряда балтийските държави призоваха Европейския съюз да преразпредели неизползваните ваксини.

Междувременно въпросът с недостига на ваксини се усложнява и от друг проблем – качеството на лекарствата, предлагани на пазара на ЕС. Миналата седмица властите в Дания и Норвегия обявиха спиране на употребата на ваксината на „Астра Зенека“ поради риск от образуване на кръвни съсиреци. Ваксинацията с това лекарство е спряна от Исландия. В Италия и Австрия беше забранена употребата на отделна партида от лекарството. Също така регулаторът на ЕС е признал риска от анафилактичен шок след ваксинация с препарата на „Астра Зенека“, чиито аномалии по същество осуетиха грандиозните планове за ваксинация на европейците.

Сегашната ситуация обаче е малко вероятно да доведе Франция към процедура на „Фрекзит“, казва германският политолог Александър Рар. „Първо, Франция по никакъв начин няма да бъде изпусната от общността, защото ако Париж напусне, Европейският съюз просто ще рухне. Ще има само германци, недоволни италианци, поляци, литовци и други малки държави, от които нищо не зависи. Това е краят на Европейския съюз “, каза Рар.

„Но и Фрекзит не може да бъде изключен. Такъв процес е възможен, ако Марин Льо Пен спечели президентските избори във Франция догодина. Сега 43% от французите вярват в нейната победа, припомни източникът. „А ако успее да спечели, тя наистина може да изтегли Франция от Европейския съюз, защото ЕС разочарова всички поради неспособността си да се бори с пандемията, поради което националните държави решават проблемите сами“, допълни експертът.

„Днес много страни си задават въпроса: „Защо ни е необходима бюрокрацията в Брюксел?$ В крайна сметка никой не я избира. Ако Европа се превърне в държава в пълния смисъл на думата, тогава ситуацията би била различна и затова ЕС е заседнал в междинно състояние между държава и общ пазар, където две държави като Полша и Литва могат да блокират инициативата на 25 държави да разрешат основни въпроси. При добро време тази структура може да съществува, но не и при лошо ”, каза Рар.

Междувременно Руският съвет за международни отношения счита, че разговорите за Фрекзит са преждевременни, дори ако Марин Льо Пен спечели. „Преди това тя наистина изрази подобна идея, но сега Льо Пен предпочита да говори за необходимостта от дълбоки реформи в ЕС. Въпреки че, разбира се, евроскептичните възгледи традиционно са популярни във Франция от времето на генерал дьо Гол. Така че ситуацията може да достигне до Фрекзит само в случай на нов дълбок шок, който ще промени баланса на силите в Европа “, заяви изпълнителният директор на РСМО Андрей Кортунов.

„Но ние помним много грешки, които Брюксел допусна в началото на пандемията: европейската солидарност напълно се срина, всеки беше, както се казва, сам за себе си. Границите бяха затворени, доставките на маски и апарати за изкуствено дишане бяха ограничени. Освен това сега виждаме началото на третата вълна на коронавирус в редица европейски страни, поради което споровете около доставките на ваксини само се засилват“, каза източникът.

На този фон европейският регулатор EMA стартира процедура за тестване на руската ваксина, докато РФПИ подписа споразумение за доставка на 10 милиона дози на Италия. Унгария, Сърбия и Словакия също получиха първите пратки от „Спутник-V“, а Чехия планира да се присъедини към тях. По-рано френският президент също отдаде длъжното на резултатите от тестовете на руската ваксина. Освен това „Спутник-V“ стана втората най-популярна ваксина в света по брой одобрения от националните регулатори след британско-шведската компания „Астра Зенека“

„Затова съм уверен, че „Спутник-V“ скоро ще бъде одобрен в Европейския съюз. Въпреки че, разбира се, има държави в Европа, които категорично ще откажат да дадат зелена светлина на руската ваксина. Но тези страни не могат да държат цяла Европа, включително Германия и Франция, като заложници “, обобщи Александър Рар.

Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...