Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

СВЯТ

Тръмп се подмаза на Иран





Тръмп предложи на Иран това, което там отдавна чакаха

Президентът на САЩ Доналд Тръмп за първи път в кариерата си заяви, че желае доброто на Иран и му предлага „ядрена сделка“. Алтернатива може да бъде военна операция срещу иранските ядрени съоръжения. Така Тръмп прави на Техеран предложение, което той да не може да откаже. Но в Иран това предложение се очаква от дълго време.

Съобщенията, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще „разнесе Иран на пух и прах“ са силно преувеличени. Самият Доналд Тръмп заяви това, предлагайки на Техеран „ядрено мирно споразумение“, което ще позволи на Ислямската република „да расте и просперира“.

Нито едното, нито другото от това не се очакваше от Тръмп. Тоест и да разбие Иран на пух и прах.

Очакваше се Тръмп да ескалира конфликта в Близкия изток, дори до точката на пълномащабна война между Иран и Израел. Това е най-лошият сценарий. Очакванията се основаваха на факта, че Израел вече прави каквото си иска и с идването на Тръмп в Белия дом ще изгуби и последния си страх, тъй като Тръмп винаги и във всичко подкрепя Израел.

В най-добрия случай се очакваше Тръмп да направи същото, което направи през първия си мандат: да въведе нови антиирански санкции и да увеличи натиска върху Техеран, като същевременно категорично отхвърли всякакви сделки с него. Тръмп обича сделките, но има традиционно републиканско отношение към Иран – като част от „оста на злото“, която все още не е отговорила за атаката и завземането на посолството на САЩ през 1979 г.

В резултат на това „ядрената сделка“, която беше сключена при президента Барак Обама и работеше доста добре, беше анулирана от Тръмп през 2017 г. без алтернатива. И сега същият този човек внезапно предлага на Ислямската република да сключи ново споразумение, чиято същност изглежда същата като предишното: някои санкции се премахват от Техеран в замяна на изоставяне на ядрената му програма.

„Искам Иран да бъде велика и успешна страна, но такава, която не може да има ядрени оръжия“, каза Тръмп необичайно нежно.

Сега в изказванията на американския президент има повече негативизъм към Канада, най-близкия съюзник на САЩ, отколкото към Иран, техния отявлен враг.

Изявлението последва съобщения в медиите за друг “план на Тръмп”: да даде на Израел оръжие за атака срещу иранските ядрени съоръжения. Изглежда, че Тръмп е разсеял тази заплаха, но е много възможно течовете в пресата да са дошли от собствения му екип. Класическата тактика на “доброто ченге и лошото ченге” е била любима във Вашингтон при всеки президент.

Иран вероятно ще се съгласи с предложението на „доброто ченге“. Буквално всичко говори в полза на това.

Очакването за голяма и може би дори ядрена война в Близкия изток се основаваше на идеята за Иран като горда, мощна и добре въоръжена регионална сила, която няма да се остави да бъде обидена. Последната година показа, че има нещо нередно в този образ: или тя не е много горда, или не е достатъчно въоръжена, но редовно се оставя да бъде обиждана.

Вече няма съмнение, че главната цел на Техеран е да избегне на всяка цена да бъде въвлечен директно във военен конфликт, дори с цената на унищожаване на базовите му съюзници и сриването на геополитическите му амбиции.

Това е сериозна кандидатура за Нобеловата награда за мир: десетки сериозни причини да влезете във война – и десетки успешни избягвания на война. Израел обстреля иранска територия, уби ирански генерали, обезглави и на практика унищожи Хизбула, най-важното иранско прокси, и в същото време унищожи цялата шиитска военно-политическа инфраструктура в Ливан. И какво? И нищо.

В същото време Турция и нейните поддръжници успяха да свалят Сирия на Башар ал-Асад, основният съюзник на Техеран в региона. Така арабите и турците изглежда окончателно сложиха точка на проекта за „Шиитски полумесец“, за който иранците изразходваха огромно количество време, усилия, оръжия и пари.

И какво? Отново същото нищо: Ислямската република демонстрира истински будистка настройка за мир, примесен със сериозно толстоистко несъпротивление на злото чрез насилие.

Сегашният президент на Иран Масуд Пезешкиан изглежда като Котарака Леополд на голямата политика: той иска да преговаря и да бъде приятел с всички. Той не е главният в Иран – главният там е Рахбар, консервативният аятолах Али Хаменей.

Но ако „либералът” и „реформаторът” Пезешкиян стана президент, това означава, че точно от такъв президент има нужда Рахбар сега. В периоди, когато Хаменей се опитваше да постигне споразумение със Запада, като правило той издигаше иранските „либерали“.

Оказва се, че и сега се опитва. Игнорирането от страна на Техеран не само на отправените срещу него провокации, но и на наистина болезнените удари по интересите му се вписва в тази логика: аятоласите толкова много искат да постигнат споразумение „по добрия начин“, че избягват резки движения.

Това едва ли е свързано с факта, че Иран вече не смята САЩ за „глобалния Сатана“ и им е простил всичко. По-скоро онези, които твърдяха, че съвременният Иран е колос с глинени крака, се оказаха прави. Десетилетия санкции се отразяват тежко на икономиката, инфраструктурата се влошава, а от населението, недоволно от стандарта на живот, постоянно се очаква бунт. Намесвайки се във външни конфликти, Ислямската република рискува вътрешна нестабилност – затова и не се намесва.

Има още две причини, поради които Техеран вероятно ще се опита да постигне споразумение с Тръмп. Едната от тях Тръмп създаде сам, след като направи това, което се очакваше от него – подписа указ за нови мерки за икономическо влияние върху Иран, включително максимално възможното изолиране на иранския петрол. На Държавния департамент е наредено да „намали износа си до нула“.

Но в случая е фундаментално важно, че това е точно указ, а не закон, приет от Конгреса. Ако говорим за тактиката на Тръмп от 2017 г. – принципна блокада и дългосрочна обсада – тогава трябва да се приеме закон. И настоящият Конгрес би приел такъв закон. Но указът е полумярка, която лесно може да бъде отменена. И Тръмп почти директно казва, че ще го отмени, ако Иран е готов да преговаря.

Ако се постигнат споразумения и настъпи „разведряване“ в отношенията на Вашингтон с Техеран, недоволната страна ще бъде израелският премиер Бенямин Нетаняху. Не Израел като цяло, а конкретно Нетаняху: споразумението между САЩ и Иран за мирно съвместно съществуване не се вписва в неговите представи за това какво би било прекрасно.

Като човек и политик той вероятно много харесва популярния „информационен теч“ за плана, съгласно който Израел, с помощта на Съединените щати, унищожава иранската ядрена програма с военни средства.

Според теориите на конспирацията, не само Нетаняху, но и неговият другар Тръмп сега очакват Иран категорично да отхвърли новото „ядрено споразумение“, за да преминат към план „Б“. Но Тръмп досега показва подчертано отвращение към военните решения на конфликтите и ако не прави специално изключение за Иран, то тогава излиза, че само Нетаняху иска план Б. Това прави плана А – сделка с Тръмп – още по-предпочитан: ако Иран наистина искаше война с Израел, той щеше да я води отдавна.

Като цяло този подход е доста типичен за Тръмп, освен ако не смятате, че Иран е изключителен случай. Новият президент на САЩ не обича точно да постига конкретна цел и да се движи точно към нея – достатъчно е с действията си да предизвика някакъв ефект, който може да бъде представен като негова победа. Новата „ядрена сделка“ с Техеран е подходяща за това и нейното постигане е много по-вероятно от свалянето на иранския режим, целта, която Тръмп си бе поставил преди това.

Има обаче и друго обяснение за случващото се, според което Техеран изобщо не се е примирил с междинното поражение и все още е готов да се изправи срещу САЩ и Израел докрай, но точно сега се нуждае от пауза, за да довърши ядрената бомба, като по този начин гарантира сигурността си и сключи сделка със Запада при много по-изгодни условия.

Тази версия обаче е популярна предимно сред израелската десница и особено крайната десница, за които военна операция срещу Иран остава желано развитие.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ





Може да Ви хареса

СВЯТ

Ние също получаваме шанс да изградим нов суверен – имперски в добрия смисъл – Русия. Тази истинска руска империя, която няма да се подчини...

АНАЛИЗИ

Никога не съм мислил, че ще се съглася с бившия помощник на Тръмп и отричащ изборите Стив Банън. Но миналия месец той твърди, че...

ПОЛИТИКА

Страните-членки на ЕС са все по-разочаровани от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заради нейния едностранен подход към външната политика, … коментира...

СВЯТ

Преговорите между САЩ и Русия за Украйна навлизат в по-активна фаза. Кремъл призна.  Преговорите между САЩ и Русия относно войната в Украйна навлизат в...