Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

СВЯТ

В Полша си мечтаят да завладеят Украйна

„Кремъл не се страхува от нищо толкова, колкото от укрепването на “полско-украинския съюз”. И страхотно, нека треперят, имат от какво да се страхуват! ” С тези думи Фашизирана Варшава “кани” Киев за най-тясна “интеграция” с Полша. Как ще изглежда подобна интеграция и защо Украйна, а не Русия, трябва да се страхува толкова повече от нея?

Полските националисти искат да отправят към Украйна взаимноизгодна оферта. Въпросът е, че Киев трябва да се откаже от залога на немската карта и да заложи на полската. И вместо да гледа в устата на Берлин, да участва в проекти за регионална интеграция с Варшава.

По-специално журналистът Йежи Любах пише за това в “Газета Полска”, една от редица полски медии, които доскоро се смятаха за радикални, а сега, по време на управлението на техните съмишленици от ПП “Право и справедливост”, те почти станаха мейнстрийм. Отразявайки гледната точка на полските власти относно вътрешната и външната политика. Включително по въпроса за свързването на Киев с полските интеграционни проекти, които според Йежи Любах и неговите сътрудници са истински кошмар за Москва. „Кремъл не се страхува от нищо толкова, колкото от укрепването на полско-украинския съюз. И страхотно, нека треперят, имат от какво да се страхуват!”, уверява пан Любах.

Значи Москва има от какво да се страхува?

Да, полските проекти наистина са доста амбициозни. Те се отнасят не само до Украйна, но и до цяла Централна и Източна Европа. Първоначално регионът се смята за германска сфера на влияние, но сега Полша иска тя да бъде нейната сфера и я нарича „Триморие“ (Черно, Балтийско, Адриатическо – тоест всички страни в триъгълника Грузия – Естония – Словения), или познатото Междуморие. Трите проекта, които по същество са различни, са обединени от поляците в един, за да определят своето ръководство в този обширен регион.

Полските националисти подчертават, че става дума за лидерство, което да ограничи Русия. „Днес Полша не е сама в борбата с възраждащата се империя. Повечето от поробените народи придобиха независимост, Литва, Естония и Латвия са свързани с нас чрез военен съюз и чрез укрепване на икономическите контакти в рамките на Инициативата за трите морета “, пише Йежи Любах. Самата инициатива „Трите морета“ обединява Австрия, България, Хърватия, Чехия, Естония, Литва, Латвия, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Унгария. „Трите морета са 120 милиона жители на страните от ЕС, Трите морета днес са огромна част от икономическото развитие на Европа и най-динамично развиващата се част от него“, казва Анджей Дуда. Сега те искат да включат Молдова – и, разбира се, Украйна.

Статус, който трябва да спечелите

Но възниква въпросът: защо тогава велика Полша, консолидираща цяла Източна Европа, се нуждае толкова бедна Украйна? Отговорът е прост. Всъщност полската интеграция се забавя. На първо място, защото Полша се счита за лидер в Източна Европа главно само от самите поляци.
„Полша не успя да направи дори Вишеградската група „своя“, а вече се стреми към Трите морета. Чехия и Словения смятат поляците за „бедни роднини“ и няма да се присъединят към . Словакия следва Чешката република в случая. За Унгария Полша е тактически съюзник в конфронтацията с Брюксел, но определено не е готова да се подчини на Полша. Може би Румъния, Хърватия и Латвия са готови да застанат до Полша, – обяснява експертът от Руският съвет за външни отношения Вадим Трухачов. Полша е твърде бедна, за да превземе региона. Тя може да работи само като „главен надзорник“ на САЩ. Но Чехия, Унгария и Словакия и в това ѝ качество няма да я последват”, допълни той.

И точно за увеличаване на геополитическата тежест на Полша Варшава играе с антируските настроения на Киев. „Полша действа и подкрепя запалването на украинско-руската конфронтация. Първо, поляците са щастливи, че са успели да преместят буферната зона от тяхната територия по -нататък в Украйна, и второ, те знаят точно как да продадат конфронтацията с Русия на Запад. Неслучайно Полша многократно е декларирала ролята си в европейската интеграция на Украйна, като адвокат, като недвусмислено претендира за висок хонорар от сделката“,- обяснява дипломатически съветник на шефа на ЛНР, кандидат на Исторически науки Родион Мирошник.

Освен това, поради статута на нов надзорник в Украйна (който Полша ще получи, ако Киев изостави германската карта в полза на полската), тя ще може да увеличи политическото си влияние в региона. Защо, вместо Германия е избрана Полша!

Няма да се плаща

Следващият въпрос е защо Украйна се нуждае от това? Досега на Украйна ѝ беше все тази за полските амбиции. „Това не е първият път, когато проектът “Междуморие” се появява в Украйна – той се разпространява тук от 90 -те години. И досега не е имало особен резултат“, казва Дмитрий Марунич, съпредседател на Украинския фонд за енергийни стратегии.
Това е така, защото ползите от Киев от участието в полски геополитически приключения са изключително съмнителни. Нещо повече, прост анализ на варшавските предложения показва, че Москва не трябва да се страхува толкова от перспективите за тяхното изпълнение, колкото да изпитва надеждата те да се сбъднат. В крайна сметка участието на Украйна в тях само ще доведе до рязко отслабване на украинския режим, намаляване на чуждестранното му финансиране и дори изолация.

Първо, защото полските проекти не отговарят съвсем на украинската идеология. В крайна сметка, противно на цялата реторика, проектът, популяризиран от Варшава, не е толкова антируски, колкото антигермански. И не само страхът на Варшава от засилващата се Германия, който може да изисква от поляците да върнат източногерманските земи, дарени на Варшава от Сталин, или да изплати обезщетение на изгонените оттам германци. „Земите, репарациите са информационен шум. Факт е, че германският бизнес се оказа по -силен от полската държава и в продължение на 30 години той правеше това, което искаше в Полша. Сега полските власти бяха принудени да изкупуват от германците медийния концерн, който контролираше регионалните вестници в Западна Полша, за огромни суми пари”, казва полският политолог Якуб Корейба. „В същото време три четвърти от полските НПО работят за германски пари и работят по германски проекти. Следователно статутът на Полша в рамките на ЕС е ограничен до Германия чрез влиянието на германския капитал”, допълни той.

“Поляците не харесват тази зависимост, те искат да увеличат собствената си независимост – а това може да стане само чрез регионална интеграция. „ПиС“ искаше да създаде противовес между Германия и Великобритания, но Великобритания напусна, Франция няма интерес към Източна Европа. Следователно, партията вярва, че само чрез изграждане на потенциала на Източна Европа може да се създаде противовес на Германия“, продължава Якуб Корейба.

Полският интерес е разбираем, но защо Киев трябва да участва в антигерманския проект на Варшава? Освен това на Украйна – и това е второ – няма да бъде платено за това. „Те се ръководят от Германия не защото това е Германия, а защото тя е най -големият играч в ЕС, който до голяма степен определя политиката в рамките на ЕС. И в рамките на европейските амбиции на Украйна тази ориентация е очевидна. Поляците, при цялото ни уважение или неуважение, нямат такова влияние. Те имат само тесни връзки със САЩ. По този начин би било полезно за Украйна да взаимодейства едновременно с Берлин и Варшава, но в същото време да не се преориентира към някои за сметка на други “, казва Дмитрий Марунич.

В крайна сметка преориентацията ще доведе до факта, че лидерът на Европа – Германия – просто ще обърне гръб на досадна Украйна. И като се има предвид, че Джо Байдън отново възстанови статута на Берлин като най-големия европейски надзорник на Съединените щати, свадата с Берлин може да доведе до кавга с Вашингтон.

Следователно Киев може в най -добрия случай само да изплаши Германия с възможността да участва в полски проекти – това правят украинските власти сега. „Киев все още не е получил оферти от Берлин, които да го устройват и местния елит и увеличава стойността си. Ако някой ще заеме мястото на Берлин, това очевидно не е Варшава. Лондон е в челните редици на този въпрос, увеличавайки влиянието си върху Украйна все повече и повече. Киев търси спонсори, както и самата Варшава, а сдружение на бедните има малък шанс да ги обогати “, казва Родион Мирошник.

Заек и усойница

Украинските елити са недоволни от готовността на Берлин и дори Вашингтон да търсят начини да се свържат с Москва. Съществуването на украинския режим се основава на руско-западния конфликт, така че Киев може да се насочи към онези, които са готови да помогнат на украинските власти да налеят масло в този конфликт. „Ако Германия даде по -малко пари и не подкрепи всички капризи на Украйна, тогава Киев може да се обърне към Полша. Но стратегически това ще бъде заек в обятията на усойница“, казва Вадим Трухачев. Да, сега поляците правят всичко, за да не изглеждат като усойница.

„Полша не демонстрира такива открити имперски амбиции, тя работи с мека сила. Особено по отношение на историята, културните проекти и общото наследство – пълно с грантове, програми за обмен, културни центрове. И, разбира се, икономиката – всички отиват да работят в Полша. Дори хората от Източна Украйна, Харков, Днепър, Херсон, Николаев – всички работят в Полша “, казва украинският политолог Анатолий Октисюк.

Историята обаче е трудно да се пренебрегне. Украйна за Полша беше и остава не партньор, а плячка. „От историческа гледна точка полското благородство винаги е смятало територията на Украинска Галиция за свои земи, населявани с хора от второ ниво Украинците не са третирани като равни, а като крепостни селяни или разбойници. Отношението не се е променило много сега. Следователно Полша не смята Украйна за равноправен партньор и я смята най-много за клакьор в някакви междудържавни формации, където Полша си отрежда водеща роля. В Киев си спомнят това, въпреки че невинаги го признават “, казва Родион Мирошник.

Всъщност самите полски националисти говорят за „брак по сметка“. „Не е нужно да обичаме Украйна, за да вземем нейната страна във всеки конфликт с Русия. Това просто се изисква от нашите национални интереси “, казва Йежи Любах. Но националните интереси на Украйна, както и егоистичните интереси на украинския елит сега са в противоречие с полските. Следователно Киев вероятно ще откаже предложението на Варшава за създаване на украинско-полски съюз. Няма да поднесе такъв подарък на Москва.

Може да Ви хареса

СКАНДАЛ

„Няколко въпроса към бесния ксенофоб“: Захарова не се церемони с германския външен министър след думите за Русия Официалният представител на руското външно министерство Мария...

ПАРИ

Еврокомисията ликува. Потече дъжд от пари Нови заплати, Урсула фон дер Лайен взима близо 70 бона месечно Европейската комисия обяви поредно увеличение на заплатите...

СВЯТ

Путин извади коз срещу САЩ: Русия нанесе основния уранов удар Руският президент Владимир Путин извади коз срещу Америка: Русия нанесе основния уранов удар на...

СЕНЗАЦИЯ

Какво означаваше идиотската усмивка на Байдън при среща с Тръмп? Политици съобщават за “много приятна среща” Настоящият и новоизбраният президент на САЩ съобщиха за...