Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

АНАЛИЗИ

„Посрещна го някакъв дребен заместник-кмет“: Държавният секретар на САЩ беше унижен в Китай?

„Китайците отново унижиха западните гости!“ — подобни коментари не са рядкост в нашите медии. И според идеята на тези, които говорят и пишат, те трябва да внушават на нашите съграждани чувство на увереност в бъдещето: ето, могъщият Китай е с нас, въпреки че нашите западни противници оказват натиск върху него.

Но всъщност тези присъди предизвикват само възмущение и срам за тези, които пишат подобни глупости. Срамът – защото е откровена лъжа, а възмущението – защото не укрепва увереността ни в победата, а само вреди, създавайки фалшива представа за реалността. Което е много по-сложно, по-интересно и сериозно, отколкото се опитват да го представят неграмотни или просто измамни коментатори.

Завършеното посещение в Китай на американския държавен секретар Антъни Блинкен също често беше представяно през същия „филтър“. Например, вижте, на срещата в Шанхай не му постлаха червения килим и той беше посрещнат само от някакъв заместник-кмет! По същия начин бе коментирано и скорошното посещение на германския канцлер Олаф Шолц .

И от това се прави изводът, че китайското ръководство съзнателно унижава западните гости по този начин и не възнамерява да се поддава на техния натиск по отношение на отношенията с Русия. Второто като цяло е вярно, но първото е абсолютна лъжа!

И свързвайки едното с другото, бъдещите коментатори правят лоша услуга не само на публиката си, но и на страната си. Защото дават повод на нашите опоненти да говорят за неадекватността на светоусещането на Русия и че Китай е единствената ни надежда в конфронтацията със Запада.

В действителност церемонията по посрещане на чуждестранни гости в Китай не се е променила от дълго време. А при посещение в провинцията всяка делегация се посреща от заместник-ръководителите на региона. В случая на Шанхай, който е град под централен контрол, това е именно заместник-кметът.

На това ниво на служителя се посреща не само държавния секретар, тоест с министъра на външните работи, но и министър-председатели и президенти. И не само западните, но всеки, включително руските лидери.

Има, разбира се, и изключения, но те са свързани или с това, че гост на ниво държавен глава е на т. нар. държавно посещение – посещение на най-високо ниво, или с това, че гостът на ниво държавен глава. е придружен при пътуване до провинцията от някой от китайското ръководство. Тогава нивото на тези, които ви срещат, естествено ще бъде по-високо.

Така че унижение от страна на китайците не е имало и не е могло да има. И пътуването на Блинкен всъщност беше забележително по очевидни причини: отношенията между САЩ и Китай са в много напрегнат момент. Моментът все още не е пряка конфронтация, но вече не е и обикновено, контролирано състезание.

Съединените щати оказват натиск върху Китай заради Русия и Блинкен не крие намеренията си да обсъжда руско-китайските връзки. Но този натиск е само част от общия фронт на нарастващите американско-китайски противоречия. Много важна част – но въобще не ключова.

Защото дори и да не бяхме започнали операция в Украйна през 2022 г., отношенията между Пекин и Вашингтон щяха да продължат да се влошават. Америка открито се е заела да сдържа и обкръжи Китай, за да му попречи да оспори американската хегемония.

Тази политика открито започна при Тръмп, но и преди него всичко вървеше към разрив на неосъщественото двустранно партньорство. Преди 15 години тогавашният вицепрезидент Джо Байдън предложи формирането на „Големите двама“, които да управляват света, но китайците не се хванаха за това.

Сега всички противоречия се изостриха, включително поради открития конфликт между Русия и Запада. И няма признаци за евентуалното им смекчаване.

Въпреки че и двете страни сега изглежда не са в настроение за ескалация. Вашингтон не се нуждае от това предимно по вътрешнополитически причини, а Пекин като цяло не е склонен да повишава залозите и да ескалира нещата. Да не говорим, че това не отговаря на китайската стратегия и интереси.

Има обаче не само подобряване, но дори инхибиране на процеса на деградация на отношенията. Защото, както се казва, той си отиде и като цяло вече е предопределен.

Причината е, че Америка не иска да се откаже от стратегическия си курс за потискане на Китай, а Пекин, разбира се, няма да гледа мълчаливо как е обкръжен, инвалидизиран и демонизиран. Никакви взаимни уверения за ангажимент за коригиране на ситуацията не заблуждават никого – страните просто нямат доверие една на друга.

Неслучайно по време на среща с Блинкен Си Дзинпин каза, че Вашингтон трябва да спре да „говори едно и да прави друго“ и да спре да третира Пекин като враг: „Нашите страни […] трябва да бъдат верни на думите си. Трябва да си помагаме един на друг да просперираме, а не да си вредим.”

