Ще се намерят ли желаещи за държавен преврат в Йордания?
В Йордания са се наложили благоприятни условия за масови, кървави безредици и дори за държавен преврат. Страната е в тежка криза, а освен това и САЩ отказаха да внасят пари в бюджета на Близкоизточната агенция на ООН за помощ на палестинските бежанци и организацията на работата (БАПОР). Всяка критична нестабилност в Йордания е проблем за Израел, а ако тази нестабилност достигне до „гражданска война“ по технологиите на сирийските събития, то „контрольорът“ може да извлече много големи изгоди и да постигне големи отстъпки от преданото израелско куче САЩ.
По-рано се съобщи, че Саудитска Арабия, Кувейт и ОАЕ са решили да отделят на Йордания икономическа помощ в размер н 2,5 милиарда долара. При това, разходната част от йорданския бюджет през 2016 г. съставя около 12 милиарда. През май и юни Йордания бе разтърсена от масови протести, хората бяха недоволни от действията на режима на краля , увеличаването на данъците, повишаването на цените (например двойно за хляба), тежката икономическа ситуация и въвеждането на мерки на строги икономии. Абдула бе принуден да разгони „правителството“, но както се вижда, това няма да реши проблемите, нали „мерките“ се приемат по заповед на МВФ.
Допълнителен фактор за ръста на социалното напрежението може да бъде наглият отказ на режима на Тръмп да попълва бюджета на БАПОР, а тази организация представлява важен компонент от йорданската икономика и източник на големи финансови постъпления. В страната има 2,1 милиона палестински бежанци (и потомци), които се възползват от услугите на БАПОР. Преди всичко това са 170 училища (със 120 хил. учащи се), 25 медицински учреждения (с 1,5 милиона пациенти годишно) и помощ за 10 лагера за палестински бежанци (370 хил. души).
Общо БАПОР помага на пет милиона палестински бежанци в Йордания, Ливан, Сирия и Палестина. Бюджетът на организацията през 217 г. е 1,1 милиарда долара, а на САЩ се падат 30% (Израел пари не дава).
Ето ги десетте най-големи донори в бюджета на БАПОР в милиони долара:
• САЩ – 364,3
• ЕС – 142,5
• Германия – 76,5
• Британия – 67
• Швеция – 62
• Саудитска Арабия – 53,3
• Япония – 43,4
• Швейцария – 27,2
• Норвегия – 26,4
• Холандия – 22,2.
В условията на отказа на САЩ да платят сметката от войните на ционистите, БАПОР и палестинските бежанци се сблъскват със сложния проблем на недостатъчното финансиране. Изходите са два – или да се ореже бюджетът, което да доведе до социално напрежение, или да се компенсира загубената вноска за сметката на други страни и организации. В момента за своето желание да увеличат своята вноска обявиха Германия, Саудитска Арабия, ОАЕ, Русия и Турция.
Сложно е да се каже дали напълно ще се ликвидира бюджетния дефицит за сметка на другите страни, но недостатъчното финансиране на БАПОР още сега може да се използва за разцепването на Йордания. Допълнително могат да влязат 1,5 милиона сирийски бежанци. И изобщо, около 70% от населението на Йордания е от палестинци и техните потомци, които са принудени да напуснат родината си след самопровъзгласяването на Израел, последвалата окупация на Палестина и разпалените от ционистите кървави войни.
С какво е интересна Йордания? Това е монархия, която се управлява от американско-израелската марионетка Абдула. Тя участва(ше) във войната срещу Сирия и на нейна територия се разполагат американски военни бази. Йорданският режим е лоялен на Израел, което не може да се каже за по-голямата част от населението на Йордания. Не всичко е еднозначно в политическата среда. Например, наскоро израелските медии съобщиха, че бившият министър-председател на Йордания Абделсалам ал Маджари заяви: „ние трябва да вземем Хайфа със сила, ако можем“. Хайфа е третият по големина град в Израел и е най-голямото пристанище на Израел. Йордания е важен „съюзник“ на САЩ в Близкия изток, преди всичко това е свързано с осигуряването на съществуването на Израел. Според стратегиите на ционистите, всички съседни страни (режими) трябва или да са доброжелателни на Израел, или да се унищожат.
А сега си представете как някакви сили организират „гражданска война“ според технологиите, които са отработени в Сирия. Лично съм против подобни събитияи желая на йорданския народ единствено мир. Също сега желая мирен живот и разцвет на Израел и на израелтяните. Но. Ако събитията се обърнат към другата страна, то условният „контрольор“ придобива необичайно мощен инструмент за въздействие върху Израел, а заради стабилността на Израел световното еврейското и неговият верен лакей САЩ са готови да минат пред всичко. Ако силите са заинтересовани от стабилността и от самото съществуване на марионетъчния режим на Абдула, то те няма да се решат на търговия или отстъпки, то като вариант те могат да се решат на война с неразбираеми последствия. Ако бездействат, то в Йордания може да се установи нов режим, който провежда политика на нов стопанин в ущърб на интересите на стария.