Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

БЪЛГАРИЯ

Знае ли българската администрация за председателството на Съвета на ЕС?

Бърз преглед на сайтовете на държавните институции показва пълна липса на информация за събитията ден преди официалното откриване

Не е нито тайна, нито новина – от 1 януари 2018 г. България за първи път пое председателството на Съвета на ЕС. Подготовката отне милиони левове за ремонти на залите, в които ще се извършват основните събития. Беше създадено и специално министерство, което да отговоря за плавното протичане на мероприятията през следващите шест месеца.

Европредседателството не е това, което беше преди промените с Договора от Лисабон, които създадоха поста на постоянен председател на Съвета на ЕС – първи на тази длъжност беше назначен белгиецът Херман ван Ромпой, а днес мястото му се заема от поляка Доналд Туск. Той задава дневния ред на срещите на лидерите на общността, търси компромисите между страните по спорни въпроси и т.н.

Но дори и с по-малка тежест за един нов член на общността ротационното председателство на Съвета на ЕС е възможност да внесе в дневния ред на общността проблеми, които често остава извън фокуса на вниманието на европейските лидери.

Как изглежда председателството, за което слушаме всеки ден от управляващите, че дори 4/5 от българите знаят за него, в онлайн присъствието на българската администрация. Бърза справка из сайтовете на министерства и институции показва, че… никак – в повечето от тях няма и следа за това събитие.

Единният цифров пазар е сред основните приоритети на правителството, но на сайта на ресорното министерство – на транспорта и информационните технологии, няма дори и линк към сайта на председателството. Не са качени програми на предстоящи събития, няма и документи какво точно смятаме да правим, за да привлечем вниманието към единния цифров пазар, или за намаляването на роуминга на Балканите.

В следващите шест месеца България ще трябва да води тежки разговори – за Brexit, за признаване на проблемите на Западните Балкани, за миграцията. Нищо по темата обаче не може да бъде намерено на сайтовете на Министерството на външните работи, на Министерството на икономиката и на Министерството на вътрешните работи.

По правило ресорните министри ръководят съответните заседания на европейските си колеги, но от сайтовете дори няма и намек как те се подготвят за тази отговорна задача.

Не просто програма, а дори и линк или банер, че страната ни е една от водещите в момента в ЕС, не са поставени още на сайтовете на Министерството на енергетиката, макар че страната ни поема поста си в момент, в който ЕС води много важния дебат за чистата енергия, за новите екологични цели, които не се приемат съвсем еднозначно сред останалите държави и представителите на индустрията.

Няма знак за европредседателство на сайта на Министерството на регионалното развитие и на Министерството на образованието.

Въпреки заявките колко важно е това председателство за страната ни, а дори и за целия регион на Балканите, и как България сега е в прожекторите на Европа – нито дума не е спомената за него и дори на сайта на Министерския съвет.

И така, ако в последната година не сте се интересували от обществения живот в страната и основните приоритети на правителството, няма как да разберете нещо повече за тях от сайта на Министерството на здравеопазването, на Министерството на културата, Министерството на околната среда и водите (което през февруари е домакин на конференция на високо ниво за чистотата на въздуха), Министерството на младежта и спорта или на сайта на Министерството на туризма.

Разбира се, имаме и отличници – всъщност само трима. На сайта на Министерството на труда и социалната политика има не само банер, препращащ към основния сайт на председателството, но и качени основните приоритети на България в следващите шест месеца в социалната сфера. Линкове и приоритети има и на сайта на Министерството на отбраната, което вероятно ще бъде силно ангажирано с идеята за отбранителния съюз на ЕС, която възникна преди месеци. В сайта на Министерството на финанситеима специален банер, в който са описани приоритетите на ведомството. Там ще се допълва информация за събитията, които са пряко свързани с дейността на министерството.

Макар и малко трудно видимо, график на събитията, свързани с председателството, има публикувани и на сайта на Министерството на земеделието.

Бърз поглед на няколко сайта на други държавни институции също показва пълна липса на информация в сайта на Националната агенция за приходите или на Агенция Митници.

Националният статистически институт обаче е подготвен с банер, а и с както стана ясно още преди седмици – с „европредседателско“ вино, с което ще бъдат почерпени гостите на събитията, организирани от института.

Парламентът взема много насериозно работата около председателството – създаден е дори отделен сайт, в който е отчетено парламентарното отражение – планираните събития и новини, свързани с работата на институцията по приоритетите.

За тези, които се вълнуват от темата за европредседателството, програмата на събитията и другите приоритети, мястото е официалният сайт на председателството. Но дали той е достатъчен?

Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

КОМЕНТАР

Тв студиата са залети от обичайните шарлатани тип харизани, харалани и гоголозани, а Борисов стана пръв “тръмпист” Няма по-големи к*рви от българските евроатлантически к*рви....