Повечето от нас са изпитали дежавю (Deja vu) в някакъв момент от живота си, но какво точно причинява това усещане.
Някога влизали ли сте в стая за първи път и изпитвали ли сте онова странно усещане, че сте били там преди?
През годините има много неофициални обяснения за този феномен, вариращи от „бъг в матрицата“ до припомняне на опит от минал живот, но има ли официален научен отговор?
Редица проучвания са се опитали да пресъздадат дежавю в лабораторни условия. Например, през 2006 г., група учени от Университета в Лийдс (University of Leeds) използват хипноза, за да създадат спомени, които след това да бъдат забравени, а по-късно припомнени чрез определено „задействане“.
Съвсем наскоро, изследователи използват виртуална реалност, за да предизвикат усещането за несигурност, като излагат доброволци на виртуални светове с еднакви оформления, но различни текстури и декори.
Най-честото обяснение на дежавю е, че това е феномен на паметта, който се задейства, когато човек свърже опит със съществуваща памет, която е много подобна, но не съвпада напълно.
В едно проучване обаче, когато е използван магнитен резонанс (fMRI) за сканиране на мозъка на 21 доброволци, докато са изпитвали дежавю, откритията показват, че частта от мозъка за взимането на решения участва в процеса, а не паметта.
Това би могло да означава, че когато човек възприема събитие като дежавю, всъщност мозъкът се опитва да се справи с конфликта между това, което всъщност преживя човек и това, което мисли, че е преживял.