Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

АНАЛИЗИ

Путин затръшна вратата на наглия Макрон под носа му

  • Няма да има интервенция: Русия помогна на Нигер
  • Ситуацията около Нигер се развива толкова необичайно, че става ясно, че старият световен ред се променя точно пред очите ни.

Измина по-малко от седмица от преврата, но много държави вече се включиха в ситуацията около една от най-бедните страни в света и световен рекордьор по раждаемост. В края на краищата, след като миналия четвъртък президентската гвардия свали от власт президента Мохамед Базум, а нейният командир Абдурахман Чиани се провъзгласи за президент на Националния съвет за защита на родината, изглеждаше, че всичко ще се развие по обичайната схема за региона ( това е вече седмият преврат в тази част на Африка през последните три години): съседите и регионалните организации ще осъдят военните, които са взели властта, ще ги призоват да върнат законно избрания президент на власт, Западът ще направи същото, и Русия поне устно ще призове за възстановяване на предишната мощ. Е, Западът, разбира се, също ще бъде разтревожен от възможността да загуби съюзник и появата на руски военни експерти в Нигер.

Така беше в първите дни. САЩ и Франция гневно осъдиха преврата, дори се заговори за френска военна намеса (в страната има както американски, така и френски военни бази), регионалната организация Икономическа общност на Западна Африка (ЕКОВАС) заплаши Ниамей с мащабни санкции и използването на сила, ако пучистите не освободят Базум до седмица. Тоест бяха изказани две заплахи за военна намеса в 25-милионна страна (макар и неофициално във френския случай).

Но от началото на тази седмица нещата се промениха. Френският външен министър заяви, че Париж не планира военна намеса. Тогава властите на Мали и Буркина Фасо (съседни на Нигер) излязоха с изявление, че ще разглеждат всяка военна намеса във вътрешните работи на Нигер като обявяване на война срещу тях. И гвинейските власти казаха: необходимо е въздържане от използването на санкции и военна намеса – те няма да решат проблема, но могат да доведат до хуманитарна катастрофа, последствията от която могат да надхвърлят границите на Нигер.

Какво става? Факт е, че ЕКОВАС обединява 15 страни от Западна Африка, включително осем бивши френски колонии. Но участието в организирането на три от тях беше спряно поради военни преврати – и това са точно споменатите Мали, Гвинея, Буркина Фасо, които се застъпиха за Нигер. Тоест четирите члена на асоциацията вече не са в крак, което поставя под въпрос самото съществуване на ЕКОВАС. Разбира се, никаква намеса в Нигер не беше планирана -просто решиха да изплашат новите власти в Ниамей. Единствено регионалният гигант Нигерия е подходящ за вкарване на военен контингент от всички страни от ЕКОВАС, но определено няма да възстанови реда от северния си съсед насила. И още повече, че африканските страни не искат да вадят кестени от огъня за Запада – не само поради враждебност към бившите колонизатори, но и защото Франция и Съединените щати бяха тези, които забъркаха цялата каша в региона сега се изчиства.

И преди там е имало преврати, както и граждански войни, но именно след западната намеса в Либия през 2011 г. проблемите в тази част на Сахара, включително Мали и Нигер, се влошиха значително. С елиминирането на панафриканиста Кадафи Западът игра в полза на сепаратистките и джихадистките сили в региона – и всеки в Западна Африка разбира това. Западът не хареса панафриканските планове на либийския лидер, които потенциално биха могли да попречат на контрола над региона, но в замяна Париж и Вашингтон получиха само засилен хаос и безредици, които удариха и техните позиции.

Освен това в региона се появи Русия.

Първо в Централноафриканската република, след това в Мали и Буркина Фасо, а сега, както се опасява Западът, руснаците трябва да се очакват и в Нигер. Държава, в която нашите позиции бяха минимални – дори посолството беше затворено през 90-те години. И сега, на демонстрация до френското посолство в Ниамей, развяваха руски знамена и настояваха за Вагнер.

В нашите социални мрежи дори започнаха да пишат, че новият лидер на страната генерал Чиани по навреме (или през 80-те, или през 10-те години) е преминал към православието, но това е чиста лъжа, а също и целяща дискредитиране на Русия в Нигер (мюсюлманска държава). Въпросът не е религията на Чиани, а фактът, че съседните Мали и Буркина Фасо, чиито лидери току-що се завърнаха от Русия, се застъпиха за него. Тоест новите нигерийски власти ще видят, че няколко държави в региона, след като са засилили връзките си с руснаците, са придобили силен глас и способност да защитават интересите си, въпреки западния натиск, и това само по себе си ще бъде най-доброто реклама за Русия в Нигер.

И нашите интереси там са не само в разширяване на влиянието върху друга африканска страна и не само в урана (който е важен за Франция), но и в онези панафрикански проекти, които са свързани с Нигер. На първо място, става дума за Транссахарския газопровод, проект, който се опитва да бъде реализиран от 15 години. Тръбопроводът с дължина 4500 километра трябва да доставя газ от Гвинейския залив до Средиземно море, тоест от Африка до Европа. Този проект отново стана актуален след раздялата на Европа с Русия – европейците търсят заместител на руския газ. И миналото лято решиха да подновят работата по транссахарския проект. Минава само през три държави: Нигерия, Нигер и Алжир, като последният е стар и много близък партньор на Русия и също толкова последователен противник на френското влияние на юг от нейните граници.

И се случи, че вчера в Москва Сергей Шойгу проведе разговори с началника на щаба на Националната народна армия на Алжир Саид Шангрика. Въпреки че това посещение беше обявено едва предишния ден, в понеделник, то, разбира се, няма връзка със събитията в Нигер. Но генерал Шангриха е вторият човек в Алжир, страна, в която армията играе огромна роля, страна, за която износът на газ е от голямо значение. Така че пред Нигер се отваря прозорец на възможност – благодарение на присъствието на няколко съседни държави едновременно, които са заложили на Русия, генерал Чиани наистина може да изведе страната си от френски плен. И дори няма да има нужда да променя мохамеданството с православието за това.

ТЕ СЕ ОПИТВАХА ДА НИ ГО КАЖАТ ОЩЕ ПРЕДИ 40 ГОДИНИ!

КАДРИ ОТ ИЗТОЧНИЯ ФРОНТ!

ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА

Може да Ви хареса

КОНСПИРАЦИЯ

Байдън трябваше да понесе унижението на срещата на върха на АТИС пред целия свят. Кадрите на президента на САЩ вече се разпространиха в интернет....

АНАЛИЗИ

Фашизирана Европа търси отговор на победата на Тръмп: отново има гръмки изказвания за необходимостта от единство, укрепване на суверенитета и като цяло отново е...

СКАНДАЛ

“Разбирам, че на тази възраст употребява някои неща, аз нямам нужда”, каза той на въпрос за определението на Радев “наглост на стероиди” Кирил ми...

СКАНДАЛ

„Няколко въпроса към бесния ксенофоб“: Захарова не се церемони с германския външен министър след думите за Русия Официалният представител на руското външно министерство Мария...