Bившия американски офицер от разузнаването на морската пехота *Скот Ритър, който е служил в бившия Съветски съюз, прилагайки договори за контрол на въоръженията, в Персийския залив по време на операция „Пустинна буря“ и в Ирак, наблюдаващ разоръжаването на ОМУ прави анализ. Последната му книга е „Разоръжаването по време на перестройката“, издадена от „Кларити Прес“.
————-
Украйна и НАТО трябва да се вслушат в урока по история, който Петр Бистрон представи на колегите си германски парламентаристи – ГЕРМАНСКИТЕ ТАНКОВЕ ИСТОРИЧЕСКИ НЕ СЕ СПРАВЯТ ДОБРЕ СРЕЩУ РУСКИТЕ НА УКРАИНСКА ЗЕМЯ!
Руските войници са готови да продължат традицията на героите на Василий Чуйков от Сталинград и Берлин, унищожавайки силите на фашизма на бойното поле.
—————————-
(Втора част)
Целта на тази офанзива, каза Залужний, е да изтласка Русия обратно към границите, които са съществували на 23 февруари 2022 г., началото на руската инвазия. Той също така посочи, че освобождаването на Крим е цел.
„За да достигнем границите на Крим, от днес трябва да изминем разстояние от 84 км до Мелитопол [стратегически град в южната част на Донецката република]. Между другото, това ни е достатъчно, тъй като Мелитопол ще ни даде пълен огневи контрол на сухопътния коридор, защото от Мелитопол вече можем да обстрелваме Кримския провлак.
—————
На снимка: Генерал Валерий Залужний, вдясно, с генерал-полковник Александър Сирски по време на битката за Киев, март 2022 г. (Главнокомандващ на Украйна, CC BY 4.0, Wikimedia Commons)
————–
Залужний излъчваше увереност. „Знам, че мога да победя този враг“, каза той. „Но имам нужда от ресурси. Имам нужда от 300 танка, 600-700 БМП [бойни машини на пехотата], 500 гаубици. Тогава смятам, че е напълно реалистично да стигнем до линиите от 23 февруари.”
Залужний говори за предстояща среща с генерал Марк Мили, председател на Съвета на началник-щабовете на САЩ. „Ще му кажа (на Мили) колко струва. Ако не го получим, разбира се, че ще се борим докрай. Но както каза един филмов герой: „Не гарантирам за последствията.“ Последствията не са трудни за предвиждане. Това е, което трябва да направим.”
Накратко, Залужний казваше, че може да спечели войната с Русия, ако получи исканото количество военно оборудване. В противен случай Украйна вероятно ще загуби конфликта.
Осмата сесия в Рамщайн
Осмата сесия на Контактната група от Рамщайн се свика на 20 януари и украинците настояха от своите западни съюзници да осигурят материалната подкрепа, поискана от Залужний.
Участваха министри на отбраната на повече от 50 държави, включително Олексий Резников от Украйна, който, говорейки на Световния икономически форум в Давос няколко дни преди срещата в Рамщайн, заяви, че „Ние [Украйна] изпълняваме мисията на НАТО днес. Те не проливат кръвта си. Ние проливаме нашата. Ето защо от тях се изисква да ни доставят оръжия.
————
Контактната група взе под внимание украинското искане за материална подкрепа и до края на срещата се ангажира да предостави на Украйна МНОГОМИЛИАРДЕН пакет, включително оръжия за противовъздушна отбрана, артилерийски боеприпаси, превозно средство за поддръжка и (може би най-важното) приблизително 240 от 500-те бойни машини на пехотата, поискани от нея.
——
Залужний, в интервюто си за The Economist, посочи, че не може да осъществи планираната си офанзива с нещо по-малко от трите бронирани и трите механизирани еквивалента на бригади, които е поискал.
Колективният Запад беше отговорил с техника на стойност едва две бригади, т.е. дадоха на украинския генерал половината от това, което той твърдеше, че му е необходимо, за да започне успешна офанзива срещу Русия.
За американския генерал Мили проблемът не беше недостигът на оборудване – проблемът беше обучението. Преди да пристигне в Ramstein, Мили обиколи обширните тренировъчни площадки Grafenwoehr в Германия. Там американската армия е в процес на обучение на около 600 украински войници за ефективно придвижване и координиране на своите части с размер на рота и батальон в битка, използвайки комбинирана артилерия, бронетехника и сухопътни сили.
