Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

БЪЛГАРИЯ

Асен Василев взе на прицел “чантаджиите”

Служебният министър е дал “директива” да се закриват незаетите места в администрацията, които надуват фонд “Работна заплата”

Макар че не е ясно още колко време ще е министър на финансите, Асен Василев е взел присърце т.нар. административна реформа и вече работи за закриване на излишните работни места и за свиване на внушителната чиновническа армия и на разходите за поддържането й. Това това стана ясно на заседание на бюджетната комисия в Народното събрание, която обсъди и прие проекта за актуализация на бюджет 2021 на първо четене.

Повечето детайли в проекта, подготвен от служебния кабинет, вече са известни. Корекциите се правят, за да се узаконят по-големите разходи на държавата заради четвъртата ковид вълна, увеличението на пенсиите, почертаващите се нови предсрочни избори за парламент и т.н.
Депутатите обаче разшириха темата на обсъждането с въпроси как върви подготовката на бюджета за 2022 г. и какви са предвижданията на Министерството на финансите за по основните макропоказатели.

Василев увери, че МФ работи усилено, че работата върви по график и че през октомври проектобюджетът за догодина трябва да е готов за внасяне в Народното събрание. В нази връзка служебният министър каза, че вече са изпратени указания до всички, които разчитат на държавна издръжка, как да готвят и мотивират разчетите си за 2022 г.

Тук стана ясно, че Асен Василев всъщност прави опит за реформа в администрацията с цел спестовно и ефективно изразходване на бюджетните средства.

В указанията към министерства, агенции, комисии, институти и т.н., е включена заръка да прегледат дейностите и структурите си и да ги “оптимизират”. Това е задължигелно, защото в момента разходите за бюджетния сектор са 12-13 млрд. лева – по-големи от сумата за пенсиите, изтъкна министърът.

Той поясни, че първата и най-лесна стъпка в тази “оптимизация” е закриването на незаетите трайно работни места.

Публична тайна е, че много министерства и други държавни структури нарочно пазят всяка щатна бройка, за да получават в пълен размер средствата за фонд “Работна заплата”. Христоматиен пример вече дълги години е МВР, където огромен брой места си стоят незаети, а дежурното оправдание е, че няма достатъчно кандидати и затова има “недокомплект”.

Служебният министър на финансите обаче смята, че закриването на кухите щатове е недостатъчно и че има още много “трески за дялане” в държавните структури.

Той коментира пред депутатите, че много хора в администрацията си вършат отлично работата, но наред с тях има и доста ненужни бюрократи, както и цели звена, които навремето са били необходими, но вече са архаични и трябва да бъдат закрити – нали градим е-управление.

Василев не даде конкретни примери, само посочи, че се надява ведомствата добросъвестно да анализират възможностите за оптимизация и да предложат проектобюджетите си за догодина с редукция. Крайно време е да спре порочната практика всеки да вземе за база досегашните си разходи и да ги предложи в същия вид с “инфлационно” увеличение, смята министърът.

Той издаде, че в пхоректобюджета за 2022 г. ще бъде заложено леко общо намаление на разходите за администрацията. Това не означава поголовно намаляване на бюджетите, някои ще получат повече, други обаче ке трябва да свият разходите си, уточни Василев.

Още промени

Той намекна и за друга “революция” в подготовката на бюджета – всички инвестиции, планирани за следващата година с държавни пари, ще бъдат в отделно приложение към бюджетния закон. Години наред правителствата криеха конкретните проекти и никой не знаеше какво точно съдржа програмата за капиталовите разходи и кое колко ще струва. Липсата на конкретика правеше невъзможно и проследяването на бюджетните инвестиции.

За да бъде включен даден обект в новата капиталова програма, всеки възможител ще трябва да докаже, че той наистина е необходим и че има проектна готовност да започне да се изпълнява, ако получи финансиране, добави Асен Василев.

Служебният министър е решен да сложи край и на друга порочна практика – т.нар. наддоговаряне, което в момента създава огромни проблеми с разплащането на пътните ремонти.

Той обясни, че средствата за строителство и реновиране на пътища ще бъдат завишени, така че да има реално планиране и покритие между поставени задачи и финансирането им.

Той отново даде за пример злополучното разминаване с харчовете на АПИ – при бюджет за текуши ремонти и зимна поддръжка в размер на 380 млн. лева за тази година пътната агенция е възложила дейности за 1.5 млрд. лева.

Може да Ви хареса

ПОЛИТИКА

Това твърди Джевдет Чакъров от фракцията на почетния председател Председателят на Централния съвет на ДПС Джевдет Чакъров се обърна към членовете и симпатизантите на...

БЪЛГАРИЯ

Оказва се, че не комунистите ни изядоха тока едно време, когато имаше режим на тока, а “демократите”, които ни “демократизираха”. Ето, сега пак. Има...

ФОКУС

Свидетели сме на деградация на лидерството “Демокрацията” и пазарната икономика у нас са уродливи,казва знаковата личност на прехода проф. Димитър Луджев в специално интервю...

СКАНДАЛ

Мидии публикуваха острите реплики, които са си разменили вчера в Пленарната зала на Народното събрание съпредседателят на Продължаваме промяната Кирил Петков и лидера на...