Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

ПАРИ

Студът повиши още повече цените на газа в Европа. Само от началото на ноември са нагоре с 20%





  • На 21 ноември времето започва да се влошава осезаео
  • Bloomberg: Студът повиши още повече цените на газа в Европа. Само от началото на ноември са нагоре с 20%

Цените на природния газ се повишиха отново в Европа, тъй като метеорологичните прогнози за още по-студено време и рисковете в доставките заплашват да затегнат световния пазар. Стойността на базовите суровини се повиши с 3,9% в понеделник. От началото на ноември цените са скочили с около 20%.

Температурите в Северозападна Европа се очаква отново да се охладят през следващите дни след мекото начало на седмицата. Междувременно Woodside Energy Group Ltd. затвори непланирано своя завод за втечнен природен газ Pluto в Австралия, като добави още по-сериозни опасения за доставките.

Студените и слаби ветрове в Европа доведоха до по-бързо от обичайното изтегляне на газ от хранилищата този месец. Въпреки че все още са пълни с около 88%, по-бързото потребление на гориво прави региона по-уязвим в края на зимата и по време на кампанията за натрупване на запаси през следващото лято. „Етапът на зимните понижения на запасите в Европа все още е в начален етап, така че влиянието на времето може да окаже значително въздействие върху очакванията за дефицит за следващата година“, казва Саднан Али, анализатор по въпросите за петрола и газа в HSBC Holdings Plc. Той обаче очаква Европа да излезе от отоплителния сезон с 42% запаси, което е доста под миналогодишните 59%.

 

Европа е все по-зависима от втечнения природен газ, който е по-скъп за производство и доставка от тръбопроводния газ от Русия

Европа е все по-зависима от втечнения природен газ, който е по-скъп за производство и доставка от тръбопроводния газ от Русия. Това заяви пред агенцията Виктор Гао, председател на Китайския институт за енергийна сигурност.
Европа е „пристрастена към много по скъпия втечнен природен газ“, заяви той в кулоарите на Форума за енергийно разузнаване в Лондон в понеделник. Това е проблем, „с който европейските страни, особено страните с големи производствени мощности като Германия и Франция, трябва да се справят“.

Търговците следят и съдбата на оставащите руски газови потоци през Украйна.

…сделката на Русия за транзит на газ през Украйна изтича в края на годината и все още не е договорено алтернативно споразумение…

Ескалацията на напрежението между Москва и Киев се засили, след като президентът на САЩ Джо Байдън позволи на Украйна да удари военни цели дълбоко в Русия в очакване на завръщането на новоизбрания президент Доналд Тръмп в Белия дом, който обеща бързо да прекрати войната. Освен това сделката на Русия за транзит на газ през Украйна изтича в края на годината и все още не е договорено алтернативно споразумение. Санкциите на САЩ срещу Газпромбанк, която обработва плащанията за руски газ от европейски клиенти, повишават риска тези доставки да спрат по-рано.

Само преди два дни, Bloomberg предупреди, че Европа е пред енергийна криза, заради прекъсваните доставки на руски газ

Бързо изчерпващите се запаси от природен газ и предстоящите прекъсвания на доставките от Москва създават предпоставки за нова енергийна криза в Европа. Войната в Украйна допринесе за повишаването на цените на газа с около 45% през тази година.

Макар и все още да е под рекордните нива на газа от 2022 година, равнището на цените е достатъчно високо, за да задълбочи кризата

Макар и все още да е под рекордно скочилите нива от 2022 година, равнището на цените е достатъчно високо, за да задълбочи кризата за домакинствата и да увеличи конкурентния натиск върху производителите, които вече изпитват затруднения. Съхранението на газ е спасителен пояс през най-студените периоди, но тази година запасите бързо намаляват, след като студът увеличи търсенето за отопление а сушата принуди повече газ да се използва за производство на електроенергия.

„Все още имаме проблеми с доставките на газ“, заявява Маркус Кребер, главен изпълнителен директор на RWE AG. „Ако наистина искаме да бъдем независими от руския газ, се нуждаем от по-голям капацитет за внос и вероятно ще видим това отново тази зима, защото газохранилищата се изпразват доста бързо, тъй като началото на зимата ще бъде студено.“

Въпреки че ЕС е намалил зависимостта си от Русия, загубата на един от последните маршрути за доставка ще окаже още по-голям натиск върху газовия пазар и ще доведе до рязко повишаване на световните цени

Въпреки че Европейският съюз е намалил зависимостта си от Русия, загубата на един от последните маршрути за доставка ще окаже още по-голям натиск върху газовия пазар и ще доведе до рязко повишаване на световните цени. Европа вече се подготвя за възможното прекратяване на доставките на руски газ през Украйна в края на годината.

Друг необичаен признак за натиск върху системата е, че цените за лятото, когато газа би трябвало да е евтин са по-скъпи от тези за следващата зима. Това предполага, че разходите за енергия ще останат по-високи за по-дълъг период от време, а колкото по-ниски са нивата на съхранение през зимата, толкова по-трудно ще бъде попълването на резервите.

„Това напомня на сценария от 2022, когато Съюза купуваше газ на каквато си поиска цена“, посочва Арне Ломан Расмусен, главен анализатор в Global Risk Management. „Това може да се случи и през следващата година.“

Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната агенция по енергетика, бие тревога. Той предупреди, че Европа се нуждае от достатъчно доставки за края на зимата ако транзита на руско гориво през Украйна бъде спрян на 1 януари 2025 година.

За пореден път енергоемките държави начело с Германия ще бъдат най-силно засегнати, което ще навреди на икономиката

„За пореден път енергоемките държави начело с Германия ще бъдат най-силно засегнати, което ще навреди на икономиката, която вече изпитва затруднения в автомобилния, химическия и инженерния сектор“, заяви Оле Хансен, ръководител на отдел „Стокови стратегии“ в Saxo Bank AS.

На 16 ноември унгарският премиер Виктор Орбан предупреди Европа за задаващ се икономически срив

„Европейският съюз трябва да се откаже от политиката си на санкциониране на Русия заради войната в Украйна или рискува да предизвика икономически срив.“ Това заяви унгарският министър-председател Виктор Орбан, пише Associated Press.

  • Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes #sofiadailymail





Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

„Веднага след встъпването в длъжност на Тръмп ще има телефонен разговор между лидерите. Дипломатическото взаимодействие ще започне на работно ниво. С тези думи експертите...

ВОЙНА

Мощна операция на Белоусов. Генерали, полковници – мъртви: Унищожен е щабът на командването на Курската операция. Линейки влакове Два дни след новината за пробива...

ПОЛИТИКА

“Събаряне на вятърни турбини, връщане към руския газ и изоставяне на политиката на ЕС”: Това обещава “Алтернатива за Германия” на избирателите си. Събаряне на...

ПАРИ

За утре цената на тока за българския бизнес ще бъде с 60% по-висока от днешната. Електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен...