Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

ФОКУС

featured, trending, война, политика, свят

Тези дни разбрах, че човек дори да не е член на някоя партия може да бъде неин лидер. Става дума за Корнелия Нинова, изключена от БСП. Тя още не може да осъзнае, че е „извън играта“ и че остава извън политиката. Нейните действия са против интересите и потребностите на социалистическата партия. Пропагандно се развиват няколко по същество демагогски и погрешни тези.

Първата теза е, че Нинова, дори след изключването ѝ от БСП е председател на партията, понеже в актуалното състояние на БСП в съда пишело, че Нинова е председател на Партията. Зафиров не бил председател, а само временно изпълняващ функциите. И тук опираме до всеобщото неразбиране от „котерията Нинова“ що е то функция и как тя се разбира. Терминът „функция“ (от лат. funcio) означава: изпълнение, извършване, работа, дейност, служебни задължения, роля. В Българския тълковен речник (съставител проф. Андрейчин) са посочени три значения, като само първото е съотносимо със случая в БСП (дейност, работа, служба, предназначение). Във философията функцията се разбира като задължения и кръг от дейности. В социологията и лингвистиката функцията се разглежда предимно като роля, която изпълнява някой. В речника на чуждите думи в българския език (С., 1970 г.) терминът „функция“ е определен като: дейност, работа, служба, значение роля, като математически термин и т.н. В синонимния речник функцията е определена и със синонима роля. Така че, изпълняващият функциите председател на БСП изпълнява ролята на председател, но действа като такъв до избора на нов председател. Старият председател поради личен провал е дал оставка, а нов не е избран.

Втората теза е, че временно изпълняващият функциите на БСП не може да изпълнява представителните функции. Кои функции може да изпълнява временно избраният на мястото на стария (досегашния) председател? В Устава на БСП няма ограничение, няма забрана за изпълнение на която и да е функция на председателя, т.е. той може да изпълнява всички дейности на бившия председател. А те са определени в Устава на БСП в чл.34, ал. 2 като: 1/.Осъществява политическите взаимоотношения на партията с другите органи и структурите на гражданското общество или възлага такива функции на зам. председателите на НС или на други членове на Изпълнителното бюро; 2/. Предлага за избор състава на Изпълнителното бюро на НС; 3/. Представлява БСП“. Следователно изпълняващият функциите на председател на БСП може и е длъжен да „представлява БСП“.

Неясно е защо Върховният касационен съд на България протака елементарно решение за да признае Зафиров като представляващ БСП. Дали защото изпълнява политическа поръчка на олигархията? Дали поради професионална некомпетентност? Дали поради мързел или някаква друга причина? Защо се допуска дело на лице (изключеният Крум Дончев) без правен интерес, а след това се събират документи, връща се делото на Градския съд и отново се връща във Върховния съд? Съзнателно или без да иска Върховният касационен съд обслужва политически интереси на противостоящи на БСП партии?

Друг е въпросът защо „Жената зад щанда“ (икономист по образование, но не философ, социолог, политолог, юрист, а „свой човек“ на Овчаров и Нинова), пишейки измененията в Устава на БСП допуска във функциите (работата, задълженията, ролята и т.н.) на председателя да липсват основополагащи негови задължения като:

1/. Аналитична – изучаване и оценка на политическата ситуация в страната, ролята и мястото на партията в обществените процеси;

2/. Политическа – разработва основите на политическата линия на БСП, изразява и отстоява в обществото социалистическите ценности и интереси;

3/. Разработваща – изготвяне на основополагащи партийни документи за политическата стратегия и тактика, за вътрешнопартийната дейност в документи (стратегии, програми, планове и др.);

4/. Организиращо-мобилизираща – дейности по организацията на изпълнението на партийната програма, спазването на устава, програмите, плановете и мобилизиране на членовете на партията, партийните органи, партийните поддръжници и симпатизанти за различни дейности и действия.

5/. Откриване и поддържане на нови идеи и практики в организационния живот на партията;

6/ Координираща и интегративна – при осъществяване на цялостната дейност на партията и организационно-кадровите взаимоотношения вътре в нея; Представителна – при осъществяване на връзките и отношенията с държавните органи, организации, ведомства, други политически и обществени субекти.

Третата теза е, че изключването на Нинова било „незаконно, то е взето в абсолютен разрез с устава и правилата на партията“. Освен това тя била избрана от партията и само конгрес можел да я освободи. Без да се спираме на неистината, че 70 членове на НС били гласували за нейното изключване, следва да посочим някои положения на Устава, които разкриват истината. В чл. 12 ясно е посочено че „Партийният статус на социалист … се обсъжда и решава от основната партийна организация или от партийния орган, на който е член.“ В чл. 13 , ал. 3 е посочено, че „изключването се извършва с решение на ОПО, ОбС (РС), или НС на БСП“. А председателят, в случая К. Нинова, според чл. 32, т. е по право, без да се избира от конгреса, член на НС на БСП. Като такъв той подлежи на партийно въздействие от две институции – основната партийна организация (ОПО) и НС на БСП. В устава не е предвидено изключване на председателя от цялата партия. Всичко е в съответствие с устава на БСП, другото е неистина.