Говорейки пред репортери, генерал Мили каза, че такова обучение е от решаващо значение за подпомагането на Украйна да си върне територията, загубена от Русия миналата година. Целта на това обучение, каза Мили, е входящите оръжия и оборудване да бъдат доставени в Украйна, така че новообучените сили да могат да ги използват „някъде преди пролетните дъждове да се появят. Това би било идеално.“
Какво дава Западът
Оперативното обучение, независимо колко компетентно е проведено и усвоено, не рисува точна картина на истинските бойни способности, предадени на Украйна от Запада. Реалността е, че повечето от това оборудване няма да издържи един месец при бойни условия; дори и руснаците да не ги унищожат, КОШМАРЪТ С ПОДДРЪЖКАТА ЩЕ ГО НАПРАВИ!
Украйна наследява стара оръжейна система, която носи със себе си значителен проблем с поддръжката, с който Украйна не е готова да се справи.
———
Накратко, за да управлява правилно петте батальонни еквивалента на бойни машини на пехотата, доставяни на техните партньори от НАТО, Украйна ще трябва да обучи своите войски за поддръжка на четири напълно различни системи, всяка със собствен уникален набор от проблеми и отделна логистична поддръжка.
Това буквално е логистичен кошмар, който в крайна сметка ще се окаже ахилесовата пета на частта от тежко оборудване.
Но дори и тук нито НАТО, нито Украйна изглежда могат да видят гората вместо дърветата. Вместо да признаят, че предоставените материали са недостатъчни за задачата да се даде възможност на Украйна да извърши широкомащабни настъпателни операции срещу Русия, двете страни започнаха да се карат взаимно по въпроса за танковете.
Германска история и виждане
Срещата в Рамщайн беше възпрепятствана от загриженост в германския парламент относно това, че Германия предоставя танкове, които ще бъдат използвани за борба с руснаците в Украйна.
Този гняв беше може би най-добре уловен от Петр Бистрон от дясната партия „Алтернатива за Германия“. „Германски танкове срещу Русия в Украйна,“ Бистрон предизвика колегите си, „НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ, ЧЕ ВАШИТЕ ДЯДОВЦИ СА СЕ ОПИТАЛИ ДА НАПРАВЯТ СЪЩИЯ НОМЕР ЗАЕДНО С [украинските националисти] Мелник, Бандера и техните поддръжници.
„Резултатът беше огромно страдание, милиони жертви от двете страни и в крайна сметка руските танкове стигнаха тук, до Берлин. Два от тези танкове остават постоянно изложени наблизо и трябва да имате това предвид, когато минавате покрай тях всяка сутрин“, каза Бистрон, имайки предвид двата съветски танка Т-34 в паметника на Тиргартен на загиналите съветски войници.
——–
На снимка: Съветски военен мемориал в Тиргартен, Западен Берлин. (Клеархос Капуцис, CC BY 2.0, Wikimedia Commons)
———
Въпросът с танковете Leopard обаче беше по-скоро политически, отколкото технически, като Полша заплаши да игнорира отказа на Германия да разреши танковете да бъдат изпратени в Украйна, като обяви, че е готова да изпрати 14 от собствените си танкове Leopard 2 в Украйна в близко бъдеще. В комбинация с 14-те танка Challenger 2, обещани от британците, Украйна получаваше 28 от 300-те танка, които каза, че са ѝ необходими за всяка бъдеща офанзива. [Сега на около 58 с американския Ейбрамс.]
Като оставим настрана числените различия и трудностите с поддръжката, политиците от НАТО изглеждат доста доволни от постигнатото в Рамщайн. Според британския министър на отбраната Бен Уолъс в обръщение към парламента,
„Международната общност признава, че оборудването на Украйна да изтласка Русия от нейната територия е толкова важно, колкото оборудването й да защити това, което вече има. Днешният пакет е важно увеличение на способностите на Украйна. Това означава, че те могат да преминат от съпротива към изгонване на руските сили от украинска земя.
Уолъс изглежда пренебрегва, че като даде правомощия на Украйна да изгони руските войски от това, което е — след анексирането на четирите бивши украински територии (Луганск, Донецк, Запорожие и Херсон) миналия септември — постоянна част от Руската федерация, НАТО потенциално ще създаде условия, при които Русия би могла да използва доктринално ядрено оръжие. Тези условия биха били за защита срещу натрупването на конвенционална военна мощ, способна да застраши екзистенциалното оцеляване на Русия.
