Европейският парламент ще гласува доклад на 14 март, който представя официалната позиция на институцията относно предстоящите преговори за дългосрочния бюджет на ЕС. Евродепутатите искат запазване на средствата за селското стопанство и за по-бедните региони, но и повече пари след 2020 г. за изследвания и студентска мобилност.
Бюджетът, известен като Многогодишна финансова рамка, трябва да увеличи значително размера на две ключови програми – за изследвания и „Еразъм+“, гласи подготвения текст от депутатите Ян Олбрихт (ЕНП, Полша) и Изабел Тома (С&Д, Франция). Това би следвало да помогне в борбата с младежката безработица и би подкрепило малкия бизнес.
„Ние се съгласихме, че имаме нужда от нови приоритети – изследвания, иновации, цифровизация. Всичко това е много важно, но не можем да се откажем от предишните приоритети“, заявява Ян Олбрихт в интервю.
Следващата многогодишна финансова рамка ще започне след 2020 година и ще важи за поне пет години. Тя ще заработи след оттеглянето на Великобритания, което ще има „важни последици“, както посочва Изабел Тома, тъй като „ще имаме дупка от 14 млрд. евро в гърнето“.
Парламентът има конкретни предложения как да се финансира бюджетът в бъдеще. Отделен доклад на депутатите Жерар Депре (АЛДЕ, Белгия) и Януш Левандовски (ЕНП, Полша) посочва кошница от различни възможни нови източници на средства – например, корпоративен данък, екологични данъци, данък върху финансовите транзакции на европейско ниво и специално облагане на компаниите в дигиталния сектор.
Изследване „Евробарометър“ от 2017 г. показа, че голямото мнозинство от европейците искат ЕС да направи повече за преодоляване на настоящите предизвикателства като борбата с тероризма (80% от запитаните) и с безработицата (78%), защитата на околната среда (75%) и справянето с данъчните измами (74%).
За да може Европейският съюз да отговори на очакванията, депутатите искат увеличаване на вноските на страните в дългосрочния бюджет от 1% от брутния национален доход на всяка страна на 1,3%. По същата причина те препоръчват и въвеждането на нови източници на приходи, които могат да спестят средства на държавите.
Депутатите дискутират многогодишната финансова рамка и източниците на средства за нея във вторник следобед (гледайте на живо пленарното заседание). Гласуването на текстовете ще се проведе в сряда.
Очаква се Европейската комисия да излезе с официалното си предложение на 2 май. Съветът трябва да вземе окончателно решение с единодушие, след като получи съгласието на Парламента.
Освен годишен бюджет Европейският съюз определя и дългосрочен бюджет, обхващащ поне пет години. Настоящата финансова рамка обхваща периода от 2014 до 2020 г., а предвидените средства са 963,5 млрд. евро.
Парламентът оказва натиск в последните години за по-голяма гъвкавост на финансовата рамка, за да бъде тя по-добре подготвена за справяне с кризи като дълговата криза в еврозоната, миграционния натиск и заплахите за сигурността