Отговорът на Блинкен, че САЩ се стремят да развиват отношения „в полза и на двата народа“, е безполезен в сравнение с поведението на американския Конгрес. Буквално в навечерието на посещението на държавния секретар те приеха закони с различни антикитайски мерки – отпускане на военна помощ на Тайван, заплаха за забрана на Tik Tok, ако китайците не го продадат на американците и т.н.

Освен това председателят на Камарата на представителите директно нарече Китай част от „оста на злото“ заедно с Русия и Иран. Тоест, въпреки че посещението на Блинкен имаше за цел да надгради срещата между Байдън и Си, която се проведе миналия ноември, атмосферата още първоначално беше катастрофална.

В резултат на това страните размениха доста красноречиви изявления, а постигнатите договорености за срещи и консултации, включително по въпросите на сигурността в региона, не са в състояние да обърнат общата тенденция.

Китай, чрез устата на външния министър Ван И, предложи „да се зачитат взаимно основните интереси и призовава американската страна да не се намесва във вътрешните работи на Пекин, да не потиска развитието и да не пресича „червените линии“ на Китай, когато става въпрос за суверенитета, сигурността и интересите на развитието ” .

В същото време беше отбелязано, че „отношенията между Китай и САЩ продължават да се сблъскват с нарастващи негативни явления и различни сътресения, законните права на Китай за развитие са необосновано потиснати, а основните му интереси постоянно се поставят под въпрос .

Това са повече от тежки оценки.

При това Ван И също директно зададе въпроса на Блинкен:

„Въпросът дали Китай и САЩ трябва да се придържат към правилния път на стабилност или да повторят грешката на низходящата спирала е основният проблем, пред който са изправени двете страни, който тества искреността и възможностите и на двете страни.

Светът чака да види дали двете страни ще ръководят международното сътрудничество за решаване на глобални проблеми и постигане на взаимноизгодни резултати, или ще се конфронтират, ще се обърнат към конфликти и ще създадат ситуации, в които всички губят .

Всъщност това са риторични въпроси. Китай не си прави илюзии относно желанието и способността на САЩ да променят стратегията си. Щатите няма да се отклонят от пътя си, а Китай ще продължи да отказва директен конфликт (който, без да осъзнават, понякога се провокира от американците с политиката им към Тайван и Южнокитайско море), да увеличава своята мощ и да укрепва влиянието си в света.

Включително благодарение на връзките с Русия, която е неговият стратегически тил в конфронтацията с Америка. Точно както Китай, между другото, е за нас. Мащабът на конфронтацията, разбира се, е различен, но ние с китайците имаме много общи теми.

Следователно всякакъв натиск върху Китай да го принуди да намали доставките на продукти с двойна употреба за Русия е безсмислен.

Американците, естествено, ще го продължават, за да усложнят работата на нашия военно-промишлен комплекс (защото дори китайският банков сектор се нуждае от време, за да заобиколи санкциите), но в крайна сметка ще постигнат само увеличаване на недоверието и недоволството на Пекин от следващия фронт на американския натиск.

Трябва да се отбележи, че Блинкен изнудва Китай, като ограничава сътрудничеството с Европа, намеквайки, че технологичната подкрепа на Китай за Русия ще навреди на отношенията на Китай с ЕС:

„На срещите ми със съюзниците от НАТО по-рано този месец и с нашите партньори от Г-7 миналата седмица чух същото послание: подхранването на руската отбранителна индустриална база застрашава не само украинската, но и европейската сигурност.

Пекин не успява да подобри отношенията си с Европа, докато продължава да подкрепя най-голямата заплаха за европейската сигурност след края на Студената война.

Както казваме на Китай от известно време, гарантирането на трансатлантическата сигурност е основен интерес на САЩ. В нашите дискусии днес дадох да се разбере, че ако Китай не реши този проблем, ние ще го направим .

Този залог на Вашингтон не е нов, те отдавна обещават на Китай проблеми с Европа. И сега те по същество заплашват с мерки срещу европейско-китайската търговия. Тоест не само санкции срещу Китай за търговия с Русия, но и удар върху връзките на Пекин с ЕС.

Засега това са само заплахи, защото за САЩ това ще означава начало на търговска война с ЕС, който не може да си позволи да загуби Китай след Русия.

Но във всеки случай залозите се покачват, а географията на конфронтацията се разширява. И нито Китай, нито САЩ няма да отстъпят по фундаментални за тях въпроси, като същевременно се стремят, ако не да избегнат, то поне да отложат възможно най-много прекия сблъсък.

Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.

Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.

Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro

Влизайте директно в сайта.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?

Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...