Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

ПАРИ

Позитивното мислене и баланса в сметката

Интернет и медиите засилват желанието ни да бъдем богати и известни. Но ирационалната вяра в предстоящия успех води до лоша финансова преценка и рискови инвестиции.

В социалните медии има безкрайно много експерти и гурута, които убеждават последователите си, че могат по някакъв начин да възпроизведат мислено бъдещия си финансов или социален успех. Просто мислете достатъчно дълго за висш пост в инвестиционна банка или за червена спортна кола – и накрая ще ги получите. Нови изследвания на Университета в Куинсланд, Австралия обаче показват, че подобно мислене е не само очевидно безполезно, но и може да доведе до съвсем противоположни резултати: фалит и бедност.

Изследователи от университета в Куинсланд са проучили живота на над 1000 участници в експерименти, класирани според силата на ирационалните им убеждения в позитивното мислене и перспективата „Вселената отговаря на твоите пожелания“.

Тези, които приемат тези идеи сериозно, се възприемат като по-успешни във финансово отношение или смятат, че в крайна сметка са обречени на успех. Реалността, отразена в кредитните им карти обаче показва съвсем различна картина.

Изследователите твърдят, че вярата в бързото постигане на „успеха“ е подтикнала участниците към високорискови инвестиции и дори към схеми на Понци (на български – финансова пирамида) – с краен резултат фалит. Авторите на изследването предупреждават, че светът е „пълен със самопровъзгласени експерти, гурута и „влиятелни“ личности, които обещават успех“, без да имат „солидни доказателства“, че техните методи могат да проработят.

Изследователите смятат, че социалните медии утвърждават идеята за позитивно мислене чрез самопровъзгласили се лидери и техните обещания за бързо забогатяване и постигане на успех и славата – каквото и да означават те. Според изчисленията на провелите експеримента, видеоклиповете в TikTok със съответния таг „успех“ са събрали над 34 милиарда гледания само през месец май.

И все пак те подчертават, че постоянната мрачна перспектива също не е 100% решение и че оптимистичният подход може да бъде полезен, но само в случай, че сте здраво стъпили на земята и не се откъсвате от реалността.

Може да Ви хареса

АНАЛИЗИ

Администрацията на Обама и Байдън всъщност подготви война между Европа и Русия. От 2009 г., когато Барак Обама стана президент на САЩ, постепенното милитаризиране...

ПОЛИТИКА

Дори бащите на конституционните промени се отрекоха от своята рожба, подчерта Румен Радев след церемонията по полагане на клетва на новоизбраните и новоназначени съдии...

СВЯТ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп активно сформира нов екип. Така той назначи конгресмена републиканец Мат Гетц за главен прокурор и министър на правосъдието...

ФОКУС

Предупрежденията на Кремъл и ядрената демонстрация имаха ефект: Западът започна да се разпада, преди да стигне до нов кръг на ескалация Приказките за разрешаване...