Отнася се за шофьор, който е пил алкохол и след това сяда зад волана.
Но…, при катастрофа, дори и незначителна и отбелязана като “участник в пътно произшествие” нарушил спокойствието на останалите около него (не дай си Боже да е тежко нараняване или смърт), вина носи НЕ само шофьорът, но и сервитьорът или дори ресторантът, които ще бъдат подведени под отговорност.
Това е така поради правна концепция, която набляга на “небрежност и отговорност за потенциална вреда, причинена от сервиране на алкохол на лице, което възнамерява да шофира” и незачитане на
“Нулевата толерантност за пили алкохол и шофиращи, което е проявено нехайство и незачитането й – дори малки количества алкохол водят до тежки наказания, включително лишаване от свобода и отнемане на книжката.”
(На паркинга се издава машинна бележка и при подпечатване в ресторанта за определена сума изконсумирана храна, той става безплатен). Ако ресторант съзнателно сервира алкохол на лице, което е очевидно в нетрезво състояние, и след това то причини инцидент, персоналът на ресторанта веднага ще бъде подведен под отговорност за наказателни обвинения. Това може да включва и случаи, в които сервитьорът не предприема разумни стъпки, за да попречи на клиента да шофира, като например да предложи алтернатива като такси.
Освен сервитьорът, забележете, в Япония при катастрофа след консумиран алкохол, отговорност носи и пътникът в автомобила (той бива подведен под отговорност за допускането на безотговорно поведение).
Ето ви случай
(Не е с мен): “с приятели сме извън града. Попитаха ме, дали искам бира преди вечеря. Бира! Нямаше да шофирам в следващите 5 чАса и приех. Всички обаче се изплашиха и отказаха да ми позволят да пия”. Л
При 0,03% алкохол в кръвта следва до 3 години затвор и глоба до 500 000 йени).
Над и около 0,05% алкохол в кръвта и сте прецакани. (До 5 години затвор, глоба до 1 000 000 йени). Сбогувайте се с шофьорската си книжка завинаги и в двата случая.
Всеки един предоставил алкохол, е изправен пред отнемане на свобода и сериозна глоба в зависимост от това колко е пиян водачът на автомобила. Ще добавя, че статистически Япония е с най-ниски стойности по катастрофи за употреба на каквото и да е количество алкохол (дори и минимално) и се нарежда на едно от първите места в света по най-малък брой катастрофи.
… ако статусът за “Нулева толерантност с пияни курназлии зад волана, който е за размисъл, е бил интересен, бих искала да продължа по темата с още един- два, които можем да коментираме заедно.
И знаете ли, харесва ли ви или не (на мен ми харесва тази строгост на приложение на Закона за ПТП в Япония, вкъщи си имаме неписан закон и по желание на Тии го спазваме (в началото и аз се чудех, откъде някъде, щом съм в колата, търпя отговорност, ако шофьорът е нетрезв и то с “незначително” количество лек алкохол.
Нулева толерантност!
На гости ли сме на мои приятели и близки, аз мога да пия, а Тии кара колата. На парти ли сме, откриване на изложба, на събитие по покана на близки на Тии, аз карам колата, а той пие.
Мисля, че е правилно.
Поканите са около 70-80% от страна на негови близки, колеги, партньори, тоест аз шофирам, но нали има правда и равновесие, както всичките ми близки и приятели знаете, не съжалявам – аз алкохол не обичам и май е така с всички нас, които яко наблягаме на десертите и сладкишите!
КАТ нямат думата.
Юлияна Антонова