В продължение на година и един месец правителството е одобрило допълнителни разходи в размер на 2,7 млрд. лв., различни от гласуваните от Народното събрание. 52% от допълнителните пари са раздадени през декември 2017 г., като най-голямото перо са извънредните 1 млрд. лв. за програмата за саниране. Това са част от изводите в дългоочаквания одит на Сметната палата за изразходването на миналогодишния бюджетен излишък, възложен от парламента по предложение на левицата, пише “Дума”.
Според констатациите в него премиерът Бойко Борисов за поредна година може спокойно да изхарчи натрупания, според БСП псевдоизлишък, който към 30 септември е 2,7 млрд. лв. Всичко е законно и е в реда на нещата, твърдят от Сметната палата.
В началото на тази година по инициатива на БСП Народното събрание възложи на Сметната палата специален одит на харченето на миналогодишния текущ излишък от около 2.4 млрд. лв., за който левицата смята, че е фалшив. Причината е, че както миналата година, така и тази, “плюсът” в хазната се дължи повече на несъстояли се разходи, отколкото от извънредни приходи благодарение на борбата с контрабандата, както обичайно се хвали премиерът.
В крайна сметка, през февруари ГЕРБ одобри инспекцията, но разшири времевия хоризонт, така че да обхване не само харчовете на новия кабинет на ГЕРБ, но и служебното правителство на президента Румен Радев. Така одитът бе възложен за периода 1 януари 2017 г. – 31 януари 2018 г. Всичките харчове са законни, а дали са целесъобразни си преценява правителството, става ясно от одита. В него няма почти никакви критики към процедурата, като на премиера Бойко Борисов се препоръчва единствено да изисква по-подробно мотивиране на разходите.
От изхарчените 2,7 млрд. лв. Сметната палата е проверила извадка от 1,5 млрд. лв., раздадени на министерствата, и 72 млн. лв. – на общините. Най-много допълнителни средства през 2017 г. са получили регионалното министерство – 1,2 млрд. лв., министерството на отбраната – 106 млн. лв. , транспортното министерство – 53 млн. лв., и МВР – 49 млн. лв. През януари 2018 г. най-много допълнителни пари са глътнали Държавният резерв – 108 млн. лв., отново регионалното министерство – 64 млн. лв., МОН – 25 млн. лв. и транспортното министерство – 12 млн. лв. През 2017 г. кабинетът е предоставил 462 млн. лв. допълнително на общините. Одиторите са попаднали на фрапантен случай, при който в бързането при харченето на псевдоизлишъка се оказва, че обнародваното в “Държавен вестник” постановление не съответства с приетото от правителството.
От стенографския запис на правителственото заседание на 22 ноември 2017 г. било видно, че имало само едно предложение за промяна относно отпускане на допълнителни средства на община “Средец”.
На следващия ден министърът на финансите е внесъл окончателен текст на постановлението, в който са добавени още 25 общини, включително община “Средец”, което увеличава сумата на допълнителните разходи с 23 млн. лв. Оказало се още, че изходящите номера на някои от исканията за пари на общините били с дати след внасянето на проектопостановлението, а четири от тях били дори от предходната бюджетна година.