Apocalypse. Burning city, abstract vision. Photo manipulation.В понеделник, 28 април, Испания и Португалия направиха смел и неуспешен първи експеримент в добросъвестното прилагане на доктрината на Брюксел за „Нетна нула“ (нула въглеродни емисии до 2050 г.) две десетилетия по-рано: Иберийският полуостров остана без електричество в продължение на няколко часа.
Бързо се появиха въпроси: как е възможно в 21 век да има пълно прекъсване на тока? Дали това е терористична атака или кибератака, извършена от обичайните заподозрени – руснаците?
Обяснението беше много по-просто и не се хареса на властите: с енергиен микс, съставен предимно от възобновяеми енергийни източници, електропреносната мрежа вече не е толкова стабилна, колкото преди.
На пресконференция испанският доставчик на ток Red Electrica потвърди, че не е имало нарушение на киберсигурността. Причината, според изпълнителния директор Едуардо Прието, е, че част от производството на електроенергия е оставила системата блокирана. На 28 април 75% от произведената електроенергия на Испания е била слънчева енергия, а конвенционалните или турбинните технологии са били много малка част от енергийния микс на страната, потвърждават данните, публикувани на сайта на енергийния оператор.
Не е изненадващо, че медиите и политиците се редуваха да отричат това, което изглежда най-очевидно: Прекъсването не се дължи на възобновяеми енергийни източници, е официалната версия. На какво се дължи тогава – никой от официалните власти не дава отговор.
Доказателствата обаче не могат да бъдат отричани повече: пик на производството на електроенергия от фотоволтаици в Испания, нарастваща трудност на иберийската мрежа да се адаптира към това огромно снабдяване, увеличаване на вятърната енергия от Германия, която Франция, без да знае какво да прави, изпраща обратно в Испания. Потреблението не е толкова силно, колкото това производство, което е трудно да се спре, и най-вече недостатъчната „инерция“ в испанската мрежа, която не може да се адаптира към тези внезапни колебания в търсенето и предлагането.
Тази криза е пряка последица от енергийните, за съжаление политически, а не експертни избори, направени през последните десетилетия от Брюксел: закриване на ядрените електроцентрали и замяната им с възобновяеми енергийни източници. А проблемите са добре известни и случилото се в Испания, Португалия и части от Франция не е изненада за никого.
Например статия, публикувана на 13 януари 2025 г. в Le Point от около 80 парламентаристи, призовава за мораториум върху субсидиите за енергия от възобновяеми източници, вятърна и фотоволтаична енергия, като се споменава по-специално въздействието на тези източници върху стабилността на мрежата. Те подчертават значението на източници като ядрената енергия, за да се гарантира стабилността на френската електроенергийна система.
Същото предупреждение отправи и основателят и бивш директор на френската електропреносната мрежа RТЕ, Андре Мерле. Той подчерта, че е твърде рисковано (на този етап) да се стремим към микс за производство на електроенергия, съставен от повече от 50% възобновяеми енергийни източници, избор, който направиха испанците и резултатът беше катастрофален.
Електрическата система се нуждае от напрежение. Експертите обясняват, че „е необходима електрическа стабилност, която се осигурява само от технологии, произвеждащи енергия с помощта на турбини“, тоест, водноелектрически, ядрени и комбинирани електроцентрали.
С други думи, повсеместното затъмнение за цяла Европа вече не е толкова въпрос на „ако“, а само на „кога“ и вече знаем, че отговорността за подобно събитие ще бъде пряко върху европейските политици и Брюксел, които отказват да приспособят политиката си към ралността и нуждите на европейските граждани.
И когато се случи това общоевропейско затъмнение, то няма да продължи само няколко часа. Проблемът с електропреносната мрежа в Европа е много по-голям, отколкото се смяташе досега, сочи миналогодишният доклад на Ember, мозъчен тръст, специализиран в насърчаването на използването на зелена енергия. В публикувания доклад се посочват глобални, фундаментални и вече системни проблеми в енергийната система на Европа.
Според експертите на Ember през последните няколко години компании и разработчици, правителства и инвеститори насочват пари към развитието на слънчевата и вятърната енергия. Но зад целия този „зелен“ дневен ред се пропуска още един факт: на практика няма инвестиции в развитието, обновяването и реконструкцията на общоевропейската енергийна мрежа.
#thesofiatimes #bulgaria #news
- Тази медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