Connect with us

Hi, what are you looking for?

ВЕСТНИК УТРОВЕСТНИК УТРО

ПАРИ

Русия – Саудитска Арабия. Не само футбол

Цената на петрола днес е един от най-ключовите показатели в световната икономика. За бюджета на Русия и общото състояние на нашата страна стойността на въглеводовородите също играе огромна роля. Затова и футболната среща между националните отбори на Русия и на Саудитска Арабия бе просто предлог, за да може да преговорната мас да се срещнат политическите отбори на двете страни.

Докато футболистите приключваха последните приготовления за мача, президентът на Русия Владимир Путин прие в Кремъл престолонаследника и министър на отбраната на Саудитска Арабия Мохамед бен Салман ал Сауд. И ако на полето играчите и от двата отбора да се стараеха да забият гол във вратата на съперника, то на преговорната маса всичко бе значително по-сложно. Всъщност вратата е една за всички, а голът, забит в нея автоматично нанася вреда на бюджета на всички петролодобивни страни.

При това Русия и Саудитска Арабия са едни от основните петролодобивни страни. Днес те съвместно добиват около 25% от световния петрол. Това означава, че всяко действие на Саудитска Арабия на петролния пазар може да нанесе сериозна вреда на Русия.

В историята вече е имало такъв случай. През април 1985 г. пленумът на КПСС започва да говори за необходимостта от Перестройка. През октомври същата година Саудитска Арабия започна рязко да увеличава добива на петрол, цената на въглеводородите падна няколкократно, което доведе до сериозен недостиг на валутни доходи за Съветския съюз.

Малко по-късно Горбачов използва спада на цените на петрола като предлог за начало на „новото мислене“ опитът да се договори със Запада, което всъщност е пряко предаване на всички наши позиции и продажба на всички наши съюзници.

Така Саудитска Арабия изигра важна роля в унищожаването на нашата страна, бивайки в едни редици с вътрешните предатели, изпълнявайки една и съща пиеса, написана от вашингтонските режисьори. От този момент минаха десетилетия, а ролята на Саудитска Арабия в определянето на цените на черното златно само се увеличава.

Рязкото спадане на цените на петрола, което бе инициирано от американците през 2014 г. , нанесе сериозен удар върху бюджета на самата Саудитска Арабия. Но, бивайки съюзник на Вашингтон, саудитците не могат просто да „откажат“ на своите американски приятели, дори и ако следването на молбите им удря по саудитския бюджет. Така през 2016 г. бюджетът на страната за първи път от дълги години понесе сериозни щети, падайки под „ватерлинията“ от 87 милиарда долара.

Именно в този момента Русия предложи решение на проблемите. По лична инициатива на Путин в края на 2016 г. бе сключено споразумение, в което взеха участие 13 страни от ОПЕК и 11, които не влизат в картела.

Същността на договореността, получила името „Сделка ОПЕК+“ бе следната: страните са се договорили да съкратят добивите на петрол с 1,8 милиона барела денонощно в сравнение с равнището от октомври 2016 г. в течение на първите шест месеца от 2017 г. Споразумението оттогава е продължавано няколко пъти, а в резултат на това цената на петрола надвиши 70 долара на барел.

И тук САЩ „помолиха“ Саудитска Арабия и няколко други членове на ОПЕК да увеличат добива на петрол на около един милион барела дневно. Това се случи в самото начало на юни 2018 г. След няколко дни в американската преса се появи информация, че саудитците са започнали по молба на своите вашингтонски „приятели“ да увеличават добива на петрол след двугодишно намаляване на производството на суровини.

Това означава, че споразумението „ОПЕК+“ се оказва под заплаха, а САЩ отново чрез ръцете на Саудитска Арабия правят опит да свалят цената на въглеводородите. Реакцията на Кремъл бе да събере „екипите“ зад преговорната маса. При това задачата на футболистите макар и сложна, е без хитрости, докато същността на петролната среща е значително по-сложна.

Трябва да влезем в положение на саудитците и да им дадем възможност да запазят реномето си, да изпълнят исканията на Вашингтон, но при това да направим това така, че цената на петрола да не падне.

Резултатът на срещата между футболните отбори на Русия и Саудитска Арабия стана фактическият разгром на саудитците. На дипломатическото поле подобни цели не са поставяни. Резултатът от срещата между Путин и престолонаследника стана решението съвместно да се подкрепи безсрочното продължение на споразумението „ОПЕК+“! При това бе заявено, че Русия и Саудитска Арабия имат намерение да предложат на ОПЕК+ да вдигне добива на петрол през третата четвърт на годината.

По този начин е постигнат някакъв компромис: саудитците увеличават обемите на добив на петрол, но след време и под строг контрол. Важното е, че Саудитска Арабия няма да осъществява никакви едностранни действия, които едностранно да връхлетят петролния пазар.

Чакаме поредния ход на Вашингтон. Внимателно следим и петролните котировки. И скандираме за националния отбор на Русия. По футбол. А и не само…

Може да Ви хареса

СВЯТ

Медведев забеляза драматичните промени във властите в ЕС: „Опитват се да целунат обувките на Тръмп“ Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев беше...

АКТУАЛНО

Периодът на „анархия“ в Съединените щати отвори прозорец на възможност за Зеленски – Украйна получи два месеца, за да коригира ситуацията. Политологът Кот назова...

СВЯТ

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за Украйна Унгарският премиер е...

ВОЙНА

🇮🇱🇵🇸 Обостряне в зоната на израелско-палестинския конфликт хроника на събитията за 9-10 ноември 2024 г В северната част на ивицата Газа палестинските сили съобщават...