Русия обаче не пренебрегна това. Говорейки след като Контактната група от Рамщайн приключи срещата си, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза пред репортери: „Потенциално това е изключително опасно, това ще означава извеждане на конфликта на съвсем ново ниво, което, разбира се, няма да вещае нищо добро от гледна точка на глобалната и общоевропейската сигурност“.
Високопоставени руски служители се включиха в социалните медии. Анатолий Антонов, руският посланик в Съединените щати, заяви в своя канал в Telegram, че:
„Трябва да е ясно за всички – ние ще унищожим всяко оръжие, доставено на режима на Зеленски или от САЩ, или от НАТО. Това е вярно и сега, както и по време на Великата отечествена война. ПОЯВАТА НА ТАНКОВЕ С НАЦИСТКИ ЗНАЦИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА БИВШИЯ СЪВЕТСКИ СЪЮЗ недвусмислено ни кара да се стремим към сваляне на неонацисткия режим в Украйна и създаване на нормални условия, за да могат съседните народи в региона да живеят мирно, както навремето.
Дмитрий Медведев, бивш руски президент и близък съветник на руския президент Владимир Путин, добави в Туитър, че онези, които насърчават поражението на Русия, рискуват да отприщят глобална гибел. „Никой от тях не разбира, че загубата на ядрена сила от конвенционална война може да доведе до ядрена такава. Ядрените сили не са били победени в големи конфликти, решаващи за тяхната съдба.
Последиците за Украйна
Реалността обаче е, че последиците от работата на Контактната група от Рамщайн ще бъдат много по-пагубни за Украйна, отколкото за Русия.
————-
Под натиск от Запада да проведе голяма офанзива, предназначена да прогони руските сили от териториите, превзети миналата година, генерал Залужний ще бъде принуден да пожертва всички резерви, които би могъл да събере след Рамщайн, за да участва в безплодни атаки срещу руски противник, който е далеч по-различен от този, пред който Украйна се изправи през септември и октомври миналата година.
След това възстановената украинска армия, подкрепена от оборудване на НАТО за десетки милиарди долари, обучение и оперативна подкрепа, успя да се възползва от прекомерно разтегнатите руски сили, за да си върне големи участъци от територия в Харков и Херсон.
Днес руското военно присъствие в Украйна е далеч от това, което беше през есента на 2022 г. След решението на Путин от септември 2022 г. да мобилизира 300 000 резервисти Русия не само консолидира фронтовата линия в Източна Украйна, заемайки по-отбранима позиция, но също така подсили силите си с около 80 000 мобилизирани войници, позволявайки на Русия да поддържа настъпателни операции в регионите на Донецк, като същевременно укрепва отбраната си в Херсон и Луганск.
От 24 февруари до есента на 2022 г. Русия се отклони значително от начина, по който доктринално преследва въоръжените конфликти. Продължавайки напред, Русия ще води война според правилата.
.
По собственото признание на генерал Залужний, Украйна не разполага с достатъчно сили. Дори ако Украйна успееше да съсредоточи всичките три бригади от хора и материали, които са в процес на подготовка след срещата на Контактната група в Рамщайн, на едно място по едно и също време, около 20 000 войници, няма да могат да пробият руската отбранителна позиция, изложена по доктринален начин.
Украйна и НАТО трябва да се вслушат в урока по история, който Петр Бистрон представи на колегите си германски парламентаристи – германските танкове исторически не се справят добре срещу руските танкове на украинска земя.
А Бен Уолъс и Марк Мили трябва да обърнат внимание на бойния ред на руските сили, които се противопоставят на украинската армия, особено около критичните бойни полета в и около стратегическия град Бахмут. Там руските войници от 8-ма гвардейска армия са готови да продължат традицията на героите на Василий Чуйков от Сталинград и Берлин, унищожавайки силите на фашизма на бойното поле.
Въпреки че съвременните войници от 8-ма гвардейска армия може да не монтират ново поколение танкове, изложени в берлинския Тиргартен, бъдете сигурни, че те познават напълно своето историческо наследство и какво се очаква от тях.
Това, повече от всичко друго, е истинският израз на ефекта Рамщайн, причинно-следствена връзка, която Западът не изглежда нито способен, нито желае да различи, преди да е станало твърде късно за десетките хиляди украински войници, чийто живот вероятно ще бъде принесен в жертва на олтара на националното високомерие и невежество.
Скот Ритър, 24 януари 2023 г.
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
ПРИЯТНА МУЗИКА ЗА ВАШЕТО КАФЕНЕ, БАР, РЕСТОРАНТ, СЛАДКАРНИЦА, ДОМ