Постоянните читатели помнят показателя делово кредитиране (commercial & industrial loans) и неговата извънредна важност за лихварския модел на икономиката. Това са обемите на кредитите, които всички банки на САЩ са издали на всички търговски и индустриални компании.
Именно този показател исторически е верен спътник на рецесията и кризите – банките оценяват добре своите рискове и следователно припокриват лимитите / рейтингите много по-рано.
Както сме го обсъждали преди, този показател започна да се съкращава в САЩ след ноември 2016 г., което е крайно тревожен симптом – предишните съкращения се съпровождаха от краховете през 2001 и 2008 г. Какво се случва сега?
Гледайте графиката, където са показани:
– Виолетово – годишните изменения на обемите на деловите кредити
– Розово – годишното изменение на обемите на деловите кредити с отчет на инфлацията.
– Червено – изменяне на обемите на деловите кредити спрямо ноември 2016 г. с отчет на инфлацията.
Какво виждаме тук?
Динамиката е отрицателна от ноември 2016 до март 20178 г. – в бизнеса започва нещо като скрита рецесия.
След март тя се връща в положителната зона, което съответства с програмата на Тръмп по снижаването на данъците, което подобрява показателите на бизнеса и позволява на мнозина отново да се обърнат към лихварите.
Въпреки това настоящата динамика все пак е далеч от нормата – годишното изменение на деловото кредитиране съставя (като се вземе предвид инфлацията) едва 2-3%, докато през 2012-2014 (периода на възстановяването и на QE) показателят съставяше средно 9,5%, тоест настоящата динамика е тройно по-лоша.
Самият Тръмп, съдейки се по всичко, разбира това отлично – затова и критикува Федералния резерв за вдигането на основния лихвен процент.
При всеки случай програмата на Тръмп единствено компенсира настоящите загуби от дейността на САЩ на пирамидата на краткосрочните държавни облигации, дотира корпоративния сектор за сметка на форсирането на пирамидните заеми – тоест този процес не е стратегически устойчив.
Междувременно напълно може да се отчете тактическия успех на реформата на Тръмп. Без нея новият борсов крах би се случил значително по-рано.