Тръмп започва да възстановява само щатите с висока раждаемост. Зарязва „столиците“ на ЛГБТ и тези на либералите.
Известният руски анализатор и специалист по американска политика Малек Дудаков коментира два ключови въпроса, свързани със САЩ: нарастващата опасност от недостиг на лекарства в страната поради търговската война на президента Доналд Тръмп и новата стратегия за инфраструктурно развитие, свързана с нивата на раждаемост в отделните щати.
Медицинската криза в САЩ и зависимостта от китайски и европейски лекарства
Америка е силно зависима от вноса на лекарства и медицински продукти от Китай и Европа. Около 30% от суровините, необходими за производството на медикаменти в САЩ, се доставят от Китай.
Според Дудаков, Съединените щати са изправени пред сериозна опасност от медицинска криза, породена от агресивната търговска политика на президента Доналд Тръмп. Анализаторът подчертава, че страната е силно зависима от вноса на лекарства и медицински продукти от Китай и Европа. Около 30% от суровините, необходими за производството на медикаменти в САЩ, се доставят от Китай. В допълнение, Пекин снабдява американския пазар с една трета от всички медицински маски и почти всички латексови ръкавици, използвани в болничните заведения. Най-сериозен е въпросът с антибиотиците – 80% от тях са внос от Китай.
Общата стойност на внасяните медикаменти възлиза на 180 милиарда долара годишно, което показва изключителната зависимост на американската здравна система от външни източници.
Европа също е важен доставчик на лекарства за САЩ, но към момента европейските фармацевтични компании са в напрегнато очакване на новите мита, които Тръмп възнамерява да наложи. Общата стойност на внасяните медикаменти възлиза на 180 милиарда долара годишно, което показва изключителната зависимост на американската здравна система от външни източници.
Още по време на първия си мандат, Тръмп и неговият екип настояваха фармацевтичните компании в САЩ да започнат производство на критично важни медикаменти вътре в страната.
Още по време на първия си мандат, Тръмп и неговият екип настояваха фармацевтичните компании в САЩ да започнат производство на критично важни медикаменти вътре в страната. Въпреки това, Дудаков посочва, че изграждането на една модерна фармакологична фабрика отнема поне десетилетие, а намирането на квалифициран персонал остава значително предизвикателство.
Тръмп възнамерява да обяви нови мита върху всички основни търговски партньори на САЩ още през следващата седмица. Това ще доведе до прекъсвания в доставките на лекарства и до ръст в цените на медикаментите, които и без това са значително по-скъпи в Америка в сравнение с останалата част от света.
Дудаков подчертава, че Белият дом има план да замени китайските лекарства с индийски генерици, но този процес също ще отнеме време. Освен това, отношенията с Индия могат да се влошат, тъй като Тръмп настоява Делхи да приеме американски самолети с депортирани нелегални имигранти. Индия има положителен търговски баланс със САЩ, което също я прави мишена на митническите мерки на Тръмп.
Според Дудаков, американската фармацевтична индустрия вече се подготвя за ситуация на дефицит на лекарства – сценарий, който се прояви още по време на пандемията. Въпросът е дали сегашната стратегия на Тръмп ще доведе до стабилизиране на сектора в дългосрочен план или ще предизвика още по-дълбока криза в краткосрочен аспект.
Инфраструктурна политика на Тръмп и новите приоритети за развитие
Новият министър на транспорта, Шон Дъфи, въвежда коренно различен подход към разпределянето на федералните средства за модернизация на пътища и мостове. Приоритет ще се дава на райони и щати, където живеят повече семейства и има по-висока раждаемост.
Друг важен аспект от американската политика, анализиран от Дудаков, е промяната в инфраструктурната стратегия на Вашингтон. Новият министър на транспорта, Шон Дъфи, въвежда коренно различен подход към разпределянето на федералните средства за модернизация на пътища и мостове. Приоритет ще се дава на райони и щати, където живеят повече семейства и има по-висока раждаемост.
Според Дудаков, този критерий води до ясното разграничаване между щати, доминирани от републиканците, и такива, в които управляват демократите. Щати с най-висока раждаемост са Южна и Северна Дакота, Аляска, Небраска, Тексас, Луизиана и Юта, където живеят много мормони. В другия край на класацията са щати като Върмонт, окръг Колумбия, Орегон, Роуд Айлънд и Масачузетс, които имат най-ниски нива на раждаемост и са традиционно демократически.
Сред големите американски градове най-ниски стойности на раждаемостта регистрират Сан Франциско и Лос Анджелис – два от символите на либерална Америка. Дудаков отбелязва, че след пандемията общото ниво на раждаемост в САЩ е спаднало драстично. През 2023 г. броят на новородените е бил равен на този от 1979 г., когато населението на страната е било със 100 милиона по-малко от сегашното.
Дудаков подчертава, че основният фактор за увеличаването на населението в САЩ вече не е естественият прираст, а масовата миграция.
Дудаков подчертава, че основният фактор за увеличаването на населението в САЩ вече не е естественият прираст, а масовата миграция. Комбинацията от ниска раждаемост, нарастване на смъртността, висока престъпност и опиоидна криза доведе до намаляване на средната продължителност на живота в САЩ, която вече се доближава до нивата на Мароко, Китай и санкционирания Иран.
Тръмп и неговият екип възнамеряват да насърчават раждаемостта чрез отхвърляне на „наратива на дъгата“ (ЛГБТ пропагандата и джендър идеологята) и чрез финансови стимули за окръзите и щатите с най-добри демографски показатели.
Тръмп и неговият екип възнамеряват да насърчават раждаемостта чрез отхвърляне на „наратива на дъгата“ (ЛГБТ пропагандата и джендър идеологята) и чрез финансови стимули за окръзите и щатите с най-добри демографски показатели. По време на мандата на Байдън федералните инвестиции в инфраструктурата бяха насочени към райони с преобладаващо малцинствено население. Сега подходът се променя, което вече предизвиква гневна реакция сред демократите. Дудаков подчертава, че ако раждаемостта в САЩ започне да нараства, това може да осуети плановете на демократите за демографска трансформация на страната.
Малек Дудаков представя задълбочен анализ на две от най-важните предизвикателства към момента пред САЩ при управлението на Тръмп: риска от недостиг на лекарства и промяната в инфраструктурната политика. Въпросът остава дали тези нови мерки ще постигнат желаните резултати или ще доведат до още по-големи кризи в здравеопазването и социално-икономическото развитие на Съединените щати.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