Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

БЪЛГАРИЯ

НЕ Е В КРЪВТА НА БЪЛГАРСКИЯ ВОИН ДА БЪДЕ ПРЕДАТЕЛ

РАДЕВ ОТИДЕ ДА ЦЕЛУВА РЪКА НА ПУТИН, ПОСЛЕ ГО ОБЯВИ ЗА АГРЕСОР!

ЕТО ТОЧНАТА ДЕКЛАРАЦИЯ, КОЯТО ПРЕЗИДЕНТЪТ РУМЕН РАДЕВ Е ПОДПИСАЛ В БУКУРЕЩ И В КОЯТО РУСИЯ Е ОБЯВЕНА ЗА АГРЕСОР В КРИМ, СТРАНА-ЗАПЛАХА ЗА БАЛКАНИТЕ!

Ето част от изреченията в декларацията, която 9 президенти подписаха в Букурещ. Сред тях бе и нашият Румен Радев.
Декларацията предизвика острото недоволство на доста политици в България.

“Приветствайки засилената ангажираност на нашите съюзници в региона като знак на солидарност и силен ангажимент към нашата сигурност и в този контекст подчертавайки засиленото военно присъствие на Съединените щати и Канада в Европа, което потвърждава силата на трансатлантическата обвързаност… Отчитайки с голяма загриженост, че продължаващите многостранни, дестабилизиращи действия и политики на Русия извън границите на НАТО, както и на територията на Алианса, заедно с непрекъснатото натрупване на офанзивни способности както за конвенционалната, така и за хибридната война и нейното агресивно поведение, перспективата за цялостна Европа, свободна и на мира, фундаментално да оспори Алианса и да навреди на евроатлантическата сигурност… Изразявайки съжаление от факта, че напредъкът в разрешаването на конфликтите в нашия регион остава в застой, поради незаконното присъединяване на Крим, дестабилизирането на източната част на Украйна и продължаването на предизвикателството за териториалната цялост на Грузия и Република Молдова…”

“Увеличаването на бойната мощ и военната мобилност на Алианса” има голямо значение за отбраната на източния фланг на НАТО, се казва във Варшавската декларация на групата, подписана от президентите на Полша, Словакия, Унгария, Румъния, България и трите балтийски държави – Естония, Латвия и Литва. Само Чехия изпрати на срещата парламентарен представител.

В декларацията си те споменават все още нерешения конфликт в Украйна и произтичащите от Русия заплахи. Те призовават срещата на върха на НАТО, планирана за месец юли в Брюксел, да укрепи единството на пакта и да подготви отговор на “хибридната” заплаха, допълва “Франс прес” като пояснява, че изразът “тактики на хибридната война” описва това, което според Запада е позволило на Русия да анексира полуостров Крим през 2014 г., съчетавайки дезинформация, заплахи към гражданската инфраструктура и интервенция на специални сили под прикритие.

В декларацията деветимата лидери потвърждават доктрината на НАТО за Русия – съчетаваща възпиране и начало на политически диалог, добавя френската агенция.
В текста на декларацията, коята не е публикувана на сайта на президента на България, между другото се казва, че подписалите я:
“отбелязват с дълбока загриженост, че Русия продължава разнообразните, дестабилизиращи действия и политики извън границите на НАТО, както и на територията на Алианса, заедно с продължаващо трупане на атакуващ капацитет за конвенционална и хибридна война, както и с агресивното си поведение, заплашващо дългогодишната ни визия за Европа като единна, свободна и мирна, отправя фундаментално предизвикателство срещу Алианса и руши евро-атлантиеската сигурност.
Държавните глави отхвърлят факта, че напредъкът към уреждане на конфликти в съседство на нашите страни остава блокиран от незаконното и нелигитимно анексиране на Крим, дестабилизирането на Източна Украйна и продължаващото предизвикателство към териториалния интегритет на Грузия и Молдова”.
Деветте страни са единодушни, че в региона на Черно море е нужно засилване на присъствието на НАТО с “военноморски и военновъздушен компонент”, заяви полският президент Анджей Дуда на съвместна пресконференция с румънския президент Клаус Йоханис.
Йоханис подчерта, че за него евроатлантическите връзки са много по-важни от двустранните отношения. Той очаква от НАТО подкрепа по отношение на “хибридните заплахи”, както и в борбата срещу тероризма в източната и южната част на Европа.
Текстът на общата декларация е публикуван на английски език на сайта на държавния глава на Румъния. В петък пресслужбата на българското президентство в прессъобщение се ограничи да информира само за съдържанието на изказванията на Радев във Варшава, но не и че е подписал документ. Според прессъобщението българският президент е заявил, че България подкрепя усилията на НАТО за изграждане на съвременни отбранителни способности и модернизацията на Българската армия е част от този процес. Той е подчертал, че “предизвикателствата, пред които сме изправени в сферата на сигурността, надхвърлят ограничените възможностите на отделните държави за тяхното преодоляване и изискват общ отговор”. Отношенията на Алианса с Русия трябва да бъдат водени от реализъм и прагматизъм, е казал Радев и е призовал да се оценяват променените условия, да се търсят възможности за намаляване на напрежението и нормализиране на отношенията, като се избягва агресивният тон.

Може да Ви хареса

ПОЛИТИКА

Пеевски крещи на простеста: Страхливци, елате при кордоните да ви видя! Времето на президента свършва Тази сграда е превърната в сейф, пълна с пачки,...

СКАНДАЛ

Кметът на София абдикира пред насилието на фашизоидната тълпа Кметът на София Васил Терзиев се покри вдън земя, докато в центъра на управляваната от...

КУЛТУРА

Може би до голяма степен допълнителното напрежение, което възникна беше неуместната постъпка на директора на театъра Васил Василев, който отиде да води разговори с...

БЪЛГАРИЯ

Коментарът направи в социалната мрежа Facebook Владислав Панев Големият риск за България е след влизането ни в еврозоната. Причината е, че тогава вече няма...