Националният съвет за интеграция на хората с увреждания ще се ръководи от ресорния вицепремиер, стана ясно от думите на социалния министър Бисер Петков по време на заседанието на социалната комисия, на която се обсъжда законопроектът. Ресорният вицепремиер е Валери Симеонов, чиято оставка пък поискаха майките на деца с увреждания. По-рано днес той най-сетне се извини след коалиционен съвет при премиера, припомня Канал 3.
Ще се създават и областни съвети на местно ниво, обясни той записаното в законопроекта. Защитена заетост, разработване и изпълнение на национална програма за финансиране на дейности по приспособяване, възможности за финансиране на изграждане на достъпна среда, специфични критерии за национално представителни организации, изреди министърът част от новостите, вписани в закона.
По думите му финансовият ресурс за министерството по тези дейности се увеличава, тъй като изплащането на пенсиите, например, за хора с увреждания, преминава от социално плащане в НОИ към МТСП. За осигурителен стаж при пенсиониране ще се зачита времето, за което родител се е грижил за дете или лице с увреждане, за когото се грижат с чужда помощ. Така общо 486, 9 млн. ще бъде общата сума, която е обезпечена, обобщи Петков. Вторият законопроект, обещан на протестиращите майки, законът за личната помощ, ще бъде внесен млн. 900 хил. е общо ресурсът обезпечен с налични средства. Следващата сряда ще бъде представен готовият проект за социалните услуги, каза министърът.
Депутатите от всички парламентарни групи заедно с шефа на социалната комисия д-р Хасан Адемов подкрепиха закона като положителна стъпка напред.
“Работихме сериозно, динамично, имахме сълзи, скандали, напускане, в крайна сметка се обединихме около този проекти”, заяви омбудсманът Мая Манолова. Основният проблем няма как да бъде коригиран и той е свързан с медицинската експертиза, напомни тя, но все пак също изтъкна задоволството си.
“Не отстъпихме от нито един от жалоните на реформата, те намериха своето място и сега ще бдим между първо и второ четене нито една от тези малки победи да не бъде отстранена”, предупреди Манолова. Майките на деца с увреждания подкрепиха промените, за които повториха, че ще продължат да следят.
Останалите хора с увреждания в залата обаче, които са над 18 г., останаха недоволни, че законите не са за тях, а само за децата с увреждания.
Никой не гарантира нашия живот, много е трудно на хората, които живеят сами, без родителска помощ, казаха присъстващите. Няма как да си намерим личен асистент за 600 лв., изтъкнаха Нина Жишева и Лиза Бочева. Докато в закона стои членът за ТЕЛК-а, реформа няма, според моя ТЕЛК аз не мога да почна работа, ако ще 1000 квоти да има, защото трудовата медицина ще ми забрани, оплака се Жишева. Малко след това възрастните на инвалидни колички напуснаха заседанието на комисията преди гласуването на първо четене. Работодателите отново се обявиха срещу квотите за хора с увреждания, които се бранят яростно пък от синдикатите.