Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

АНАЛИЗИ

Руската държавна програма за ликвидиране на САЩ в действие

Равнището на бойната готовност на руските войски днес е на най-високото равнище в историята на съществуването им.

В последно време говорят и пишат много за това, че Русия е приключила разработката на перспективна държавна програма за въоръжение в периода между 2018-2027 г. Много по-малко внимание се отделя на въпроса какви са резултатите от провеждането на предишната програма, започната през 2011 г. и разчетена до 2020 г. А не трябва. Все пак основната ѝ задача бе преодоляването на недостига в доставките на съвременна техника, предизвикан от погрома през 90-те години на ХХ век, извършен от либералите-предатели, крадците-корупционери и агентите на САЩ във въоръжените сили. Путин нееднократно заявяваше, че държавната програма-2020 трябва да поправи това нетърпимо положение, довеждайки до 70% равнището на обезпеченост със съвременна техника. При това за основен приоритет са обявени две най-важни задачи: обновяването на системите за ядрено сдържане и на Въздушно-космическите сили.

За да се разбере сложността на тези задачи е достатъчно да се каже, че във въоръжените сили на Русия има отраслов стандарт, в съответствие с който, за съвременен образец на въоръжение се определя (цитирам) „превъзхождащо най-добрите чуждестранни аналози или нямащо аналог“. В крайна сметка сравнението на техниката с чуждестранните образци се провежда чрез т.н. „коефициент на военното-техническото равнище“. А с определянето на тези равнища се занимават специални научно-изследователски институти.

Първи резултат от обновяването на руската армия е изключително бързото заменяне на системите за връзка и навигация, разузнаване и целеуказание , материално-техническо осигуряване и много други, без което дори и най-доброто оръжие ще бъде безполезно като купчина метал. Към ключовите успехи може да се отнесе и решението на въпросите по Единната система за управление на тактическите звена, предназначени за комплексното управление на войските с помощта на спътникови и безпилотни средства за наблюдение.

След това в стратегическите ракетни войски започна масовото постъпване на междуконтинентални ракети „Ярс“ от ново поколение, а на ракетните подводници – твърдогоривните „Булава“ и най-добрите в света ракети с течно гориво „Лайнер“. Знаменитите „Калибри“ с висока точност започнаха да се поставят на все повече надводни кораби и подводници от руския флот.

Въздушно-космическите сили се попълниха също с най-добрите в света крилати ракети с далечен обхват Х-101, зенитно-ракетни комплекси С-400, уникални самолети Су-35С, Су-30СМ, Су-34. 10 бригади оперативно-тактически ракетен

комплект „Искандер“ засилиха радикално руските сухопътни войски. С помощта на най-новите радиолокационни станции за ранно предупреждение за ракетно нападение от клас „Воронеж“ за първи път е решена важната стратегическа задача, оказала се не по силите на Съветския съюз: на всичките граници се създава абсолютно радиолокационно поле, изключващо внезапен ракетен удар по Русия.

Изключителна роля в усъвършенстването на много системи изигра сирийската кампания. За две години в хода на бойните действия в Сирия са изпитани повече от 600 образци на въоръжение и военна техника. Не се размина, разбира се, без забележки, но повечето проблеми се решаваха в реалновремеви режим, включително усъвършенстването на серийните системи и доработката на експерименталните образци. Рязко се увеличиха обемите на закупените съвременни боеприпаси и високоточно оръжие. Редица предприятия, произвеждащи подобни „умни“ боеприпаси, днес работят на три смени – както за засищане на настоящето търсене, така и за създаване на стратегически запаси в случай на голяма война.

Отделно трябва да се отбележи и повишаването на изправността на въоръжението – около 95%. Досега така не е било никога, дори и в най-добрите времена на СССР. Бойната готовност на руските войски, в голяма степен определяна от изправността на техниката, днес е на най-високото си равнище за цялата история на своето съществуване.

Въпреки това през 2014 г. след присъединяването на Крим към Русия международната обстановка рязко се изостри. Откровената враждебност на Запада, финансово-икономическите санкции и агресивните опити на САЩ да провалят модернизацията на руските въоръжени сили внесоха корективи в провеждането на програмата за въоръжаване. В резултат бе отложено разработването на редица системи от ново поколение, наложи се да се променят и редица планирани серийни доставки. Сред вътрешните проблеми най-тежкияг е разрушаването на научно-производственото сътрудничество на руския отбранителен комплекс, наследство за страната от „дивите 90-те“.

Днес може уверено да се каже, че Русия успя да открие решение на най-тежките проблеми и в близките година-две трябва да пусне в производство серия оръжие и военна техника от ново поколение, купуването на което ще се финансира вече в рамките на новата държавна програма, определена за срока между 2018 и 2027 г.

Стани приятел на Български Печат във facebook и препоръчай на своите приятели.

Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...

ФОКУС

На фона на предизборните твърдения на консервативни прогнози, че американският истаблишмънт няма да позволи на Доналд Тръмп да спечели, някои американски коментатори посочиха, че...