Четвъртата погрешна теза, че само конгрес може да освободи председателя на партията. В раздел VII Национални органи на партията, чл. 31, ал. 13, т. 7 пише, че конгреса: „констатира прекратяването на пълномощията на председателя на БСП“. Тази теза е отречена в предишния раздел III Изборност и мандатност на партийните органи, в чл. 17, ал. 1 се определя, че „правомощията на председателя на БСП се прекратяват предсрочно: 1. По негово искане …“ В йерархията на уставните положения раздел III има примат над раздел VII или поне е равностоен. Вероятно на тази основа Софийският градски съд е прекратил правомощията на К. Нинова. Друг е въпросът защо „Жената зад щанда“ е допълнила тази точка в раздeл VII. Дали не за да угоди на действащата председателка, която наложи в Устава прекият избор?

Петата теза, е за връщането на „милионерите и олигархията в БСП“. И това го казва една действителна приватизаторка. Тя не само лично приватизира „Техноимпекс“ и купи преобладаващата част от акциите, които след това продаде. Дали фиктивно или не? Като зам. министър на икономиката отговаряше за приватизацията. В Интернет, особено пловдивчани, се питат кой като председател на надзорния съвет на „Пловдивски панаир“ подписа продажбата на държавната до това време фирма на Георги Гергов? Твърдят, че там стоял подписа на Нинова. Дали е вярно? Всеки сам може да провери чрез интернет. Пловдивчани се питат: „Вярно ли е, че по това време Нинова и Гергов са семейни приятели? Хората се питат дали по това време, намираща се под сигурното крило на Овчаров, Нинова е съпричастна към приватизацията на десетки други държавни фирми? Сама Нинова крепеше милионери в листите на БСП (напр. Петър Кънев, а и др.), а сега да е против милионерите и олигарсите ми идва твърде много.

Шестата теза е за социалистическия морал. Пред телевизията тя каза, а и в корнелианския епицентрален сайт пише, че Нинова „се била борила да върне морала в социалистическата партия“. Кой морал – Колоянметодиевия, дясноконсервативния морал, Орбановия морал? Кой морал – този да си уж против Бойко Борисов и да накараш 23 депутати от БСП за гласуват за Цацаров, и всички депутати от БСП да гласуват за Вежди Рашидов от ГЕРБ? За кой морал – за приоритет на интересите на бизнеса и подаряването му на 8 милиарда лева, когато няма пари за здраве? За нея социалистическия морал явно е непознат. Социалистическата партия има лява идеология, леви ценности, своя история с безспорни достижения и т.н.

В заключение, през последните 7 години от председателството на Нинова БСП се срина с над 800 000 гласа и се класира в 50 -тото народно събрание на „почетно“ пето място. И няма задълбочен анализ на причините за това. Голямо постижение – от второ на пето място и превръщането на БСП от първостепенна политическа сила на треторазрядна партия! Нинова превърна партията от колективна в еднолична организация, управлявана авторитарно от една котерия, определяна напоследък като „Котерията на Нинова“, т.нар. „тясно ръководство“. След огромното поражение на 9 юни 2024 г. тази котерия би следвало да се навре в миша дупка и да не се показва, поне известно време на светло, пред телевизионните екрани. С последните, навярно от някого добре платени, демонстрации в нейна подкрепа и телевизионни изяви тя стреми ли се (макар и в прикрита форма) да ликвидира окончателно БСП? Нека всеки сам да си отговори.

  • Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

#thesofiatimes

Може да Ви хареса

СКАНДАЛ

„Няколко въпроса към бесния ксенофоб“: Захарова не се церемони с германския външен министър след думите за Русия Официалният представител на руското външно министерство Мария...

ПОЛИТИКА

Това твърди Джевдет Чакъров от фракцията на почетния председател Председателят на Централния съвет на ДПС Джевдет Чакъров се обърна към членовете и симпатизантите на...

БЪЛГАРИЯ

Оказва се, че не комунистите ни изядоха тока едно време, когато имаше режим на тока, а “демократите”, които ни “демократизираха”. Ето, сега пак. Има...

ФОКУС

Свидетели сме на деградация на лидерството “Демокрацията” и пазарната икономика у нас са уродливи,казва знаковата личност на прехода проф. Димитър Луджев в специално интервю...