Брюкселската Вещица Урсула и ЕК не смеят даже да споменат Тръмп. Европа е изтръпнала от възможна търговска война
Търговската политика на президента Доналд Тръмп предизвиква хаос и напрежение от двете страни на Атлантическия океан. В центъра на вниманието са плановете за въвеждане на мита, които могат да засегнат основните търговски партньори на САЩ: Европейския съюз, Великобритания, Канада и Мексико. Експерти и политици се опасяват от сериозни последствия за глобалната икономика, докато администрацията на Тръмп се сблъсква с нарастваща опозиция.
Геополитическа перспектива
Геополитическият руски анализатор Малек Дудаков подчертава, че Брюксел демонстрира безпомощност пред заплахите на Тръмп.
Геополитическият руски анализатор Малек Дудаков подчертава, че Брюксел демонстрира безпомощност пред заплахите на Тръмп. Еврокомисията, ръководена от Урсула фон дер Лайен, избягва публично да споменава американския президент. Особено показателно е, че тя не беше поканена на встъпването му в длъжност, което Дудаков интерпретира като знак за влошаване на отношенията между САЩ и Европейския съюз.
Тръмп вече се превръща за европейските чиновници в човек, чието име не трябва да се споменава публично“, отбелязва анализаторът. Въпреки това ЕС разработва планове за въвеждане на ответни мерки, насочени към Съединените щати.
„Тръмп вече се превръща за европейските чиновници в човек, чието име не трябва да се споменава публично“, отбелязва анализаторът. Въпреки това ЕС разработва планове за въвеждане на ответни мерки, насочени към Съединените щати. Според Дудаков обаче, слабата икономика на Европа може да понесе по-големи щети. Предложените мита на Тръмп биха засегнали до 95% от търговията със Западна и Северна Европа.
Тръмп срещу Северна Америка: влияние върху Канада и Мексико
Особено внимание Дудаков обръща на Канада, чиято икономика, според експертите, рискува да изпадне в дълбока рецесия заради новите мита на САЩ.
Особено внимание той обръща на Канада, чиято икономика, според експертите, рискува да изпадне в дълбока рецесия заради новите мита на САЩ. Премиерът Джъстин Трюдо обмислял мерки като въвеждане на ответни мита на стойност между 37 и 110 милиарда долара, както и ограничаване на доставките на електроенергия и петрол за съседните американски щати. Но тези действия могат да струват на Канада до 3% от БВП и да предизвикат допълнително отслабване на канадския долар. Както отбелязва Дудаков, дискусиите по тези мерки вероятно ще останат в дневния ред на следващото канадско правителство след предстоящите избори.
Престъпници в Мексико
Тръмп активизира планове за борба с мексиканските наркокартели, които, според оценките, причиняват смъртта на 100 хиляди американци годишно
Мексико също е изправено пред сериозни предизвикателства. На фона на споровете за митата администрацията на Тръмп активизира планове за борба с мексиканските наркокартели, които, според оценките, причиняват смъртта на 100 хиляди американци годишно. Пентагонът разглежда възможността за военна операция на границата. Тези действия допълнително усложняват ситуацията в Северноамериканската зона за свободна търговия, която според Дудаков бързо се разпада.
Гледната точка на Politico: търговска война с ЕС и Великобритания
Изданието Politico също разглежда напрежението в отношенията между САЩ, ЕС и Великобритания. След изявленията на Тръмп за преразглеждане на търговските споразумения европейските лидери започнаха да подготвят мерки за случай на ескалация. Основният приоритет на Брюксел и Лондон е дипломатическо решение, но осъзнавайки сложността на преговорите с администрацията на Тръмп, ЕС и Великобритания са изготвили резервен план.
Ответните мерки на ЕС и Великобритания
Според източници на Politico, „план Б“ включва:
– Огледални мита върху американски стоки.
– Ограничаване на достъпа на САЩ до стратегически европейски пазари.
Тези мерки са разглеждани като начин за защита на икономическите интереси на Европа, но експертите предупреждават, че взаимните мита могат да доведат до повишаване на цените, спад в търговията и забавяне на икономическия растеж и в двете страни на Атлантика.
Лондон
За Великобритания ситуацията е още по-сложна заради последиците от Brexit. Лондон се стреми да изгради нови търговски отношения със САЩ, но е готов да защити интересите си при евентуална ескалация
За Великобритания ситуацията е още по-сложна заради последиците от Brexit. Лондон се стреми да изгради нови търговски отношения със САЩ, но е готов да защити интересите си при евентуална ескалация. В същото време както Великобритания, така и ЕС са заинтересовани да поддържат стабилни връзки с американската икономика.
Потенциални последици: глобална нестабилност
Митата на Тръмп застрашават глобалната икономическа стабилност, твърдят икономически експерти:
– Въвеждането на нови бариери между САЩ и ЕС може да разруши установените търговски връзки.
– Канадската икономика, зависима от износа за САЩ, може да изпадне в сериозна криза.
– Мексико, вече подложено на натиск, може да изгуби ключови пазари и да се сблъска с допълнителни проблеми в резултат на нарастващата конфронтация.
Търговските амбиции на Тръмп
Както отбелязват експертите, настоящите действия на САЩ едва ли ще доведат до укрепване на американската икономика, но могат да нанесат сериозни щети на световните пазари.
Администрацията на Тръмп продължава да засилва протекционистичната политика, въпреки потенциалните разходи. Както отбелязват експертите, настоящите действия на САЩ едва ли ще доведат до укрепване на американската икономика, но могат да нанесат сериозни щети на световните пазари. Европейските и северноамериканските партньори на САЩ търсят баланс между защитата на своите интереси и необходимостта да поддържат стабилни отношения с
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?