Санкции … а те имат ето още какъв аспект – смяна на модела на икономиката на Русия, натрапен ни през 90-те.
Тогава, в началото на 90-те ръководството на РФ проведе масова приватизация. И по-голямата част от суровинните компании се оказаха в ръцете на частни собственици в по-голямата си част офшорни. После Най-тъмния дръпна с нефта назад. Но по всички останали сектори – Норникел, Русал, стоманолеярите, торовете, дървения материал и т.н. всичко си остана в ръцете на частниците.
Как работеше всичко, условно казано – спечелили са 100 долара от износа на суровини или други стоки. От тях 10 долара отиваха на операционни разходи, 5 долара на инвестиране, а 85 отиваха в офшорните сметки. После, грубо казано, се оказваха във водещите западни банки (под формата на депозити, ценни книжа и т.н.) и вече в този вид се вливаха обратно в руската икономика под формата на чуждестранни кредити. Накратко, колкото повече такива офшорни частници имаше в страната, толкова по-малко бяха вътрешните инвестиции. Вместо тях имаше външни.
А сега се приближаваме именно към въпроса за неотдавнашните планирани санкции. Същността на ожесточените санкции се свежда именно до това, да бъде отсечен външния поток на инвестициите.
И успоредно с това в масов порядък
1) всички русали бягат да се пререгистрират в Русия
2) публикува се изтичането (на информация – бел.пр.) за изземането на свръхдоходите на Белоусов
Смисълът е в това, че под предлог да се забранят чуждестранните инвестиции, руските частни акционери активно са убеждавани да пререгистрират компаниите си от офшорките в Русия и по този начин да създадат вътрешен източник на инвестиции в Русия.
А това вече е сериозно. Ако, грубо казано трилиони долари от износа на руските суровини ще лежат не в Ситибанк в Ню Йорк, а в Сбербанк в Москва, може рязко да нарастнат вътрешните инвестиции в Русия и икономиката на Русия може да започне да се развива много по-бързо, отколкото до сега.
С това Тръмп бие по международните банки, които печелеха от тези пари от Русия. И едновременно помага на приятеля си Влад да придаде импулс на ръста на икономиката. Започвам май да подозирам, че резултат от преговорите в Хелзинки е било именно договарянето да се въведат санкциите против Русия именно в такъв вид.