Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

ТЕХНОЛОГИИ

Заплашен ли е наистина Интернет заради спорната нова директива на ЕС

Тази седмица светът на технологиите отново се занимава предимно с политика вместо с традиционната си дейност. Причината са два спорни текста, засягащи Интернет, в нова директива на Европейския съюз, която е на път да бъде приета окончателно. Текстовете са толкова спорни, че срещу тях се обявиха множество компании, експерти и дори самият създател на World Wide Web Тим Бърнърс-Лий.

Междувременно в мрежата се появиха множество заглавия. От „краят на интернет” до „идва забрана на забавните GIF-ове” в чат приложенията. За съжаление този път тези заглавия не са особено преувеличени. Новата директива действително създава условия за сериозно подриване на основния замисъл на Интернет – свободното разпространение и достъп до информация. Освен това прехвърля отговорност, която трябва да носят институциите, към бизнеса.

Спорните текстове накратко

Проблем създават два текста, които са известни като Член 11 и Член 13, които са част от бъдещата Директива на Европейския съюз за авторското право. Това е първото мащабно обновяване на закона в тази му част от 2001 г. насам. Основният замисъл е съвсем логичен и добронамерен на хартия – да се намалят злоупотребите с авторското право в интернет и да се модернизира законодателството, за да е в крак с новите технологии и реалности в ежедневието.

Член 11 е по-лесният за обяснение и привлича по-малко внимание, защото не засяга директно потребителите. Той изисква от интернет платформите и социалните мрежи да плащат на медиите за това, че използват текст от тяхна статия в някакъв линк. Тоест, ако линк към дадена новина в избрана медия се появи в резултатите на търсачката на Google, то Google ще трябва да плати на медията. На теория това трябва да подпомогне медиите и да накара ИТ гигантите да споделят част от приходите си с тях. Проблемът обаче е, че Член 11 по никакъв начин не дефинира какво е линк, как трябва да се плаща, при какви ситуации и т.н. Всички тези детайли ще трябва да си ги определя всяка страна-членка по свое усмотрение. Има и още много сложни нюанси в определянето на това кога един текст може да бъде обвързан с авторски права, кога е просто факт и др.

Член 13 е още по-сложен и засяга директно всеки човек. В момента собственикът на платформа, например портал за качване на видеоклипове, като цяло е защитен от глоби за нарушени авторски права, ако потребител на този портал е качил подобен клип-нарушител, особено ако полага усилия за отстраняването на материалите, когато е уведомен за тях. Член 13 променя това и обръща всичко наопаки. Компаниите ще са задължени да създадат цели системи за проактивно следене на съдържанието и то да се филтрира, когато бъде засечено нарушение. Ще трябва да се следи всичко – текст, звук, код, снимки, видео и т.н. Законът не е предвидил изключения за свободно ползване, т.нар. справедлива употреба и т.н., като това е оставено да се решава на локално ниво.

Член 13 доста бегло изисква от сайтовете да използват „адекватни” мерки за спиране на съдържанието с неуредени авторски права още преди да се появи на платформата им. Ще трябва да се използват алгоритми, филтри, реални хора и всичко това ще струва много пари, които може да са непосилни за по-малките компании. Освен това превръща самите компании на практика в регулатори, което трябва да е функция на институциите, а не на бизнеса. Компаниите ще трябва дори да решават какво да предприемат, когато някои подаде жалба за премахване на съдържание с неуредени авторски права според всеки отделен казус, като ако някоя от страните не е доволна от решението, ще може да иска намеса и на съд.

Какво предстои и какво трябва да знаят хората

Тази седмица законът беше приет в една от комисиите на Европейския парламент. Евродепутати, които са против директивата в този ѝ вид, поискаха тя да бъде гласувана в зала от всички. Очаква се гласуването да бъде в началото на 4-ти юли т.г. Ако парламентът отхвърли директивата, тя ще се върне за обсъждане и ще може да се направят промени. Ако я приеме, ще се премине към процес на одобрението ѝ от страните-членки.

За сега не се налагат никакви промени в ежедневието на хората. В случай, че Член 13 влезе в сила в сегашния си вид обаче, може действително да се създаде ситуация в, която популярните meme картинки, GIF анимации и стикери с моменти от филми, телевизионни предавания и видео клипове изведнъж ще се окажат нелегални и автоматично филтрирани от системите на компаниите. Също толкова нелегални могат да се окажат колажите, когато човек се „постави” редом до любима звезда например. Филтрите може да блокират и напълно законно съдържание или да забавят неговото публикуване докато не бъдат предоставени доказателства за уредените права.

По-рано този месец създателят на WWW Тим Бърнърс-Лий, съоснователят на Wikipedia Джими Уелс и онлайн пионерът Винт Серф изпратиха отворено писмо до ЕС заедно с още над 70 водещи ИТ фигури. В него те призовават Европейския парламент да промени директивата и да не я приема в този ѝ вид, защото застрашава не само Интернет, но и правата и свободите на гражданите.

„Като изисква Интернет платформите да извършват автоматично филтриране на цялото съдържание, което техните потребители качват, Член 13 предприема безпрецедентна стъпка в трансформацията на Интернет от отворена платформа за споделяне и иновации в инструмент за автоматизиран шпионаж и контрол над потребителите”, пише в писмото. В него се допълва още, че подписалите го подкрепят осигуряването на честно възнаграждение за авторските права в мрежата, но и че „не можем да подкрепим Член 13, който изисква от Интернет платформите да внедрят дълбоко в мрежите си автоматизирана инфраструктура за мониторинг и цензура”.

Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...