Пореден разкол в редиците на “Обединени патриоти”, този път заради проекта за газов хъб. Скандал се завихри в парламента между НФСБ и “Атака” по време на дебатите за Енергийната стратегия на държавата. В нея са записани промени, свързани с т.нар. хъб “Балкан” и създаване на концепция за изграждането му.
Валери Симеонов откровено се отцепи от коалицията и обяви, че неговите депутати няма да подкрепят промените в стратегията, докато някой не го убеди, че тя е в полза на страната. Той се обяви и срещу непотвърденото още предложение втората тръба от “Турски поток” да минава и през България. По тази тръба ще тече само руски газ и това е в полза на Русия, но е и на България, отсече бившият вицепремиер от парламентарната трибуна. Никой, по думите му, не можел да гарантира, че като изградим скъпа газопреносна мрежа, тя ще носи приходи за държавата. Той се опасявал, че Русия може по политически причини да спре доставките на газ. Какво става тогава?, попита Симеонов колегите си от “Атака”.
После разви тезата, че не може да имаш газов хъб в стратегия, без да имаш хранилище. Това означава да си купиш кола без резервоар, натърти Симеонов.
Павел Шопов от “Атака” пламенно защити обратната позиция. Призова всички да са “българофили” и да защитят интересите на страната като гласуват “за” стратегията.
Престрелката между НФСБ и “Атака” стана повод от ДПС отново да обявят, че патриотите само пречат на управлението. С такива коалиционни партньори на ГЕРБ не им трябва опозиция, обобщи Рамадан Аталай.
Той разкритикува и управлящите, че променят Енергийната стратегия заради газовия хъб, но все още няма категорична позиция какво се случва с АЕЦ “Белене”. Аталай допълни, че Министерски съвет за пореден път се опитва да прехвърли отговорността за стратегически решения на парламента. По думите му решението за газовия хъб трябва да се вземе от правителството.
Не искаме тази стратегия да бъде тук. Сега променяте стратегията във връзка с доставка и транзитиране на газа. Кога ще промените стратегията, където имате да строите „Белене“? Преди няколко години спряхте проекта. Имате в стратегията решение да строите един блок на ядрена централа. Кога ще предложите това на гласуване в парламента, обърна се към мнозинството Аталай.
Той призова премиера Борисов да поеме част от отговорността за развитието на енергетиката, а не да прехвърля всичко към енергийното министерство и НС.
Повече ангажименти от страна на правителството по темата поискаха и от БСП. Реализирането на газов хъб “Балкан” може да стане, ако имаме междусистемни газови връзки, заяви Жельо Бойчев от групата на левицата. Той бе категоричен, че това трябва да бъде подкрепено от изпълнителната власт.
Интерконекторът с Гърция е доникъде, припомни Бойчев и обърна внимание на връзките със Сърбия и Румъния. До момента всичко, което се построи, ни заобиколи, допълни социалиалистът.