Ще оцелее ли Виктор Орбан и ще остане ли Унгария без глас в ЕС? Това е един от най-важните въпроси, който ще се решава на срещата на правителствените ръководители от ЕС в Залцбург, Австрия в сряда и четвъртък.
Всеки премиер ще трябва лично да представи позицията на своята страна по проблема с бежанците, борбата с тероризма и вътрешната сигурност, както на ЕС, така и на своята държава. Полша и Чехия заявиха, че ще подкрепят Орбан, който е остро критикуван преди дни в Брюксел, а Унгария бе заплашена със санкции, каквито досега Евросъюза не е прилагал. Очаква се Словакия, Италия, Гърция и дори Австрия да поискат смекчаване на тона към Будапеща. Повечето от тези страни са потърпевши от мигрантския поток. В Германия се надига силно антимигрантско движение, а крайно десните набират влияние. В тази ситуация позицията на България, изразена от Бойко Борисов, може да се окаже решаваща.
Домакин на срещата на върха е Себастиан Курц, канцлер на Австрия, която понастоящем изпълнява председателството на Съвета.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск ще председателства срещата. Той ще представлява ЕС заедно с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
Срещата ще анализира вътрешната сигурност – държава по държава. Също нови форми на полицейско сътрудничество, както и повишаване на сигурността по границите и киберзащитата. Кибер атаките от страна на Русия срещу страни от ЕС също ще са тема на срещата.
Обсъжданията по време на неформалната среща на върха ще бъдат отразени в работата и заключенията по време на следващите заседания на Европейския съвет.
България е уязвима в това отношение, защото в МВР назрява криза на управлението на институцията. Евентуалното назначаване на досегашния главен секретар Младен Маринов за министър може да изостри ситуацията. Той е свързван с лица и структури от силовите групировки в края на 90-те години и досега не е опровергал тези слухове. Това е известно на Брюксел, което не работи за доверието към нашето МВР и служби.