Националната овцевъдна и козевъдна асоциация обяви протест заради евтаназията на животни.
Той ще се проведе на 18 юли, от 12:00 часа пред Министерски съвет, а впоследствие и пред сградата на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) на бул. „Христо Ботев“ в София.
За пореден път асоциацията представя исканията заради случващото се в Ямболска област.
Припомняме, че там бяха избити хиляди животни заради опасност от зараза с африканска чума. Болестта не се предава на хора, но е силно заразна за животни. Заради получени резултати от френска лаборатория – информацията е, че това е CIRAD.
Поради болестта, БАБХ определи трикилометрова предпазна зона около засегнатите обекти и десеткилометрова наблюдавана зона около село Воден, в която влизат град Болярово и селата Вълчи извор, Горска поляна, Крайново, Малко Шарково, Ружица, Странджа, Шарково, Ситово, Иглика, Мамарчево.
В граничните общини Царево, Малко Търново и Средец от област Бургас, Болярово и Елхово от област Ямбол и Тополовград и Свиленград от област Хасково се забраняват търговията, придвижването и транспортът на дребни и едри преживни животни.
Националната овцевъдна и козевъдна асоциация не оспорва тази информация, но категорично настоява за в пъти по-високо обезщетение на глава добитък, отколкото дава държавата.
Исканията за обезщетения са:
1. 40 лева на животно заради загубите поради чумата плюс обезщетения по пазарни цени за всяко евтанизирано животно.
2. 20 лева на животно, с които да се компенсират загубите в бранша по време на действието на отменената от съда Наредба 3 за директните плащания (бел. ред. – наредбата задължаваше животновъдите на практика да предават по 70 литра мляко задължително на мандрите, защото се промени принципът на доказване нуждата от субсидия – не на глава животно, а на произведено количество мляко)
Освен това, асоциацията иска оставките на заместник-министъра на земеделието д-р Цветан Димитров, на Георги Праматаров, директор на дирекция „Директни плащания и идентификация на земеделските парцели“ и на д-р Златка Възелова, директор на дирекция „Животновъдство“, заради които тази криза, според животновъдите, е факт.
Позицията на БАБХ Заради многото работа допуснахме недостатък, че не сме информирали достатъчно добре за ситуацията в Странджанско. Ясно е, че не сме ви информирали достатъчно добре. Изглежда, че това си ни е недостатък. Това каза изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните инж. Дамян Илиев на извънреден брифинг във връзка с чумата по дребно преживните животни, предаде новинарка. Нашата агенция е органът, който дава гаранции за здравето на животните, заяви директорът на БАБХ.
В агенцията непрекъснато си мислели какво трябва да правят и изпуснали нещата в медиите. Илиев обаче каза и друго – че се действа професионално и че ако предварително било обявено какво се готви, някои стопани можело „да вземат мерки“ и да почнат да крият животни, или дори да ги продават.
„Правим нещата правилно и професионално“, подчерта той. Съмнението за състоянието на животните е изключително несъстоятелно. Заболяването е ново, подчерта Илиев. Въпросите защо животните са болни, а не умират, не са състоятелни, каза още той. „В момента имаме птичи грип, патиците не умират, но мога да го разпространяват. В същото време кокошките боледуват и умират. Не винаги трябва да се търси смъртност“, каза Илиев. „За чумата най-напред почва да се говори около 1940 година, но тръгва от Африка, движи се в продължение на годините“, поясни той.
По този повод финансистът Владимир Каролев, който беше съветник на предишния икономически министър Божидар Лукарски в кабинета „Борисов 2“, язвително каза следното във Facebook: „От друга страна, не може да се отрече брилянтната комуникация на държавните институции, които от днес за утре тръгват да колят здрави кози, пръчове и крави по села и паланки, защото можело да се разболеят.
Можем да сме спокойни, че милионите за комуникационни стратегии и PR тактики са ефективно „усвоени“ в полза на народа и нито лев не е даден на наши хора да делят баницата“.
Интересна позиция обаче има Единната народна партия на Мария Капон. Според нея не БАБХ е виновна, а земеделският министър, тъй като не е работа на БАБХ да върши пиар дейност. „Министерският съвет и министърът са длъжни да оповестят името на френската лаборатория, в която се извършват анализите и да обяснят защо е издадена заповед за избиването на животните 5 дни преди да са готови анализите на взетите проби?
Министърът и премиерът трябва да обяснят как са взети 6000 проби, без да разберат хората. Къде са първичните документи, номера от ушни марки и имената на собствениците, на чиито животни са взети пробите, тоест публично оповестяване на лабораторните дневници? В случая, че тези факти не бъдат изяснени, българското общество ще остане с убеждението, че у нас се стимулира отглеждането на вълци, а не на овце и кози“.