Изтекъл документ: ЕК планира замяна на изкопаемите горива с водород и намаляване на въглеродните емисии с 90%
След преизбирането си за втори мандат председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен обеща трансформиращо споразумение за чиста промишленост в рамките на първите сто дни, но изтеклата чернова на новата политическа програма на Брюксел е до голяма степен смесица от предварително обявени инициативи. Тя напомня вече съществуващата „Зелена сделка“, приета през 2020 г. Съдържанието на документа беше публикувано едновременно в Ройтерс, Политико и Евронюз.
Изтеклият проект на втората сделка за чиста промишленост на комисията на Фон дер Лайен определя ключовите елементи, които брюкселските чиновници смятат за ключови за предизвикване на САЩ и Китай в глобалната битка за господство в чистите технологии.
„Амбицията на Споразумението за чиста промишленост (CID) е да превърне ЕС в световен лидер до 2030 г.“, се казва в документа от 22 страници.
На компаниите ще бъдат дадени „ясни стимули за декарбонизация в Европа“, се казва в него.
Предвидената „процъфтяваща нова европейска индустриална екосистема на растеж и просперитет“ ще бъде постигната чрез насърчаване на шест „движещи сили на бизнеса“, според черновата на подготвеното споразумение.
Достъпна енергия
Първият е достъпната енергия, която е предмет на план за действие, който вече е планиран за публикуване заедно със Споразумението за чиста промишленост на 26 февруари.
Изтеклият текст предполага, че ЕК ще стартира в същия ден в тандем с Европейската инвестиционна банка пилотна програма за корпоративни споразумения за закупуване на енергия.
Подобно партньорство ще бъде в пакет с проект за преносната мрежа на Европа.
И в двата случая включените суми са оставени празни, което предполага, че изпълнителната власт на ЕС все още не е договорила колко финансиране да насочи към тези проекти.
Планът на ЕК също така отново подчертава необходимостта от допълнително ускоряване на процедурите за издаване на разрешителни и рационализиране на газовия пазар, с препоръки за данъчно облагане на енергията, които да последват следващата година.
Стимулиране на търсенето
Вторият предвиден стимул е създаването на „водещи пазари“, което отчасти трябва да бъде постигнато чрез предстоящия Закон за ускоряване на индустриалната декарбонизация, вече споменат в политическите приоритети на фон дер Лайен, сега обещан за края на годината.
ЕС също така ще продължи усилията си за създаване на търсене на водород като заместител на изкопаемите горива в промишлените процеси. Комисията ще „изясни правилата за производство на нисковъглероден водород по прагматичен начин“, се казва в документа.
Другите стимули включват мерки за стимулиране на финансирането, увеличаване на циркулярността и достъпа до основни суровини и насърчаване на глобалните пазари и международните партньорства.
И накрая, документът признава липсата на подходящо обучена работна сила в Европа и обещава „Съюз на уменията“, чието публикуване вече е насрочено за 5 март, заедно с план за действие за европейските производители на автомобили.
90% намаляване на емисиите от CO2 в Европа до 2040 г.
Икономическият експерт Грег Ван Елсен, който коментира подготвяното Споразумение за чиста промишленост, отбеляза, че изпълнителната власт на ЕС изглежда не се отказва от обещанието си да следва собствените си научни съветници и да предложи 90% намаляване на емисиите на парникови газове до 2040 г.
Проектът повтаря неотдавнашните коментари на фон дер Лайен, че Европа ще „запази курса“ по отношение на действията в областта на климата.
„Проектът следва курса на Европейската зелена сделка, подкрепяйки целта за климата до 2040 г. за намаляване на емисиите с 90%, ускоряване на възобновяемите енергийни източници“, каза Ван Елсен пред Euronews.
„И тъй като във финансовата част все още липсват подробности, големият въпрос остава: кой ще плати сметката“, попита Ван Елсен.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